Tirpalų lūžio rodiklio nustatymas


Tirpalu luzio rodiklis. Monochromatiniai spinduliai. Didziausiu kampu prizmeje luzta. Monochromatinis spindulys. Medziagos luzio rodiklio nustatymas taikant. Luzio rodiklio nustatymas refraktometru. Luzio rodiklis koncentracija. Luzio charakteristikų nustatymas. Tirpalo luzio rodiklis. Luzio kampas.

Darbo tikslas. Išmatuoti įvairių koncantracijų tirpalų lūžio rodiklius ir nustatyti nežinomo tirpalo koncantraciją. Teorinė dalis. Aparatūra ir darbo metodas. Darbo rezultatai. Išvados. Literatūra. Tirpalo absoliutinį lūžio rodiklį ir nustatome refraktometru pagal ribinį kampą. Svarbiausia refraktometro detalė yra stačiakampė prizmė.

Darbo tikslas.

Teorinė dalis. Jei monochromatinis šviesos spindulys krenta į matavimo prizmės sienelę, tai jis tenai lūžta ir išeina į orą, kurio absoliutinį lūžio rodiklį n0 laikome lygiu vienetui. Remdamiesi šviesos lūžio dėsniu, aplinkos skiriamąjai ribai gauname. Jei spindulio kampas (kritimo) i1 būtų artimas 900 (kristų į sienelę lūždamas), tai jo lūžio kampas i1’ prizmėje didžiausias ir prilygtų ribiniam kampui, o išėjimo iš prizmės kšiuo atveju išėjimas pats mažiausias. Jei monochromatiniai spinduliai kristų įvairiausiais kampjei nustatome tamsų regėjimo lauką, tai spinduliai žiūronan nebepatenka. Kai spinduliai artimi ribiniam, ma darbe naudojamo refraktometro optinė shema pavaizduota paveiksle, o lūžio rodiklio atskaitymo skalė –2 paveiksle. Šviesos spinduliai stačiakampę apšvietimo prizmę ir praeina ploną tiriamo tirpalo sluoksnį 2, stačiakampę matavimo prizmę. Po to spinduliai nukreipiami į plokštelę, ant kurios yra nubraižytos dvi susikertančios linijos (kryžiukas), susikertančių linijų vietoje nustatoma taatidaręs prizmių kamerą ant apatinės prizmės pipete užlašinam 2-4 lašus distiliuoto vandens ir uždarę prizmių kamerą, horizontaliai atlenkęs veidrodėlį, šviestuvo šviesą nukreipėm veidrodėliu į prizmės langelį. Žiūrono okuliaru radom ryškiai matomą lūžio rodiklių skalę bei šviesų ir tamsų regėjimo laukus skiriančią spektro juostą. Sukdamas dispersijos kompensatoriaus rankenėlę, tamsaus ir šviesaus lauko skiriamąją ribą tiksliai sutapdinau su okuliare matomu kryžiuko centru ir skalėje atskaitėm lūžio rodiklio vertę n1’. Po to visa tai padarėm su skirtingų koncentracijų tirpalais, bei x koncentracijos tirpalu. Išvados. Išmatavome nurodytų koncentracijų tirpalų lūžio rodiklius. Nustatėme nežinomos koncentracijos zx tirpalo lūžio rodiklį n1’. Iš grafiko matosi, kad nežinoma koncentracija yra zx=3%. Ši konc. Atitiko nežinomo lūžio rodiklio vertę nx’.

Didėjant koncentracijai, lūžio rodiklis didėja, Šviesos greitis tirpale priklauso nuo tirpalo koncentracijos. Kitaip tariant kuo . Brazdžiūnas b. Bendroji fizika. – vilnius: valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla.

  • Fizika Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2011 m.
  • 3 puslapiai (515 žodžiai)
  • Tirpalų lūžio rodiklio nustatymas
    8 - 2 balsai (-ų)
Tirpalų lūžio rodiklio nustatymas. (2011 m. Rugsėjo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/tirpalu-luzio-rodiklio-nustatymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 20:53
×