Tiesos problema referatas


Filosofijos referatas.

Įvadas. Tiesos problema. Klasikinė tiesos koncepcija. Nepasitenkinimas klasikine tiesos koncepcija. Loginės darnos teorija. Akivaizdumo teorija. Pragmatinė tiesos samprata. Dialektinis materializmas. Tiesa. tiesos kriterijus. Kiti keliai į tiesą. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kaip visus filosofinius klausimus, taip ir tiesos klausimą supa paslaptis: nėra šie klausimai tikra prasme išsprendžiamos problemos o greičiau – paslaptys, kurių vidinis branduolys mums niekada visai neatskleidžia. Todėl visa, ką filosofija klausia (ir dvasinė būtis, ir laisvė, ir tiesa, ir pagaliau bei ypač Dievas), yra klausimai ne tik savo esme, bet ir pačiu savo buvimu: dėl jų kyla ne tik įprastas klausimas, kas jie yra, bet – ar iš viso jie yra? Taip yra su visais filosofinių klausimų dalykais, taip yra ir su tiesa: ar iš viso tiesa galima? Ar iš viso galimas tiesos pažinimas? Šiame referate pabandysiu išreikšti įvairių filosofų teorijas ir mintys apie tiesą, jos pažinimą.

Kai pabrėžiame tiesos santykinumą, gali susidaryti įspūdis, kad nieko absoliutaus, patvaraus tiesoje ir nėra. Tai būtų klaidingas įspūdis. Jau pats įrodymas, kad tiesa yra objektyvi, sako, kad tokioje tiesoje neišvengiamai turi būti absoliutumo kruopelė, nes kitaip ji nebus tiesa. Jeigu imsime teoriją, kuri praktiškai pagrįsta ir pritaikoma gamyboje ir gaunami rezultatai, tai ji turės absoliutumo momentą, kuris ir daro ją praktiškai naudingą.

Kita problema – kaip pažinti tiesą, kiek tiesos pažinimas priklauso nuo paties pažįstančiojo?

Jei pažinimas savo esme yra teisingas, tikrai, tai neteisingas arba klaidingas pažinimas yra tiktai tariamas pažinimas, t.y. jis pretenduoja būti pažinimu, bet iš tikrųjų juo nėra. Ir klaidingas pažinimas, kai kyla klausimas, kaip galima teisingą pažinimą skirti nuo neteisingo, koks yra tiesos kriterijus, t.y. tas požymis, kuriuo ji skiriasi nuo netiesos. Arčiau įsižiūrėjus galima pamatyti, kad paprastai tiesos problema keliama ne visai teisingai. Pagrindinis klausimas yra ne tai, kas yra tiesa, koks jos kriterijus, bet kas yra netiesa, klaida, iš kur ji kyla, kodėl ji yra galima ir koks jos kriterijus. Iš tikrųjų pirmiausia žmogus susiduria ne su tiesos, o su klaidos problema. Tiesos klausimas pasidaro aktualus, tampa mąstymo objektu tada, kai žmogus įsitikina, kad pažinimas kai kada būna ir klaidingas, neatitinka savo tikslo. Vadinasi, pirminė problema yra netiesos problema. Ne tiesa reikalinga išaiškinimo, o netiesa, klaida.

Kai pažinimas vyksta normaliai, be didesnių kliūčių, t.y. kai jis tinkamai atlieka savo praktinę funkciją (mat pirmykštis pažinimas tarnauja praktiniams žmonių reikalams), tai žmogus nekreipia į jį dėmesio. Jis ima domėtis tiesos arba netiesos klausimu tada, kai vienu ar kitu atveju suklysta, įkliūva į klaidą ir šita klaida nemaloniai atsiliepia jo gyvenime, sukelia nemalonių padarinių. Tiktai skirtumas tarp tiesos ir netiesos tampa jam reikšmingas ir svarbus. Iš to aiškėja, kad tiesos problema kyla ne iš abejonės, ar pažinimas yra tikras ir ar tiesos pažinimas apskritai yra galimas, o iš klausimo, kokiais atvejais ir kodėl pažinimas yra negalingas ir atsiranda klaida. Vadinasi, tiesos problema remiasi ta mintimi, kad apskritai, iš principo tiesos pažinimas yra galingas. Taigi abejonė liečia ne patį pažinimą, bet tik būtinas jo sąlygas.

 • Filosofija Referatai
 • 2017 m.
 • Lietuvių
 • Andrius666
 • 12 puslapių (2597 žodžiai)
 • Kolegija
 • Filosofijos referatai
 • Microsoft Word 18 KB
 • Tiesos problema referatas
  10 - 3 balsai (-ų)
Tiesos problema referatas . (2017 m. Balandžio 27 d.). http://www.mokslobaze.lt/tiesos-problema-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 07:30