Tolerancijos samprata Lietuvoje


Politinės teorijos. Tolerancijos samprata Lietuvoje. Taigi kur tolerancijos ribos? Ar tolerantiškas žmogus turi toleruoti viską, ar tik iki tam tikros ribos? Kas turi būti toleruojama? Tolerancijos sąlygos. Religinė tolerancija. Politinė tolerancija. Literatūros sąrašas.

Tolerancija Lietuvoje, mano manymu yra mūsų visuomenei aktuali tema. Pasirinkau šią temą, kadangi tolerancijos sąvoka Lietuvoje yra iškraipyta. Dabar, kai Lietuva tapo kultūros sostine rengiama daug akcijų, matome daug plakatų skatinančių mus būti supratingais, pavyzdingais ir tolerantiškais žmonėmis, bet ar tai daro mūsų šalies gyventojams įtaką, ar tai ir telieka tik priedanga ir tiesiog uždedama „tolerancijos kaukė“. Manau iš pradžių reikėtų išnagrinėti patį tolerancijos apibrėžimą.

Taigi, ar mūsų visuomenę galima vadinti tolerantiška? Mano manymu mūsų visuomenėje vyrauja antitolerancija. Neįgalieji – jie mūsų visuomenėje yra tarsi nematomi, o jeigu ir matomi, dažniausiai nustumiami į antrą planą, mažumos yra diskriminuojamos. Gyvename visuomenėje, kurioje egzistuoja daugialypė diskriminacija. Neįgaliųjų nenoras dalyvauti rengiamuose renginiuose įrodo, kad jie šito nesuvokia. Pačios socialinės grupės nėra pasiruošusios tolerancijai ir vieningai kovai už savo teises.

Visuomenėje vis garsiau prabylama apie tolerancijos stoką. Kalbama, kad reikia būti tolerantiškais, tačiau kur dingsta ta tolerancija, kai jau nebeužtenka kalbėti tik kas ji, kaip reikia ją skatinti, o jau ir reikia pritaikyti praktikoje

Pats žodis „tolerancija“ Lietuvoje turi ypatingą prasmę. Jis nervina mus, tačiau dabar net pats mažiausiai išsilavinęs žmogus  naudojasi tolerancijos teise ir netgi akiplėšiškai aiškina, kas galima, o kas ne, puikiausiai viską išmano ir net sugeba pamokyti kitus. Jis teigia, kad puikiai galėtų išreikšti savo nuomonę vienokiu ar kitokiu klausimu, tačiau paprašius jo argumentuoti, ar bandant jam akivaizdžiai įrodyti jo neteisumą, jis net gali įsižeisti ir paklausti: „o kur tavo tolerancija?“    Vis dažniau pati tolerancija tampa  tarsi ginklu kovoje dėl skirtingų interesų, nuostatų, vertybių. Dažniausiai - ne silpnųjų ginklu. Kiekvienas bando įrodinėti savo tiesą remdamasis tolerancijos principu, tačiau dažniausiai laimi tas, kuris stipresnis - tad dabar galima drąsiai teigti, kad tolerancija stipriųjų rankose. Turi valdžią - turi ir toleranciją.    Tačiau  visgi, ar lengva būti tolerantiškam? Kur ta riba tarp tikrosios tolerancijos ir  pasikeitusios abejingumo formos? Tolerancija - tai sugebėjimas pripažinti kito žmogaus teisę mąstyti, elgtis bei gyventi pagal savo nuostatas, o ne taip kaip norėtųsi man. Tai susitaikymas su jo teise būti tokiu, kokiu jis nori, tai sugebėjimas pateisinti ir priimti jo darbus net jei man tai ir nepatinka.    Tolerancijos trūkumas jaučiamas visur. Ne tik kasdieniniame gyvenime, bet ir daug subtilesnėse srityse (mene, literatūroje), kartais net norint paprasčiausiai pareikšti savo nuomonę vienokiu ar kitokiu klausimu.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 46 KB
  • 2013 m.
  • 10 puslapių (2211 žodžiai)
  • Universitetas
  • Zygimantas
  • Tolerancijos samprata Lietuvoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Tolerancijos samprata Lietuvoje. (2013 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/tolerancijos-samprata-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 14:01
×