Terminio apdirbimo technologinio proceso sudarymas


Atkaitinimas. Plieno atkaitinimas. Terminio apdirbimo paskirtis. Terminio apdirbimo budai. Terminio apdirbimo technologine schema. Pagrindiniai medzio apdirbimo budai. Terminis budas. Metalo atkaitinimas. Metalo normalizavimas. Technologinio proceso struktura.

Metalų terminio apdorojimo būdai. Ivairių savybių charakteristikos. Taikymo tecnikoje sritis. Terminio apdirbimo technologija. Terminio apdirbimo technologijos grafikas. Literatūra:. Terminis apdorojimas - tai metalo ir lydinių kaitinimas iki tam tikros temperatūros, išlaikymas joje ir ataušinimas tam tikru greičiu, kad pasikeitus metalo sandarai, būtų gaunamos norimos savybės. Terminio apdorojimo paskirtis gali būti labai įvairi: sumažinamas metalo stiprumas ir kietumas prieš jo apdirbimą pjovimu (tada plienas apdirbamas greičiau), grąžinamas plastiškumas šaltai deformuojant sukietintam metalui, didinamas kietumas ir atsparumas dilimui, šalinami gaminio vidiniai įtempimai, dėl kurių jis gali susikraipyti. Gamyboje terminis apdorojimas taikomas, kai norima palengvinti apdirbimą arba gaminiui suteikti pageidaujamas savybes. Pirmuoju atveju terminis apdorojimas dažnai vadinamas paruošiamuoju, o antruoju - baigiamuoju. Pastarasis dažniausiai yra svarbiausia gamybos operacija, nuo kurios priklauso eksploatacinės gaminio savybės. Netinkamas terminis apdorojimas gali niekais paversti visą gaminiui pagaminti įdėtą darbą.

Terminis apdorojimas - tai metalo ir lydinių kaitinimas iki tam tikros temperatūros, išlaikymas joje ir ataušinimas tam tikru greičiu, kad pasikeitus metalo sandarai, būtų gaunamos norimos savybės.

Gamyboje terminis apdorojimas taikomas, kai norima palengvinti apdirbimą arba gaminiui suteikti pageidaujamas savybes.

Terminio apdorojimo kokybei svarbios visos trys operacijos: kaitinimas, išlaikymas ir aušinimas. Tačiau terminio apdorojimo būdą ir gaunamą efektą lemia įkaitinimo temperatūra ir aušinimo greitis. Plienui taikomi keturi pagrindiniai terminio apdorojimo būdai: atkaitinimas, normalizavimas, grūdinimas ir atleidimas. Technologinė jų atlikimo schema pavaizduota. pav. Atkaitinant, normalizuojant ir grūdinant plienas įkaitinamas iki temperatūros, kurioje susidaro austenitinė struktūra. Šie būdai skiriasi aušinimo greičiu. Atleidimui, Pakaitinimui po grūdinimo, įkaitinimo temperatūra žemesnė ir aušinimo greitis yra mažiau svarbus. Kitiems terminio apdorojimo būdams aušinimo greitis yra labai svarbus. Atkaitinimas - lėčiausias įkaitinto iki austenitinės struktūros plieno aušinimas dažnai kartu su krosnimi. Normalizavimas - greitesnis plieno aušinimas ore. Grūdinimas - staigiausias iki austenitinės struktūros įkaitinto plieno aušinimas vandenyje arba alyvoje. Kiekvieną terminio apdorojimo būdą ir jo rūšis išnagrinėsime atkaitinimas - tai plieno įkaitinimas iki reikalingos temperatūros, išlaikymas ir lėtas ataušinimas (dažniausiai neišimant iš krosnies). Tikslas - gauti minkštą, plastišką, be vidinių įtempimų stabilios sandaros metalą atkaitinimas dažnai taikomas kaip paruošiamoji operacija metalui suminkštinti prieš mechaninį apdirbimą arba kaip baigiamoji operacija, kai gaminys turi būti plastiškas, be vidinių įtempimų. Kartais plienas atkaitinamas tam, kad suvienodėtų cheminė sudėtis arba struktūra. Yra keletas atkaitinimo rūšių.

Visiškas atkaitinimas taikomas tik ikieutektoidiniams plienams, kai reikia gauti smulkiagrūdę struktūrą, padidinti plastiškumą ir pašalinti vidinius įtempimus.

Izoterminiu atkaitinimu galima pakeisti visišką atkaitinimą, sutrumpinant operaciją beveik perpus. Šis būdas taikomas legiruotiesiems plienams.

Dalinis atkaitinimas dažniausiai taikomas poeutektoidiniams plienams po karšto apdirbimo spaudimu, norint sumažinti valcuotų ir kaltų detalių kietumą ir pagerinti jų apdirbamumą. Visiškas ir dalinis atkaitinimas dažnai bendrai vadinami įprastiniu atkaitinimu.

  • Microsoft Word 353 KB
  • 2011 m.
  • 9 puslapiai (1885 žodžiai)
  • Universitetas
  • Alfa
  • Terminio apdirbimo technologinio proceso sudarymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Terminio apdirbimo technologinio proceso sudarymas. (2011 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/terminio-apdirbimo-technologinio-proceso-sudarymas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 07:22
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo