Tepamųjų medžiagų bandymas


Tepamųjų medžiagų bandymas. Darbo tikslai. Darbo uždaviniai. Tepamosios medžiagos ir jų savybės. Tepamųjų medžiagų tribotechninės savybės. Tepalų tribologinių savybių tyrimas. Lašėjimo pradžios taško tyrimas.


Mineralinės alyvos. Gaminamos iš naftos. Didžiąją dalį naftos sudaro skysti sotieji angliavandeniliai, arba parafinai ir aromatiniai angliavandeniliai, kuriuose būna ištirpusių dujinių ir kietųjų angliavandenilių.

Sintetinės alyvos yra dirbtinai sukurti mineralinių alyvų pakaitalai, turintys geresnes tepamąsias ir tribologines savybes.

Tepamoji medžiaga yra labai svarbi tribosistemos (kontaktuojantys kūnai, tepamoji medžiaga, aplinka) sudėdamoji dalis. Jos tribotechninės savybės vertinamos pagal tai, kokia įtaka ji (tepamoji medžiaga) turi tos sistemos tribotechninėms savybėms: atsparumui, dilimui, antifrikciškumui, atsparumui strigčiai, ir užsikirtimui, temperatūriniam stabilumui, įsidirbamumui. Bandant tepamąsias medžiagas, jų tribotechninėms savybėms vertinti yra naudojami įvairūs kriterijai:

Trinties nuostoliai. Vertinami trinties koeficientu, jėga, momentu.

Apkrova. Kuriai esant trinties poroje susidaro kritinės sąlygos (strigtis, užsikirtimas) arba trinties jėga ar temperatūra pasiekia tam tikrą reikšmę.

Trinties paviršių nusidėvėjimas. Vertinamas normuotomis apkrovos, greičio ir temperatūros sąlygomis.

Kritinė temperatūra. Tai minimali temperatūra, kuriai esant suyra ribiniai tepalo sluoksniai. Kritinė temperatūra nustatoma tepamosios medžiagos ir kontaktuojančių trinties paviršių medžiagų deriniui.

Cheminio modifikavimo temperatūra. Tai yra minimali temperatūra, kuriai esant ant trinties paviršių susidaro modifikuotas sluoksnis, dėl to nutrūksta trinties paviršių strigtis ir sumažėja trinties koeficientas.

Bandomos tepamosios medžiagos temperatūrą matuoja termopora 5.

  • Inžinerija Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 61 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (880 žodžiai)
  • Aurimas.jankauskas@gmail.com
  • Tepamųjų medžiagų bandymas
    10 - 5 balsai (-ų)
Tepamųjų medžiagų bandymas. (2016 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/tepamuju-medziagu-bandymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 22:53
×