Teorines mechanikos špera statika

Teor. mech. nagr. materialiu kunu pusiausvyros ir mechaninio judejimo desnius. Materialus taskas-tai taskas kurio gabaritu nepaisome,bet paisome mase. Mechanine sistema-tai tasku ar kunu visuma,kai kiekvieno tasko ar kuno padetis ar judejimas priklauso nuo kitu tasku ar kunu,sudarancių sistemą.Teor mech skirst:statika ,dinamika,kinematika. Statika-tai yra dalis,kurioje nagrin. jegų bei kunų pusiausvyra.Nagr. kokios jegos turi veikti kuną,kad kunas butu pusiausvyras arba zinant kuną veikiancias jegas,randama pusiausvyros padetis. Jegos veikimo tasku-vadinamas kuno taskas,kuriame sutelktos jegos veikimas.Jegos P veikimo krypti nusako kampas α,kurį ji sudaro su kuria nors fiksuota ašimi Ax. Momento centras-taskas apie kuri suka kuną.Jegos petis-trumpiausias atstumas nuo momento centro iki jegos veikimo tieses.
Jėgos projekcija į ašį vadinamas skaliarinis dydis, lygus atkarpos, esančios tarp jėgos pradžios ir galo projekcijai į tą ašį ilgiui, paimtam su atitinkamu ženklu. Jėgos P projekciją ašyje Ox galima rasti iš trikampio ABC: Px (Pcos(. Iš šios formulės matyti, kad jėgos projekcija ašyje lygi jėgos didumo ir kampo tarp ašies teigiamosios krypties ir jėgos krypties kosinuso sandaugai: paveiksle: Px (Pcos((-Pcos(. Pagal pirmąją formulę, galima apskaičiuoti jėgos projekcijas Px (OB ir Py (OC (BA dekarto stačiamanpėje koord. sistemoje (II pav). Px ( Pcos(, Py ( Psin(. Iš čia randame P modulį: P(((Px2+Py2)
Jeigu 3 vienoje plokštumoje veikiančios nelygiagrečios jėgos yra pusiausvyros, tai jų veikimo tiesės susikerta viename taške. Trijų jėgų teoremos tenkinimas yra būtina, bat nepakankama plokščiosios trijų jėgų sistemos pusiausvyros sąlyga. Trys jėgos, kurių veikimo tiesės susikerta viename taške, gali ir nebūti pusiausvyros.
Jėgos momentas centro atžvilgiu yra algebrinis dydis, lygus jėgos didumo ir peties sandaugai: M0 (P*h. Petys – trumpiausias atstumas nuo taško iki centro. Jei sukama prieš laikrodžio rodykle, tai momentas teigiamas. 1) Jėgos momentas centro 0 atžvilgiu lygus 0 tada, kai ašies centras yra jėgų veikimo tiesėje. 2) Jėgos momentas nepasikeičia perkėlus jėgą į kitą tos jėgos veikimo tašką. 3) Jėgos P momento didumas gali būti išreikštas dvigubu ploto trikampiu, kurio viršūnės yra momento centras ir vektorius P pradinis A bei galinis C taškai. Varinjono teorema. Atstojamosios jėgos momentas kurio nors taško atžvilgiu lygus sudedamų jėgų momentų to taško atžvilgiu algebrinei sumai.