Tiesos problema


Tiesos problema filosofijoje. Tiesos problema referatas. Kas yra tiesa referatas. Tiesos sampratos.. Referato kas yra tiesa ivadas. Tiesa ir melas skaidres. Kas yra tiesa? referatas. Tiesa geris ir grozis. Filosofija ese tiesos problema klasikinė tiesos samprata. Filosofijos mokslas ir tiesa.

Turinys. Įvadas. Klasikinė tiesos samprata. Akivaizdumo teorija. Loginės darnos teorija. Pragmatinė tiesos samprata. Tiesa ir tikimybė. Išvados. Naudota literatūra. Filosofijos mokslas yra tiek pat svarbus,kaip ir matematikos, fizikos bei kitų dalykų mokslai. Su filosofija susiduria įvairių pakraipų žmonės. Dainininkas kuria dainas, poetas – eilėraščius, architektas – pastatus. Visi jie, kurdami savo užsibrėžtą tikslą, galvoja ir filosofuoja. Gal reikėtų padaryti taip, gal kitaip, vis tobulindami kiekvieną detalę, kol pasiekiamas norimas tikslas. Juk nebūna taip, kad atsikėlęs ryte savo mintyse jau žinai visą eilėraštį, tėvynės istoriją ar panašiai. Filosofija-tai visas mūsų bendravimas: nesutarimai, melas, tiesa, dialogai, džiaugsmai ir liūdesys, gėris, grožis ir visas pasaulis. Filosofija-tai toksai “didelis” žodis, kad jam aprašyti ir apibūdinti reikėtų labai daug laiko, todėl aš pasirinkau mažą šio mokslo dalelę “tiesos problemą”. Tiesa mums visiems yra aktualus dalykas. Atrodo mes viską suprantame, jeigu sakai tiesą ir nemeluoji, tai ir yra tiesa. Tačiau viskas ne taip paprasta, kaip atrodo, todėl ir pabandysime viską išsiaiškinti.

Filosofijos mokslas yra tiek pat svarbus,kaip ir matematikos, fizikos bei kitų dalykų mokslai.

Filosofija-tai visas mūsų bendravimas: nesutarimai, melas, tiesa, dialogai, džiaugsmai ir liūdesys, gėris, grožis ir visas pasaulis. Filosofija-tai toksai didelis žodis, kad jam aprašyti ir apibūdinti reikėtų labai daug laiko, todėl aš pasirinkau mažą šio mokslo dalelę tiesos problemą . Tiesa mums visiems yra aktualus dalykas. Tačiau viskas ne antikos mąstytojai, pradedant plutonu, buvo įsitikinę, kad labiausiai filosofui turi rūpėti trys dalykai: gėris, grožis ir tiesa. Viduramžių mąstytojai traktavo jas glaudžiai susijusias. Filosofijos raidos procese išsikristalizavo atskiros filosofijos dalys: etikoje – gėris, estetikoje – grožis, o pažinimo teorijoje – tiesa.

Pažinimo teorijoje teisingumo reikšmė priskiriama mintims, teiginiams, teorijoms. Jeigu mintis ar teorija teisinga, ji vadinama tiesa. Šia natūralia ir paprasta tiesos samprata rėmėsi, atrodo, tiek platonas tiek aristotelis, kas ir leidžia vadinti ją klasikine. Viduramžių mąstytojai, sekę antikos autoritetais, tiesą glaustai apibrėždavo taip: tiesa yra daikto ir minties atitikimas . tiesa yra tikrovę atitinkanti mintis .

Koks yra tiesos ir melo santykis? Melas labai dažnai laikomas tiesos priešybe. Tiesą reikia priešinti ne melui, o netiesai. Teisinga yra tiek tokia mintis, kuri atitinka tikrovę. Klasikiniu požiūriu tiesa yra tikrovę atitinkantis teiginys. Argumentai prieš klasikinę tiesos sampratą turėjo didelės įtakos tolesnei tiesos teorijos plėtotei. Reikia atsisakyti požiūrio į tiesą kaip minčių ir daiktų atitikimą, ir pabandyti sutapatinti tiesą su aiškiai apibrėžtu jos ieškant alternatyvos klasikiniam požiūriui į tiesą, buvo pabandyta suformuluoti tokią tiesos sampratą, kurioje tikrovė būtų visiškai neminima. Klasikinės tiesos sampratos kritinė analizė netiesiogiai rodo, kaip galima suformuluoti šios sampratos alternatyvą. Verta būtų pabandyti tirti pačių žinių savybes ir vienas žinias palyginti su kitomis.

Kita vertus, iš klasikinės tiesos sampratos kritikos galima padaryti išvadą, kad nusakant kas yra tiesa, reikia iš karto nurodyti aiškų ir galutinį tiesos kriterijų, nes priešingu atveju tiesos samprata lieka nepakankamai apibrėžta. Kriterijus turi būti galutinis,kad nereikėtų įrodinėti jo pagrįstumo. Kriterijaus pagrįsti nereikia, atrodo, tik tuo atveju, jei jis įtraukiamas į pačią tiesos sampratą: tiesa tiesiog tapatinama ne tokiu galutiniu kriterijumi.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (1355 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indraja
  • Tiesos problema
    10 - 1 balsai (-ų)
Tiesos problema. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/tiesos-problema.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 28 d. 06:26
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo