Teodicėja


Įvadas. Anktyvieji Augustino ieškojimai. Susižavėjimas manicheizmu. Neoplatonizmo įtaka. Blogio problema Augustino raštuose. Blogio prigimtis ir kilmė. Teodicėjos sąvokos sklaida. Šaltiniai.


Blogio problema nuo seniausių laikų jaudino žmonių protus. Ir filosofai, ir paprasti žmonės stengėsi suvokti blogio egzistavimo pasaulyje prasmę. Dvidešimtojo amžiaus britų filosofas Bertrandas Russellas savo autobiografijoje rašė:

„Mano gyvenimą valdė trys paprastos, tačiau labai stiprios aistros: meilės troškimas, pažinimo alkis ir nepakeliamas sielvartas dėl kenčiančios žmonijos. Šie jausmai blaškė mane kaip stiprūs vėjai virš gilios skausmo jūros, nusviesdami į pačią nusivylimo gelmę. Meilė ir pažinimas pakylėdavo mane aukštyn, tačiau sielvartas visuomet grąžindavo žemėn. Skausmo šauksmų aidas skamba mano širdyje. Badaujantys vaikai, engėjų suluošintos aukos, bejėgiai seni žmonės, tapę nekenčiama našta savo vaikams, - pasaulis, pilnas vienatvės, skurdo ir skausmo tyčiojasi iš normalaus žmogiško gyvenimo sampratos. Aš trokštu sumažinti blogį, bet negaliu ir taip pat kenčiu".

Jobas Biblijoje klausia, kaip galima suderinti nepelnytą kentėjimą ir Dievo prigimtį. Pirmasis graikų filosofas, kėlęs blogio egzistavimo ir Dievo prigimties suderinimo klausimą, greičiausiai buvo Epikūras (Dievo pyktis 13). Davidas Hume knygoje Dialogues Concerning Natural Religion Filono lūpomis sako: „Senieji Epikūro klausimai vis dar neatsakyti. Gal Jis [Dievybė] nori sustabdyti blogį, bet negali? Tuomet Jis yra bejėgis. O gal Jis gali, bet nenori? Tuomet Jis piktavalis. O gal Jis ir nori, ir gali? Iš kur tuomet blogis?”

Pastarasis klausimas rūpėjo Augustinui visą gyvenimą. Blogio problema jį domino nuo pat jaunystės ir, matyt, labiausiai skatino gilintis į įvairias religines sistemas. Septintoje „Išpažinimų" knygoje Augustinas atskleidžia, kaip karštai jis troškęs rasti atsakymą į blogio klausimą: „Audringai ieškojau, iš kur yra blogis? Kokios tos mano gimdančios širdies kančios, kokios dejonės, Dieve mano! Ir, nors aš ir nežinojau, tavo ausys buvo ten. Ir kai aš tyloje įnirtingai ieškojau, garsūs šauksmai siekė tavo gailestingumą, tylūs mano dvasios skausmai!”. Jis tuomet buvo trisdešimt vienerių, dar nepatyręs atsivertimo, kuris įvyko po metų. Savo jaunystės metais Augustinas labai skeptiškai vertino krikščionių paaiškinimus apie blogį. Jis mokėsi puikioje Madauros mokykloje, buvo įgijęs patį geriausią išsilavinimą tuometinėje Šiaurės Afrikoje. Krikščionių raštai jaunam klasikinės literatūros ir filosofijos žinovui atrodė itin naivūs ir dogmatiški. Užuot pateikęs aiškius atsakymus į religinius ir filosofinius klausimus, Šventasis Raštas, o ypač Senasis Testamentas, tik dar labiau juos supainioja. Cicerono iškalba, kuria taip žavėjosi Augustinas, jam rodėsi kur kas pranašesnė už biblines istorijas. Ir nors Augustinas buvo išauklėtas dievotos krikščionės motinos, krikščionybė jam buvo tik viena iš daugelio religinių ir filosofinių sistemų, kurias galima pasirinkti. Ir jis iš pradžių pasirinko ne motinos tikėjimą, o manicheizmą - gnostikų dualistų sektą. Devynerius metus jis priklausė šiai religinei mokyklai kaip auditorius, arba pasaulietis. Manicheizmas Augustiną labiausiai traukė todėl, jog „sugebėjo įtikinamai paaiškinti blogio problemą, - tai, ko savo prielaidomis negalėjo išspręsti ortodoksinė krikščionybė”.

Manis gimė 216 metų balandžio 14 dieną Babilonijoje, kurią tuo metu valdė persai. Jo šeima priklausė elchasitams, žydų krikščionių atšakai. Iš jų mokymo Manis galėjo perimti kai kurias gnostines idėjas, kurias aptinkame jo religinėje sistemoje. Būdamas dvylikos ir dvidešimt ketverių metų jis gavo du „dieviškus" apreiškimus ir ėmė tvirtinti, kad apreiškimai ankstesniųjų religijų įkūrėjų, būtent Budos, Zaratustros ir Jėzaus, nors ir tikri, tačiau neišbaigti. Ir dabar Dievas jį pasirinko atskleisti pasauliui apreiškimo pilnatvę per taip vadinamą „Šviesos religiją". Dėl to Manį jo pasekėjai laikė tuo, kuriame gyvena Parakletas (Dvasia), jis pats save vadino Jėzaus Kristaus apaštalu".

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4899 žodžiai)
  • Ig
  • Teodicėja
    10 - 8 balsai (-ų)
Teodicėja. (2016 m. Kovo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/teodiceja.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 03 d. 14:29
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo