Tėvų ir vaikų santykiai ir jų vaizdavimas literatūroje


Tėvų ir vaikų santykiai lietuvių literatūroje. (Jonas Biliūnas, Šatrijos Ragana, Jurgis Savickis)


Visais laikais šeima ir santykiai tarp jos narių buvo ir vis dar yra viena svarbiausių vertybių žmogui. Tai gali pagrįsti ir lietuvių literatūra, kurioje santykiai tarp tėvų ir vaikų yra aprašomi itin dažnai ir plačiai. Būdingiausi šios temos pavyzdžiai slypi Šatrijos Raganos, Jono Biliūno bei Jurgio Savickio kūriniuose. Visų autorių kūryboje yra atskleidžiami skirtingi šeimos santykiai, akcentuojami kiti aspektai, įvairiomis situacijomis analizuojama šios aktualios bei artimos kiekvienam žmogui temos svarba. Taigi, kokie tėvų ir vaikų santykiai vaizduojami lietuvių literatūroje?

Lietuvių literatūroje vaizduojami vaikai ne visuomet tinkamai elgiasi su savo tėvais, yra nedėkingi jiems. Tai puikiai atskleidžia vienas jauniausių XIX a. pab. – XX a. pr. lietuvių literatūros klasikų, publicistas, lyrinio pasakojimo lietuvių literatūroje pradininkas Jonas Biliūnas savo novelėje „Ubagas“. Kūrinyje vaizduojami ir analizuojami tėvo ir sūnaus santykiai. Pagrindinis veikėjas Petras Sabaliūnas – tėvas, kurį sūnus be jokio gailesčio išvarė iš namų. Jis nežino, ką jam daryti ir kaip elgtis. Nors jam ir sunku su tuo susitaikyti, tėvas pasirenka ubago kelią. Tačiau jis nėra paprastas, eilinis ubagas, jis neapsimetinėja, jam sunku prašyti pagalbos ir pripažinti, kad jam iš tiesų jos reikia, jis negali ramia širdimi prašyti duonos riekelės. Petras Sabaliūnas suprato, kad daug lengviau duoti, kai viską turi, nei imti, kai neturi nieko. Tėvas apie savo skriaudas kalba atvirai ir neprašo užuojatos. Jis vaizduojamas kaip be galo darbštus, rūpestingas, geros širdies senelis, mylintis vaikus ir gamtą, o ypač bites. Anksčiau turėjęs jaukius namus ir gražią šeimą, suvokia, kad viską prarado. Atidavęs meilę, rūpestį, švelnumą ir šilumą savo vaikams, jis supranta labai skaudžią tiesą, kad pasenęs ir ligotas žmogus tampa niekam nereikalingas, net ir savo vaikams, kuriems atidavė viską, ką turėjo ir dėl kurių pats būtų padaręs viską, ko būtų reikėję. Tėvas nekaltina savo sūnaus, kad ir kiek skausmo šis jam suteikė, jis vis tiek nelaiko pykčio širdyje, o atvirkščiai – savo pasamonėje bando jį pateisinti.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (2078 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dominykas
  • Tėvų ir vaikų santykiai ir jų vaizdavimas literatūroje
    10 - 1 balsai (-ų)
Tėvų ir vaikų santykiai ir jų vaizdavimas literatūroje. (2019 m. Lapkričio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/tevu-ir-vaiku-santykiai-ir-ju-vaizdavimas-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 03:25
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo