Termodinamika skaidrės


Termodinamika. Termodinaminis kūnų tyrimo metodas. Medžiagų savybes ir jose vykstančius pasikeitimus galima tirti dviems metodais molekuliniu ir termodinaminiu. Termodinamika nagrinėja kūnų savybes bei įvairius procesus visiškai nesigilindama į jų mikroskopines priežastis. Pirmasis termodinamikos dėsnis. Sistema gali pereiti iš vienos būsenos į kitą. Iš pirmo termodinamikos. Cikliniame procese vidinės energijos pokytis ∆U = 0 ( U=const. Antrasis termodinamikos dėsnis. Pirmasis termodinamikos dėsnis yra teisingas kiekvienam vykstančiam termodinaminiam procesui. Anglų fizikas V. Tompsonas (Kelvinas) 1851 m. teigė, kad negalimas toks ciklinis procesas. Entropija ir jos savybės. Entalpija yra šiluminė. Entropija kaip ir energija yra sistemos būsenos funkcija. Kūno gauto šilumos. Kūno gautas šilumos kiekis formulėse laikomas teigiamu. Be galo mažas entropijos pokytis yra lygus Sistemos entropijos pokytis. Dujoms plečiantis izotermiškai. Tai II termodinamikos dėsnio matematinė išraiška. Visi realūs procesai yra negrįžtamieji. Sistemos pusiausvyrosios būsenos termodinaminė tikimybė W yra maksimali. Entropija yra sistemos būsenos tikimybės matas Remiantis Bolcmano formule. Naudota literatūra.

Sistema gali pereiti iš vienos būsenos į kitą, gaudama arba atiduodama išoriniams kūnams šilumos kiekį arba atlikdama darbą. Sistemos gautas šilumos kiekis lygus vidinės energijos pokyčio ir darbo atlikto išorinių kūnų atžvilgiu sumai.- tai yra pirmas termodinamikos dėsnis. Čia: ∆Q –gautas šilumos kiekis [J], ∆U – vidinės energijos pokytis [J], ∆ A –sistemos atliktas darbas [J].

Iš pirmo termodinamikos principo matome, kad sistema gali atlikti darbą vartodama vidinę energiją, arba gaudama šilumos kiekį iš išorinių kūnų. Procesas, kuriame sistemos iš pradinės būsenos pereina į naujas būsenas, o po to vėl grįžta į pradinę būseną vadinamas uždaruoju arba cikliniu.

Cikliniame procese vidinės energijos pokytis ∆U = 0 ( U=const.), tada ∆ A = ∆Q – darbas cikliniame procese gali būti atliktas tik suteikus sistemai šilumos kiekį. Vadinasi, neįmanoma sukurti tokio periodiškai veikiančio variklio, kuris atliktų darbą negaudamas išorinės energijos – neįmanoma sukurti pirmos rūšies amžinojo variklio.

Pirmasis termodinamikos dėsnis yra teisingas kiekvienam vykstančiam termodinaminiam procesui, bet jis nenusako proceso vyksmo krypties. Antrasis termodinamikos dėsnis rodo galimų energetinių virsmų kryptį ir yra formuluojamas įvairiai. Vokiečių mokslininkas R.Klauzijus 1850 m. II-ąjį termodinamikos dėsnį suformulavo taip: Šiluma negali savaime pereiti iš šaltesnio kūno į šiltesnį. Jeigu šiluma pati savaime galėtų sklisti iš šaltesnių kūnų į karštesnius, tai būtų galimi ir kiti grįžtamieji procesai. Tada būtų galima sukurti variklį, kuris visą vidinę energiją paverstų mechanine.

  • Fizika Skaidrės
  • MS PowerPoint 393 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (917 žodžiai)
  • Eimantas
  • Termodinamika skaidrės
    10 - 9 balsai (-ų)
Termodinamika skaidrės. (2015 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/termodinamika-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 00:56
×