Tiesioginių ES investicijų įtaka Lietuvos BVP


Įvadas. Tiesioginių Europos sąjungos investicijų įtaka Lietuvos BVP teorijos pagrindimas. Tiesioginių užsienio investicijų samprata. BVP samprata. Teorinis tiesioginių užsienio investicijų ir BVP ryšys. Tiesioginių ES investicijų poveikis Lietuvos BVP vertinimas. Lietuvos BVP 2003-2013 m. dinamikos analizė. Tiesioginių ES investicijų dinamikos analizė. Tiesioginių ES investicijų ir Lietuvos BVP tarpusavio ryšių analizė. Tiesioginių ES investicijų ir Lietuvos BVP analizė remiantis regresijos lygties koeficientu. Prognozė 2013 metams. Lietuvos BVP 2013 m. prognozė. Tiesioginių ES investicijų 2013 m. prognozė. Išvados. Literatūros sąrašas.


Taigi, šiame kursiniame darbe bandysiu paaiškinti kaip tiesioginės Europos sąjungos investicijos daro įtaką Lietuvos bendrajam vidaus produktui ir apibrėžti šiuos rodiklius.

Tiesioginių Europos sąjungos investicijų įtaka Lietuvos BVP teorijos pagrindimas

Norit nagrinėti tiesiogines Europos sąjungos investicijas, reikia apibrėžti tiesioginių užsienio investicijų sąvoka.

Tiesioginės užsienio investicijos yra užsienio firmos kontrolinio paketo įsigijimas arba kai pati firma užsienio valstybėje įkuria antrinę firmą. Taip pat TUI terminas vartojamas, kai prie pirminių investicijų pridedama dar investicijų arba įkuriama dar viena firma.

Aiškiausiai, tikslingiausiai ir priimtiniausiai tiesioginių užsienio investicijų sąvoką apibrėžia P. Žukaukas, todėl šiame kursiniame darbe bus remiamasi būtent šiuo apibrėžimu:

•gautas pajamas (pajamų apskaitos metodas).

Realus t metų BVP (Yt ) gaunamas eliminavus kainų augimo sukeltą padidėjimą. Yt gauname galutinio prekių kiekio sumą padauginus iš pastoviųjų (o ne to meto) kainų.

Teorinis tiesioginių užsienio investicijų ir BVP ryšys.

Kaip galima pastebėti iš diagramos, 2000 m. Lietuvos BVP buvo gan žemas, su kiekvienais metais jis vis kilo, tačiau 2009 m.- finansinės krizės metais šalies BVP nukrito net gi daugiau negu 21%. Vis dėl to rodiklis vėl kilo ir jau 2012 m. išlygino finansinės krizės nuosmukį ir pasiekė 113734,70 mln. lt.

Pagal gautus duomenis, galime pateikti išvadą, kad Lietuvai tapus ES nare (2004 m.) tiesioginės ES investicijos ženkliai pakilo ir nuolat augo iki 2008-2009 metų, kai tiesioginės ES investicijos sumažėjo. Tačiau jau 2010 m. tiesioginės ES investicijos pakilo 7,9 % ir tai buvo beveik didžiausia investicija per visą dešimtmetį. Tieioginės ES investicijos Lietuvoje 2012 m. siekė net 32843,68 mln. lt.

Apskaičiavus koreliacijos koeficientą (tiesioginių ES investicijų ir Lietuvos BVP) gauname 0,972517054. Tai reiškia, kad ryšys tarp tiesioginių ES investicijų ir Lietuvos BVP yra labai stiprus.

Taigi, pasitelkiant gautą koreliacijos koeficientą ir grafiką tarp tiesioginių ES investicijų ir Lietuvos BVP, galima daryti išvadą, kad kuo didesnės tiesioginės ES investicijos, tuo labiau auga Lietuvos BVP (grafikas pastoviai kyla į viršų). Taip pat galima teigti, kad analizė patikima, nes ryšys tarp šių dviejų rodiklių labai stiprus.

Tiesioginių ES investicijų ir Lietuvos BVP analizė remiantis regresijos lygties koeficientu.

Remiantis regresijos lygties koeficientu b0 kuris yra lygus 28449galime teigti, kad nesikeičiant tiesioginės ES investicijoms, Lietuvos BVP būtų lygus 28449 mln. lt.

Remiantis koeficientu b1 kuris yra lygus 2,618 galime teigti, kad padidėjus tiesioginėms Europos sąjungos investicijoms 1 mln. lt Lietuvos BVP padidėtų 2,618 mln. lt.

  • Finansai Kursinis darbas
  • Microsoft Word 137 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2683 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dovilė
  • Tiesioginių ES investicijų įtaka Lietuvos BVP
    10 - 6 balsai (-ų)
Tiesioginių ES investicijų įtaka Lietuvos BVP. (2016 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/tiesioginiu-es-investiciju-itaka-lietuvos-bvp.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 19:42
×