Terapinis ir reprodukcinis klonavimas



Klonas – genetiškai identiškas organizmo palikuonis, kilęs vegetacinio dauginimosi būdu (angl k. Clone atžala, prie žemės prispausta ir įsišaknijusi augalo (pvz. Serbento) šakelė)terapinis klonavimas – klonavimas, siekiant gauti embrioną, kuris vėliau būtų panaudotas genetiškai identiškų kamieninių ląstelių gamybai.
Dar 1966 metais jav pasirodė pirmieji straipsniai apie tai, jog žmogaus ar gyvūno kopijų kūrimas teoriškai yra įmanomas. Tačiau tik 1996 metais mokslininkas i. Nepraėjus nė pusmečiui po dolly gimimo, pats avytės klono kūrėjas įspėjo apie klonavimo pagenetiškai identiškų palikuonių atsiradimas yra būdingas tik augalų pasauliui. Žinduoliams toks dauginimasis nėra įprastas. Tiesa, sąlygiškai klonais galima vadinti homozigotinius dvynius. Jie gimsta po to, kai motinos gimdoje į dvi dalis pasidalina viena zigota. Dėl to šie dvyniai yra genetiškai identiški.
Laboratorijoje klonavimas vyksta visiškai kitaip. Avytė dolly gimė atlikus somatinės ląstelės branduolio perkėlimą į kiaušialąstę. Perkėlimo metu kiaušialąstės branduolys, talpinantis pusę būsimo gyvūno genetinės informacijos, yra pašalinamas. Tada paimama somatinė ląstelė ir išimamas jos branduolys. Ta somatine ląstele gali būti bet kuri kita, nelytinė, gyvūno kūno ląstelė, pvz. , odos, nago ar pan. Tokia ląstelė savo branduolyje talpina visą genetinę informaciją. Jis ir perkeliamas į branduolio netekusią kiaušialąstę. Taip pastaroji yra apgaunama . Dabar, kaip ir po natūralaus apvaisinimo, ji jau turi visą genetinę informaciją, todėl esant atitinkamoms sąlygoms jau gali dalintis. Po to susiformavusi zigota perkeliama į gimdą. Gimęs klonas yra genetiškai identiškas tam individui, kurio somatinės ląstelės branduolys buvo perkeltas. Todėl kloną galime vadinti pavėlavusiu homozigotiniu dvyniu. Nuo pastarojo klonas skiriasi tik tuo, kad dvynys paprastai gimsta tą pačią dieną, o klonas – praėjus laiko tarpui, kuris gali būti labai įvairus: mėnesiai, metai, dešimtmečiai.