Tinkavimas


Kuriuo tinko sluoksniu yra islyginami pavirsiaus nelygumai. Dengiamasis tinkas.

Tema. Tinko paskirtis, trūkumai ir privalumai. Tema. Tinko sluoksniai. Savikontrolės klausimai.

Tinku vadinamas įvairių pastato konstrukcijų paviršiaus apdailos sluoksnis, kuriuo tie paviršiai išlyginami arba padaromi tam tikros formos ir faktūros.

Konstrukcijos yra dengiamos įvairių rūšių tinku. Tai priklauso nuo pastato paskirties bei jo eksploatavimo sąlygų.

Dar yra skiriamos tinko rūšys pagal tinkavimo būdą, kurios yra iš principo skirtingos. Labiausiai paplitusiai grupei priskiriamas šlapiasis arba monolitinis tinkas, antrajai - sausasis tinkas.

Šlapiojo tinko trūkumai: reikia daug darbo jėgos, darbai ilgai trunka, skiedinys ilgai tvirtėja ir džiūsta, patalpose susikaupia daug drėgmės.

Šlapiojo tinko pranašumai: tinko ir paviršiaus monolitiškumas, gerai užpildomi konstrukcijų plyšiai, paviršiui gali būti suteikiama bet kokia forma.

Sausasis tinkas - tai greitai vykdomi darbai, reikia mažiau kvalifikuotų darbininkų, bet jį galima naudoti tik patalpų viduje.

Paruošiamasis — pirmiausia užkrečiamas tinko sluoksnis. Rankiniu būdu krečiamo sluoksnio storis 3—5 mm, užpurškiamo siurbliais ant medinių paviršių — ne storesnis kaip 9 mm, ant akmens, betono ir plytų paviršių — ne storesnis kaip 5 mm. Paruošiamojo sluoksnio skiedinys turi būti skystas. Rankiniu būdu krečiamas skiedinys turi būti tokio tirštumo, kad standartinis, kūgis nugrimztų apie 8—12 cm. Prieš užkrečiant skiedinį, šiltu oru akmeniniai ir betoniniai paviršiai suvilgomi vandeniu. Paruošiamojo sluoksnio skiedinys patenka į visas paviršiaus poras ir nelygumus, stipriai su juo sukimba ir atlaiko kitus sluoksnius — išlyginamąjį ir dengiamąjį. Kuo geriau išmaišytas ir užkrėstas paruošiamojo sluoksnio skiedinys, tuo jis skvarbiau užpildo visus nelygumus ir stipriau sukimba su paviršiumi, tuo stipriau laiko tinkas.

Išlyginamasis — antrasis tinko sluoksnis. Jo skiedinys maišomas šiek tiek tirštesnis negu paruošiamojo sluoksnio. Perkoštas krečiamas skiedinys turi būti tokio slankumo, kad standartinis kūgis nugrimztų: skiedinyje be gipso — 7—9 cm, su gipsu— 8—10 cm. Išlyginamasis sluoksnis yra pagrindinis (pagal tūrį) tinko sluoksnis. Juo sudaromas reikalingas tinko storis, išlyginamas paviršius. Jeigu tinkas storas, tai išlyginamasis sluoksnis krečiamas per keletą kartų. Kiekvienas sluoksnis turi būti: ne storesnis kaip 7 mm, kai skiediniai yra kalkių arba kalkių ir gipso, ir ne storesnis kaip 5 mm, kai skiediniai cemento. Šis sluoksnis ypač kruopščiai išlyginamas.

Dengiamasis yra trečiasis tinko sluoksnis. Jis turi būti 2 mm storio. Dengiamojo sluoksnio skiediniui imamas smulkus smėlis, išsijotas pro 1,5x1,5 mm akytumo sietą. Skiedinys turi būti tokio tirštumo, kad standartinis kūgis nugrimztų 10—12 cm. Dengiamojo sluoksnio skiedinys krečiamas ant paviršiaus rankiniais įrankiais ir mašinomis, kai išlyginamasis sluoksnis jau sukietėjęs. Dengiamasis sluoksnis yra plonas, minkštas, jį nesunku užtrinti ir nuglotninti. Visų tinko sluoksnių skiediniai ant paviršiaus gali būti užkrečiami arba užtepami. Paruošiamojo ir pirmojo išlyginamojo sluoksnio skiediniai tik užkrečiami, kad skvarbiau patektų į visus nelygumus ir stipriau sukibtų su paviršiumi. Antrojo ir visų paskesnių išlyginamųjų sluoksnių skiedinį galima užtepti. Dengiamojo sluoksnio skiedinį galima užkrėsti arba užtepti. Skiedinį užkrėsti ir išlyginti galima keletu būdų.

Dengiamasis sluoksnis yra minkštas, plonas, nesunkiai užtrinamas ir užglotninamas.

Tinkas bus geros kokybés, jei jis sukibs su paviršiumi, ant kurio užkréstas. Nepakankamai sukibes tinkas atšoka, o paskui nubyra. Kad taip nebūtių, paviršių reikia gerai paruošti, - padaryti šiurkštesnj, nuvalyti nuo dulkių ir kitokių nešvarumų.

Tinkuojami įvairiausi paviršiai. Visus juos reikia skirtingai paruošti. Paruošimo darbų sunkumas priklauso nuo paviršiaus kietumo. Prieš pradedant ruošti paviršius, reikia patikrinti tinkuojamų, konstrukcijų vertikaluma. ir horizontalumą bei išsiaiškinti, ar jos stipriai pastatytos.

Jei patikrinus paaiškéja, kad paviršiai neatitinka leistinų nukrypimų, defektus reikia pašalinti. Nepašalinus išaiškéjusių defektų, tektų krésti storu tinko sluoksniu, dél ko būtu pereikvotos medžiagos, padidétų darbo imlumas, kaina. Leistinos mūrinių kampų nuokrypos nuo vertikalés: per viena akmenbetonio sienos aukštį - 20 mm, plytų sienos - iki 10 mm, o per visa. pastato aukštį - iki 30 mm.

Vertikalūs mūrinio paviršiaus nukrypimai - iki 10 mm, akmenbetonio paviršiaus - iki 15 mm. Per 10 m sienos ilgio mūrinio eilés gali būti iki 20 mm nukrypusios nuo horizontalés.

  • Statyba Konspektas
  • Microsoft Word 381 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (4135 žodžiai)
  • Vitalija
  • Tinkavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Tinkavimas. (2015 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/tinkavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:49
×