Terorizmo esmė


Darbo tikslas apibūdinti terorizmo esmę. Apibrėžti terorizmo sąvoką bei sampratą pateikti teroristinės veiklos kriterijus ir elementus įvardinti terorizmo metodus , rūšis bei vykdytojus. Terorizmo sąvoka terorizmas. Teroristinės veiklos kriterijai. Teroristinės veiklos elementai. Valstybės remiamas terorizmas. Kairiojo sparno terorizmas. Dešiniojo sparno terorizmas. Naudoti informacijos šaltiniai „ terrorism in the twenty first century “. „ Terrorism “. „ Inside Terrorism “. „ Terorizmas , kaip XXI. grėsmė “. „ Terrorism A Philosophical Investigation “. „ The Spirit of Terrorism and Other Essays “. „ Miglota terorizmo reikšmė “.


Apibrėžti terorizmo sąvoką yra paprastai sudėtinga dėl būdingo skirtingo žiaurumo ir smurto. Ji pirmą kartą buvo panaudota 1790 metais Prancūzijos revoliucijos metu revoliucionieriams kovojant prieš savo priešininkus. Toliai iš pasaulio istorijos galima išskirti senovės Romos imperijos „teroristines organizacijas“ - žydų ekstremistų grupuotes, kurios, kovodamos su graikais, romėnais, nevengė naudoti smurtą. Žydų ekstremistai organizavo tiek pavienių asmenų žmogžudystes, tiek masines žudynes. Neretai aukos buvo žudomos viešai, siekiant perduoti savotišką žinią romėnų valdžiai ir galimoms aukoms. Kiti istoriniai pavyzdžiai minimi nacistinėje Vokietijoje, buvusioje Sovietų Sąjungoje valdant Stalinui. Šiose šalyse suimti, įkalinti, kankinami be priežasties žmonės, kad sukurti baimės atmosferą ir skatinti laikytis nacionalinės ideologijos ir deklaruotų valstybinių ekonominių, socialinių ir politinių tikslų.

Tuo metu sąvoka terorizmas naudojama kaip valstybės prievartos bei smurto priemonių naudojimo nuo jos vidaus priešų apibūdinimui, o nuo 20-ojo amžiaus terminas buvo taikomas dažniausiai apibūdinti tiesioginį arba netiesioginį smurtą, kuriuo siekiama daryti įtaką politikai ar nuversti esamą valdžią. Taip pat prasideda religinio terorizmo išplitimas, kurio ryškiausias simbolis – „Al Qaeda“.

Norint suprasti, kokia prievarta yra terorizmas, reikia remtis tokiais kriterijais:

Teroristinė veikla, susijusi su tyčiniu smurto naudojimu prieš civilius arba civilinius objektus, norint pasiekti politinius tikslus, sudaryta iš trijų svarbių elementų:

Taigi, terorizmas yra sistemingas smurto naudojimas sukeliant visuotinę baimę ir tokiu būdu norint pasiekti politinius tikslus, kai tiesioginė karinė pergalė yra neįmanoma.

Siekiant pritraukti ir išlaikyti viešumą, reikalingą sukurti plačiai baimę, teroristai turi užsiimti dramatiškų, smurtinių ir aukšto lygio atakų. Jie naudoja plėšimo, įkaitų pagrobimo, automobilių sprogdinimo metodus, tačiau, dažniausiai savižudžių susisprogdinimus.

Teroristai suplanuoja ir atrenka savo aukas bei ir vietą teroristiniams išpuoliams. Mokyklos, prekybos centrai, autobusų ir traukinių stotys, restoranai bei naktiniai klubai – vietos, kurios pritraukia daug civilių gyventojų, kurias jie žino, jose jie jaučiasi ramiai bei saugiai. Taigi, terorizmo tikslas paprastai yra sunaikinti visuomenės saugumo jausmą tose vietose, kurias žmonės labiausiai žino. Taip pat kartais pagrindiniais teroristinių išpuolių tikslais tampa pastatai ar vietos, kurios yra svarbūs ekonominiai ar politiniai simboliai, pavyzdžiui, ambasados, karinių pajėgų sutelkimo vietos. Teroristų viltis yra, kad sukeltas teroro jausmas bei smurto aktai paskatins gyventojus spausti politinius lyderius pasitraukti iš esamų pareigų.

  • Microsoft Word 161 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1859 žodžiai)
  • Kolegija
  • Jūratė
  • Terorizmo esmė
    10 - 3 balsai (-ų)
Terorizmo esmė. (2016 m. Gruodžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/terorizmo-esme.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 28 d. 20:55
×
107 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo