Tobulesnio gyvenimo ieškojimas lietuvių literatūroje


Tobulesnio gyvenimo ieškojimas lietuvių literatūroje. V. Kudirka. Jonas Biliūnas. Maironis.


Šviesiausios pasaulio asmenybės niekada nesijautė absoliučiai patenkintos savo meto visuomenėje, nes joms rūpėjo ne tiek pačių asmeninė gerovė, kiek visos šalies, visos tautos likimas. Tarp tokių šviesuolių neabejodama įrašyčiau ir tris savo krašto rašytojus, poetus, visuomenės veikėjus Vincą Kudirką, Joną Biliūną ir Joną Mačiulį – Maironį. Pristatydama šias iškilias asmenybes, akcentuosiu tobulesnio gyvenimo paieškas ir jų kūriniuose, ir jų pačių gyvenime.

Kita asmenybė, kuri taip pat norėjo žmogų ir pasaulį matyti gražesnį, tobulesnį, buvo rašytojas Jonas Biliūnas. Jis gimė Anykščių krašte, Niūronių kaime. Mokėsi Liepojos gimnazijoje. Nepakluso tėvų norui stoti į kunigų seminariją, todėl neteko jų paramos, turėjo pats užsidirbti pragyvenimui. Tuo metu tapo aktyviu socialdemokratinio judėjimo veikėju. Įstojo į Tartu universiteto Medicinos fakultetą, bet netrukus buvo pašalintas už revoliucinę veiklą be teisės studijuoti bet kurioje Rusijos aukštojoje mokykloje. 1903 m. Biliūnas išvyko į Vakarų Europą – Leipcigą, paskui – Ciurichą. Studijavo literatūrą, psichologiją, estetiką. Pasiryžo tapti rašytoju profesionalu ir tam rimtai ruošėsi. 1904-1907 metai buvo produktyviausias jo kūrybos laikas. Be kitų apsakymų, Biliūnas tuomet sukūrė ,,Brisiaus galą“, ,,Kliudžiau“, ,,Ubagą“, ,,Lazdą“, ,,Laimės žiburį“, ,,Liūdną pasaką“. Jo kuriamas pasaulis yra tikroviškas, dažnai paremtas autobiografine medžiaga. Vaizduojamas tradicinis Lietuvos kaimas, jo žmonės, jų santykiai ir likimai. Rašytojas kentėjo dėl žmonių tarpusavio santykių ydingumo, dėl kiekvienos žmogaus žmogui daromos skriaudos. Priimtiniausias kelias iš to išsivaduoti jam atrodė yra apeliavimas į geruosius žmogaus pradus, į šviesiuosius jo sielos kampelius – priminti apie amžinąją vaikų kaltę savo tėvams apsakyme ,,Ubagas“, prisiminti vaikystėje padarytą skriaudą vargšei katytei apsakyme ,,Kliudžiau“, parodyti, kaip kilniaširdiškai galima atleisti net už sunkų sužalojimą dvaro prievaizdui Dumbrauckui apsakyme ,,Lazda“.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1487 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Indre
  • Tobulesnio gyvenimo ieškojimas lietuvių literatūroje
    10 - 1 balsai (-ų)
Tobulesnio gyvenimo ieškojimas lietuvių literatūroje. (2017 m. Rugsėjo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/tobulesnio-gyvenimo-ieskojimas-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 05:01
×