Televizijos technologinė raida


Įžanga. Televizija. „Juodai-balta“ televizija. Mechaninė televizija. Elektroninė televizija. Spalvota televizija. Skaitmeninė televizija. Smart televizija. D televizija. Televizijos technologijų atsiradimas Lietuvoje. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Televizijos technologijas stipriai pasikeitė per savo gyvavimo metus, nes tuos dienos, kai juodas ir baltas buvo vienintelis transliuotas vaizdas, ką galėjome matyti per savo televizoriaus ekraną, niekaip negalima paliginti su tuo ką mes turim šiandien, kada ryškus, spalvotas ir šviesus vaizdas, traukia prie ekrano. Televizijos technologijų raidos srityje įdėta daug pastangų, talentingiausių, gabių ir protingų žmonių. Per šimtą metų šį technologijų sritis gaubia visą Žemės rutulį ir tapo kiekvieno žmogaus dalimi. Tuo dėka šiandien televizijai tapo labiau prieinama absoliučiai visa informaciją. Televizija apima visas žmogaus gyvenimo ir visų renginių sferas. Šiandien, televizija sudaro tūkstančių kanalų, transliuojamų visame pasaulyje. Dėl naujų technologijų, kurias mes turim dabar, televizija gali daug realistiškiau perduoti vaizdą ir garsą į televizorių. Atlikinėjant pažintine praktika LRT televizijoje balandžio 21 ir gegužio 26 dienomis 2015 metais sužinojau daug dalykų, kurie pakeitė ir šiek tiek praplito mano pasaulėžiūrą apie televizija ir jos veikla. Taigi, nuo ko gi viskas prasidėjo, kada žmogui atėjo mintis sukurti prietaisus, kurie gali transliuoti garsą ir vaizdą į daugelį kilometrų, rodant žmonėms tai ką jie ne visada gali pamatyti gyvai per savo gyvenimą. Kas buvo televizijos atsiradimo sąlygą, kas įtakojo jos vystymuisi, ir atnešė jai pasaulinę sėkmę?

Iš pradžių, kas gi yra televizijos technologijos su kuo jie susyja. Televizijos technologijos susyja su objektų vaizdo ir garso perdavimu į didelius atstūmus, naudojant elektrinius ir radijo signalus, kurie perduodami per laidą. Principas sudaromas nuosekliai konvertuojant laike vaizdo elementus į elektrinius signalus, perduodant juos per ryšių kanalų signalą iki gavimo vietos ir pakartotinio perdirbimo juos į matomą vaizdą. Šitas „kelias“ sudarytas iš keletą prietaisų. Pirmiausiai, eina televizijos transliacijos į kamerą, kuri konvertuoja vaizdą gautą iš objektyvo į taikinį medijos vamzdį arba puslaidininkių matricas, toliau į televizijos vaizdo signalą. Tada telekinoproektorius konvertuoja vaizdą ir garsą kinojuostoje į televizijos signalą ir leidžia demonstruoti kino filmus per televiziją, o videomagnetofonas užrašo ir tinkama laiką rodo vaizdo signalą, kuris buvo suformuotas transliacijos kamera ir telekinoproektoriumi. Po to siųstuvas neša aukšto dažnio signalą, moduliuojanti televizijos signalą, ir perduoda ją pagal radijo ar laidus į imtuvą (televizorių). Ten su sinchronizavimo impulso pagalba esančio vaizdo signale, televizijos vaizdas rodomas imtuvo ekrane. Be to, norint sukurti televizijos programa naudojamas garso kelias, kuris panašus į radiją. Garsas yra perduodamas ant atskiro dažnio paprastai su dažnio moduliacijos technologiją, panašią į FM-radijo stotį.

Taip veikia televizijos technologijos, bet kas buvo pirmas žmogus arba pirmi žmonės, kurie padėjo pagrindus, kad šį technologinė sritis vistųsi? Manoma, kad Britanijos mokslininkai Ayrton ir Peri buvo pirmi, kurie sugalvojo naudoti fotoelementus tam kad perduoti vaizdą su elektros pagalbą. Bet 1880 metais įgyvendinti šią idėją buvo neįmanoma dėl to kad generuojama srove buvo per silpna. Pati juodai-balta televizijos technologinė raida dalinasi i dvi dalis: Mechanine televizija ir Elektronine televizija.

Mechaninė televizija ar kitaip mechaninė nuskaitymo televizija yra televizijos sistemą, kuri remiasi mechaninė nuskaitymo prietaisais, tokiais kaip besisukantis veidrodis arba diskas, kurie nuskaito scena ir sugeneruoja vaizdo signalą, ir panašų mechaninį įrenginį per imtuvą rodanti vaizdą. Toks metodas buvo naudojamas dar ankstyvuose televizijos sistemose 1920 ir 1930 metais. 1920 metais radijo stotys transliavo eksperimentinės televizijos programas naudojant mechaninė sistemą. Visgi technologija ne transliavo aukštos kokybes vaizdus, kad tapti populiari visuomenei. Dėl to, ji buvo pakeista į elektroninę nuskaitymo sistemą 1930 metais, kurį buvo naudojamą transliuojant pirmuosius komerciškai sėkmingas televizijos laidas, kurios prasidėjo 1940 metais. Faksimilių ryšių sistemą buvo nejudančių nuotraukų pirmasis metodas, vaizdo mechaninis nuskaitymas 19 amžiaus pradžioje. Villoughby Smithas atrado seleno elemento fotolaidumą 1873 metais, kuris leidžia mums matyti vaizdą. 23-erių metų Vokietijos universiteto studentas, Paulius Julijus Gottlieb Nipkov 1884 metais pasiūlė ir užpatentavo Nipkovo diską. Tai buvo verpimo diskas su spiralės modelio skyle, kiekvieną skylę nuskaitydavo paveikslėlio linijas. Tačiau jis pats niekada nepadarė dirbančios sistemos modelio, bet jo diskas davė didele spardą televizijos vystymuisi.

  • Microsoft Word 84 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3600 žodžiai)
  • Arturas
  • Televizijos technologinė raida
    10 - 8 balsai (-ų)
Televizijos technologinė raida. (2015 m. Spalio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/televizijos-technologine-raida.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 19 d. 04:37
×