Terminai civilinėje teisėje Ieškinio senatis


Terminai civilinėje teisėja. Ieškinio senatis. Ieškinio senaties terminai. Ieškinio senaties termino eigos pradžia. Bendrieji ieškinio senaties terminio pradžios pagrindai. Specialieji ieškinio senaties termino pradžios pagrindai. Ieškinio senaties sustabdymas. Ieškinio senaties atnaujinimas. Praktinis darbas. Variantas. Situacijos sprendimas. Situacija Darbdavys raštu įspėjo darbuotoją K. L. Prieš du mėnesius apie darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva. K. L mano, kad su asmenimis, auginančiais vaikus iki 14 metų, darbo sutartis gali būti nutraukta tik ypatingais atvejais, o apie sutarties nutraukimą būtina pranešti prieš 4 mėnesius. Darbuotojas turi 5 metų sūnų, kuris gyvena su mama. Darbuotojas su sūnaus mama prieš metus išsiskyrė, tačiau materialiai išlaiko savo nepilnametį vaiką. Literatūra.

Norint pradėti nagrinėti ieškinio senatį, visų prma, reikėtų suprasti, jog ieškionio senatis, yra tam tikras tik įstatymų nustatytas terminas, todėl norint plačiau suvokti ieškinio senaties emę ir prasmę, būtina suprasti ką civilinėje teisėje reiškia pats terminas.

Taigi, terminai leidžia užtikrinti civilinių teisinių santykių stabilumą, nes jais apibrėžiamas civilinių teisinių santykių galiojimo laikotarpis. Terminais yra garantuojamos subjektinės teisės: Pavyzdžiui, sudarius nuomos sutartį dešimčiai metų nuomotojui yra užtikrinamas pajamų gavimas, o nuomininkui užtikrinama teisė naudotis nuomojamu turtu. Terminas yra aiškiai apibrėžiamas subjektinių teisių atsiradimo ir pabaigos momentas, kartu su termino nustatymu yra užtikrinamas civilinių teisinių santykių aiškumas. Terminų skaičiavimas taip pat turi savų ypatumų ( tai būdinga ir ieškinio senaties terminui) ,tai pasižymi tuo, jog juos reglamentuoja tik Lietuvos Respublikos Civilinis kodekas, bei Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodeksas. Čia, pagal teisinius padarinius terminai skirstomi į atnaujinamuosius, įgyjamuosius bei naikinamuosius. Norint išsiaiškinti kuriam terminui yra priskiriamas ieškinio senaties terminas, reikia bent trumpai apžvelgti juos visus.

Atnaujinamasis terminas- tai toks terminas, kuriam pasibaigus teismas gali jį atnaujinti jeigu terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių. Civilinio kodekso 131 str. 2 dalis reglamentuoja:Jeigu teismas pripažįsta, kad ieškinio senaties terminas praleistas dėl svarbios priežasties, pažeistoji teisė turi būti ginama, o praleistas ieškinio senaties terminas atnaujinamas. Svarbiomis prežastimis gali būti laikoma: asmens liga, laikinas išvykimas iš nuolatinės gyvenamosios vietos, įvairios stichinės nelaimės, suklydimas ir panašios aplinkybės. Taip pat, jei teismas pripažįsta, svarbia priežastimi gali būti laikoma asmens senatvė, amžius (jei ieškovas nepilnametis, dar išlaikomas tėvų ir pan.), sunki materialinė padėtis ir kitos. Įgyjamasis terminas- tai toks teminas, kuriam pasibaigus atsiranda (įgyjama) tam tikra civilinė teisė arba pareiga. Tai reglamentuoja civilinio kodekso ketvirtosios knygos 68 straipsnis.

Naikinamasis terminas- toks terminas, kuriam pasibaigus tam tikra pareiga ar teisė išnyksta. Naikinamojo termino teismas arba arbitražas negali atnaujinti. Tai reiškia, kad pasibaigus tam tikram terminui, įgaliojimas ir termino atnaujinti negalima. Ieškinio senatį ir įgyjamąjį terminą sieja tai, jog abu, pagal tam tikrą teriminą vienai ar kitai šaliai panakina teisę kreiptis į teismą pastebėjus, jų manymu, teisės pažeidimą.

  • Teisė Analizė
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2014 m.
  • 10 puslapių (2137 žodžiai)
  • Emilija
  • Terminai civilinėje teisėje Ieškinio senatis
    10 - 4 balsai (-ų)
Terminai civilinėje teisėje Ieškinio senatis. (2014 m. Birželio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/terminai-civilineje-teiseje-ieskinio-senatis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:28
×