Tirpalai skaidrės


Sotieji ir nesotieji tirpalai. Sotieji tirpalai. Sotieju tirpalai. Kas yra sotieji tirpalai.

Tirpalai. Sotieji, nesotieji, persotinti. Lukas Čižiūnas. Tirpalai. Apibendrinimas. Tirpalas – kintamos sudėties homogeninės sistemos. Tirpalo gavimas. Paprastai tirpalą gauname kitą medžiagą ištirpinę skystyje. Tirpalas. Kas tai? Tirpalas tai yra. Tirpumas. Tirpumas tai medžiagos. Tirpimas ir kristalizacija. Solvatai - Junginiai, susidarantys sąveikaujant tirpiniui su tirpikliu. Sūrymas. Sūrymas – vanduo. Sūrymų rūšys. Gamtinis sūrymas – paviršinis ar požeminis vanduo. Kristalų auginimas. Trumpai apie tirpalus. Sotieji - tirpalas, kuriame yra didžiausia ištirpusios medžiagos masė atitinkamoje temperatūroje. Kam skirtos tirpumo kreivės? Iš tirpumo kreivių nesunku apskaičiuoti. Pasitikrinkime ką išmokome apie tirpalus. Kaip tirpsta medžiagos? a Ar tirpumas priklauso nuo tirpiklio.

Solvatai - Junginiai, susidarantys sąveikaujant tirpiniui su tirpikliu. Kristalohidratai - Medžiagos, turinčios vandens molekulių. Kristalinė gardelė - Periodiškai išsidėstę atomai kristale. Atominė gardelė - Gardelės mazguose yra atomai, susijungę kovalentiniais ryšiais. Molekulinė gardelė - Gardelės mazguose yra molekulės, susijungusios van der Valso ryšiais Joninė gardelė - Gardelės mazguose yra jonai (katijonai ir anijonai) Metalinė gardelė - Sudaryta iš metalų teigiamųjų jonų, sujungtų metališkuoju ryšiu.

Iš tirpumo kreivių nesunku apskaičiuoti, kiek kurios medžiagos išsikristalizuos. Pavyzdžiui, vėstant sočiajam 60 0C temperatūros natrio nitrato tirpalui iki 10 0C (kai tirpiklio yra 100 g), išsikristalizuos (124 - 80) g = 44 g natrio nitrato kristalų, t. y. tokia medžiagos masė, kuri nebegali ištirpti 10 cC temperatūros tirpale. Sandariai uždarytuose induose sotieji ir nesotieji tirpalai gali išbūti nepakitę labai ilgai - jie yra patvarūs. Persotintieji tirpalai labai nepatvarūs. Truputį krestelėjus indą, dalis ištirpusios medžiagos išsikristalizuoja. Virš kristalų visuomet yra sotusis tos medžiagos tirpalas. Medžiagos gali pradėti kristalizuotis į indą patekus priemaišų, pvz., įmetus medžiagos kristalėlį, patekus dulkių, kartais pakanka tik įleisti stiklinę lazdelę.

  • MS PowerPoint 12781 KB
  • 2016 m.
  • 12 puslapių (517 žodžiai)
  • Lukas
  • Tirpalai skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Tirpalai skaidrės. (2014 m. Birželio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/tirpalai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 13:48
×