Terapinis ir reprodukcinis klonavimas


Terapinis klonavimas. Terapinis klonavimas-. Kamieninės lasteles referatas. Klonavimas referatas. Genu klonavimas. Galimybe prikelti mirusi. Klonavimas tyrimai. Ka reiskia reprodukcinis. Terapinė slauga referatas. Klonavimas (terapinis ir reprodukcinis)..

Įvadas. Terapinis ir reprodukcinis klonavimas. Reprodukcinis klonavimas. Reprodukcinis klonavimas ir galimybė prikelti mirusius žmones. Terapinis klonavimas. Dar 1966 metais JAV pasirodė pirmieji straipsniai apie tai, jog žmogaus ar gyvūno kopijų kūrimas teoriškai yra įmanomas. Tačiau tik 1996 metais mokslininkas I.Wilmut’as pranešė, jog klonavo avį Dolly. Pavykęs žinduolio klonavimas jau leido galvoti ir apie tai, kad žmogaus klonavimas yra ranka pasiekiama realybė. Vieniems ji atrodė senos svajonės įgyvendinimas ir didelis žmonijos šuolis, galimybė sukurti genetinę vieno žmogaus kopiją ir ją padauginti tiek kartų, tiek tik nori. Kitiems žmogaus klonavimo realybė tapo grėsme, leidžiančia manipuliuoti žmogaus gyvybe bei genetinių žmonijos paveldu. Nepraėjus nė pusmečiui po Dolly gimimo, pats avytės klono kūrėjas įspėjo apie klonavimo pavojus kūdikio sveikatai ir pasiūlė atsisakyti minties klonuoti žmogų. Mintis klonuoti žmogų vilioja ne tik tuo, jog yra įmanoma sukurti, pagimdyti ir užauginti genetiškai identišką kito žmogaus kopiją. Klonavimas turi dar vieną pusę: jo dėka būtų gaunamos kamieninės ląstelės. Galima sakyti, net pačios klonavimo idėjos varomoji jėga yra būtent šios ląstelės. Dauguma klonavimo eksperimentų atliekama jų tyrimo ir gavimo tikslu. Klonuojant būtų sukuriamas genetiškai sergančiam žmogui identiškas embrionas ir vėliau paimamos jo kamieninės ląstelės. Tai reiškia, jog visiškai išnyktų kamieninių ląstelių atmetimo pavojus, nes ligonio organizmas kamienines ląsteles atpažintų kaip savas.

Klonas – genetiškai identiškas organizmo palikuonis, kilęs vegetacinio dauginimosi būdu (angl k. Clone atžala, prie žemės prispausta ir įsišaknijusi augalo (pvz. Serbento) šakelė)terapinis klonavimas – klonavimas, siekiant gauti embrioną, kuris vėliau būtų panaudotas genetiškai identiškų kamieninių ląstelių gamybai.

Dar 1966 metais jav pasirodė pirmieji straipsniai apie tai, jog žmogaus ar gyvūno kopijų kūrimas teoriškai yra įmanomas. Tačiau tik 1996 metais mokslininkas i. Nepraėjus nė pusmečiui po dolly gimimo, pats avytės klono kūrėjas įspėjo apie klonavimo pagenetiškai identiškų palikuonių atsiradimas yra būdingas tik augalų pasauliui. Žinduoliams toks dauginimasis nėra įprastas. Tiesa, sąlygiškai klonais galima vadinti homozigotinius dvynius. Jie gimsta po to, kai motinos gimdoje į dvi dalis pasidalina viena zigota. Dėl to šie dvyniai yra genetiškai identiški.

Laboratorijoje klonavimas vyksta visiškai kitaip. Avytė dolly gimė atlikus somatinės ląstelės branduolio perkėlimą į kiaušialąstę. Perkėlimo metu kiaušialąstės branduolys, talpinantis pusę būsimo gyvūno genetinės informacijos, yra pašalinamas. Tada paimama somatinė ląstelė ir išimamas jos branduolys. Ta somatine ląstele gali būti bet kuri kita, nelytinė, gyvūno kūno ląstelė, pvz. , odos, nago ar pan. Tokia ląstelė savo branduolyje talpina visą genetinę informaciją. Jis ir perkeliamas į branduolio netekusią kiaušialąstę. Taip pastaroji yra apgaunama . Dabar, kaip ir po natūralaus apvaisinimo, ji jau turi visą genetinę informaciją, todėl esant atitinkamoms sąlygoms jau gali dalintis. Po to susiformavusi zigota perkeliama į gimdą. Gimęs klonas yra genetiškai identiškas tam individui, kurio somatinės ląstelės branduolys buvo perkeltas. Todėl kloną galime vadinti pavėlavusiu homozigotiniu dvyniu. Nuo pastarojo klonas skiriasi tik tuo, kad dvynys paprastai gimsta tą pačią dieną, o klonas – praėjus laiko tarpui, kuris gali būti labai įvairus: mėnesiai, metai, dešimtmečiai.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (1298 žodžiai)
  • Universitetas
  • Terapinis ir reprodukcinis klonavimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Terapinis ir reprodukcinis klonavimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/terapinis-ir-reprodukcinis-klonavimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 15:45
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo