Tiesioginės demokratijos institutai


Įvadas. Referendumas. Įstatymų leidybos iniciatyvos teisė. Peticijos teisė. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedas.

Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika, taigi aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo per demokratiškai išrinktus savo atstovus arba tiesiogiai (t.y. naudojantis tiesioginės demokratijos institutais). Palyginus su atstovaujamosios demokratijos institutais, tiesioginės demokratijos institutai yra įvairesni savo pobūdžiu. “Iš Konstitucijos nuostatų kyla šie tiesioginės demokratijos institutai:

Taigi šio darbo tikslas yra pristatyti Lietuvos Respublikos tiesioginės demokratijos institutus ir aptarti juos remiantis vadovėliu „Lietuvos konstitucinė teisė“ bei Vykinto Pugačiausko „Tiesioginė demokratija“.

Referendumas – tai „bendriausiai apibūdinamas kaip žmonių balsavimas, kai kiekvienas rinkėjas turi teisę balsuoti dėl pateikto klausimo arba kaip rinkėjų balsavimas, kuriuo priimamas valstybinis arba vietos valdžios sprendimas.“ Jo pagalba yra sprendžiami svarbiausi Valstybės ir Tautos gyvenimo klausimai. Tai svarbiausias tiesioginės demokratijos institutas, kurio esmė yra, kad rinkėjai balsuoja dėl tam tikro valstybės ar visuomenės klausimo. Iš tiesų, referendumo sistema šiek tiek primena rinkimus, dėl piliečių valios išreiškimo balsuojant. Tačiau taip pat ir skiriasi: rezultatų nustatymo procedūra ir tvarka. Remiantis teisės teorijomis ir konstitucinėmis tradicijomis referendumas įvardinamas kaip piliečių visuotinis balsavimas konstitucijos, įstatymų ar atskirų jo nuostatų priėmimo, vidaus ir užsienio politikos klausimais. Yra išskiriami du pagrindiniai šio demokratijos instituto esmę nusakantys kriterijai:

tiesioginės demokratijos įgyvendinimo procese priimtų aktų teisinė reikšmė, 2) tautos suverenių galių tiesioginis apibūdinimas

  • Microsoft Word 291 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1284 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Tiesioginės demokratijos institutai
    10 - 2 balsai (-ų)
Tiesioginės demokratijos institutai. (2015 m. Gegužės 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/tiesiogines-demokratijos-institutai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 03:10
×