Terminai skaidrės


Terminai. Terminų požymiai. Tikslumas. Sistemiškumas. Vienareikšmiškumas. Terminų sinonimų vengimas. Stilistinis terminų neutralumas. Terminų patogumas. Terminų taisyklingumas. Terminų rūšys. Turinio atžvilgiu terminai skiriami į. Gimininiai. Rūšiniai. Formos atžvilgiu yra skiriami. Terminų šaltiniai. Vidiniai terminų šaltiniai. Išoriniai terminų šaltiniai. Terminų skolinimasis. Terminų vertyba. Vidiniai terminų šaltiniai. Terminizavimas. Schema.

Termino tikslumo dalykinė prielaida – tai aiškiai suprasta ir apibrėžta sąvoka. Tikslus terminas, kitaip nei daugelis visuotinai vartojamų bendrinės kalbos žodžių, turi būti gerai suprantamas be teksto.

Terminų sistemiškumas – tai termino ypatybė atspindėti kalbos priemonėmis įvardijamo dalyko vietą sistemoje, taip pat įvardijamų dalykų santykius. Sistemiškumas yra labiausiai susijęs su loginiais termino reikalavimais. Terminų sistemiškumas priklauso nuo sąvokų susisteminimo, t. y. suklasifikavimo, kuris yra atitinkamo mokslo brandos rodiklis.

Terminai privalo turėti tik po vieną reikšmę, kuri turėtų būti aiški be konteksto. Konkretus terminas bent jau vieno mokslo atstovų turėtų būti vartojamas viena (ta pačia) reikšme.

Terminijoje neturėtų būti terminų porų. Sinonimai nereikalingi, jei tame pačiame tekste gali būti pakeisti vieni kitais be kiek akivaizdesnio reiškiamo turinio skirtumo.

Pagrįsta sinonimija: lietuviškas terminas – tarptautinis terminas. Pvz.: juristas – teisininkas, ekscesas – išsišokimas, elektoratas – rinkėjai, komunikacija – bendravimas, stagnacija – sąstingis, renovacija – atnaujinimas ir pan.

Yra tokia nuostata: jeigu tarptautinis terminas (ar šiaip tarptautinis žodis) reiškia tą patį, ką reiškia ir lietuviškas, pirmenybė yra teikiama lietuviškam.

Stilistinis terminų neutralumas – tai terminams keliamas reikalavimas neturėti emocinių ekspresinių atspalvių. Paprasčiau tariant, pageidaujama, kad terminai turėtų tik pagrindines savo reikšmes ir nereikštų jausminio vertinimo, o administraciniai terminai nekeltų vaizdinių asociacijų.

Patogus terminas – tai pirmiausia trumpas terminas. Geriausia, kai terminas yra vienažodis, o jo gramatinė sandara yra nesudėtinga. Pvz.: veikla, vadyba, paieška, patikra, sauga, senatis ir pan.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 42 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 52 puslapiai (1813 žodžiai)
  • Julius
  • Terminai skaidrės
    10 - 5 balsai (-ų)
Terminai skaidrės. (2015 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/terminai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 07:18
×