Tėvynės, namų netekimo išgyvenimai Salomėjos Neries rinkinyje ,,Prie didelio kelio''


Tėvynės , namų netekimo išgyvenimai. Nėries rinkinyje ,, Prie didelio kelio''.


Salomėja Nėris – tragiško likimo poetė. Gimė ir augo gražiame Suvalkijos krašte (Kiršuose, netoli Vilkaviškio). Debiutavusi rinkiniu ,,Anskti rytą ", Salomėja Nėris savo kūrybos pasaulėjauta ir stiliumi papildė rašytojų neoromantikų gretas. Šalia Antano Miškinio, Jono Aisčio ir kitų Salomėja Nėris yra vienintelė tos kartos poetė moteris. Ypatinga moteriškoji pasaulėjauta, atsiskleidusi S. Nėries lyrikoje, suteikia naujų potepių ne tik neoromantinei lietuvių lyrikai, bet ir mūsų poezijai apskritai. S.Nėris sukūrė daug eilėraščių, sudariusių įvairius rinkinius. Vienas iš tų rinkinių buvo ,,Prie didelio kelio''. Šio rinkinio pagrindiniai akcentai – Tėvynės ilgesys, skausmas, gėla. Šie akcentai atsispindėjo knygos struktūroje – skyrių pavadinimuose (,,Naktis temsta. Žvakės gesta", ,,Mes nesimstysim per daugel metelių...“ ) tautosakiniuose epigrafuose, kurie nurodo neviltingą knygos ar skyriaus temą ar nuotaiką.

S. Nėris – XXa. pirmosios pusės lyrikė. Ankstyvuosiuose rinkiniuose atsiveria meilės lūkesčiai, jaunystės polėkis ( laumė nulėmė ,,jaunai būti amžinai“). Vėlesnėje poezijoje laimė, meilė yra trapi ir išnyksta kaip tos pėdos ,,smėlyje puriam“, nelieka jaunystės naivumo, svajonių, meilės ar idealų paieškos. Brandžiausiuose eilėraščiuose būties trapumo jausmas perteikiamas itin dramatiškomis intonacijomis. Paskutiniame eilėraščių rinkinyje ,,Prie didelio kelio” dažni vienišumo, apleistumo, skausmo, Tėvynės ilgesio motyvai: ,,Kad mane- taip sutiktų tėvynė!/ Kaip sunku, kaip savęs aš gailiuos.“ Skaitydami S.Nėries eilėraščius, kartu su ja galime išgyventi autorės praradimo skausmą.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (992 žodžiai)
  • Mokykla
  • Diana
  • Tėvynės, namų netekimo išgyvenimai Salomėjos Neries rinkinyje ,,Prie didelio kelio''
    10 - 10 balsai (-ų)
Tėvynės, namų netekimo išgyvenimai Salomėjos Neries rinkinyje ,,Prie didelio kelio''. (2016 m. Balandžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/tevynes-namu-netekimo-isgyvenimai-salomejos-neries-rinkinyje-prie-didelio-kelio.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 00:24
×