Teismo medicina biologinės kilmės objektų tyrimas


Biologinės kilmės objektų tyrimas. bendrybės. Serologiniai tyrimo metodai. Gm sistema. Leukocitinės kraujo sistemos. Citologiniai tyrimo metodai. Kraujavimo šaltinis. Genetinė lytis. Dnr analizės metodai. DNR - dezoksiribonukleininė. Konkrečių biologinių objektų tyrimai. Kraujo tyrimas. Kraujo rūšį reikia nustatyti. Kraujo grupė. Skysto kraujo. Spermos tyrimas. Seilių tyrimas. Plaukų tyrimas. Plaukų tapatumui. Plaukų panašumo. Plaukų tapatumą. Prakaito tyrimas.

Šių objektų teismo medicinos ekspertizės skiriamos nužudymų, išžaginimų bei kitokių pasikėsinimų į žmogaus gyvybę ir sveikatą, taip pat kai kuriose kitose (plėšimo, vagysčių, ginčytinos tėvystės) bylose.

Biologinės kilmės objektų teismo medicinos ekspertizės atliekamos DNR laboratorijoje Vilniuje. Šie objektai į laboratoriją patenka dažniausiai iš įvykio vietų kaip įvairių nusikaltimų daiktiniai įrodymai. Dalis objektų paimami apžiūrint įtariamus arba nukentėjusius asmenis bei atliekant lavonų teismo medicinos tyrimus. Šiuos teismo medicinos tyrimus skiria policijos arba prokuratūros pareigūnai, norėdami nustatyti ant lavonų rastų biologinės kilmės objektų kilmę, rūšį, grupinę arba individualią priklausomybę. Atsižvelgiant į paskirtą daiktinių įrodymų teismo medicinos tyrimų rūšį, biologinės kilmės objektai gali būti tiriami serologiniais, citologiniais arba DNR analizės metodais.

Žmogaus organizmo audiniuose ir organuose, sekretuose ir ekskretuose yra daugybė įvairių baltyminės kilmės medžiagų, susijungusių su tam tikromis amino rūgštimis, angliavandeniais arba lipidais. Šie junginiai vadinami antigenais. Dalis antigenų yra fiksuoti eritrocituose ir vadinami agliutinogenais. Tokių pačių antigenų yra visuose žmogaus audiniuose, organuose ir skysčiuose.

Patekę į kraują, antigenai sukelia vienvardžių antikūnų gamybą o su jais susidūrę - jungiasi. Kraujo serume esantys antikūnai (y globulinai) vadinami agliutininais arba globulinais

Kai kraujyje susiduria vienvardžiai agliutinogenai ir agliutininai (pvz., A agliutinogenas su alfa agliutininu), įvyksta susijungimo reakcija: agliutinogenai absorbuoja eritrocitų paviršiuje agliutininus ir eritrocitai sulimpa - agliutinuoja.

Žmogaus organizme esantys antigenai (agliutinogenai) yra genetiškai susiję ir skirstomi į grupes, vadinamas eritrocitinėmis (izoserologinėmis) kraujo sistemomis. Pagal giminingų agliutinogenų skaičių ir galimus jų tarpusavio derinius skiriamos kiekvienos sistemos kraujo grupės.

ABO sistema. Tai seniausiai žinoma (1899-1901 m. atrado austrų mokslininkas K. Landstaineris) ir labiausiai paplitusi kraujo grupių sistema. Eritrocituose bei visuose audiniuose (organuose, išskyrose ir plaukuose) yra A, B ir O antigenų, o kraujo serume - alfa ir beta antikūnų. Pagal antigenų ir antikūnų kombinacijas ABO sistemoje skiriamos 4 kraujo grupės, kurių pasiskirstymo dažnumas įvairiose populiacijose yra nevienodas.

Rezus sistema. Pagal svarbą ši sistema yra antra po ABO sistemos. Antigenų požiūriu su ABO sistema ji negimininga. K. Landstaineris (K. Landstainer) ir A. Vineris (A. Wiener) 1940 m. nustatė, kad triušio, imunizuoto beždžionės Maccacus Rhezus eritrocitais, serumas agliutinuoja daugumos sveikų žmonių eritrocitus ir šį faktorių pavadino rezus (Rh). Šiuo metu yra žinomi 7 pagrindiniai antigenai - C, Cw, D, E, c, d, e, galintys sudaryti iki 100 grupinių kombinacijų. Asmenys, kurių kraujyje yra bent vienas iš keturių antigenų - C, Cw, D, E, vadinami rezus teigiamais (Rh + ), o turintys c, d, e - rezus neigiamais (Rh-). Pagal Rh sistemos paplitimo Lietuvoje tyrimus 85,96 proc. žmonių turi rezus teigiamą, o 14,04 proc. - rezus neigiamą kraują.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • 8 puslapiai (2771 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agnė
  • Teismo medicina biologinės kilmės objektų tyrimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Teismo medicina biologinės kilmės objektų tyrimas. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/teismo-medicina-biologines-kilmes-objektu-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 04:05
×