Tradicinė ir šiuolaikinė šeima


Įvadas. Šeima pagal LR Konstituciją. Šeimos samprata. Šeimos funkcijos. Šeimos vertybės. Šeimos modernėjimas. Šeimos pakitimas. Santuoka. Moters ir vyro vaidmenų pakitimas. Išvados. Literatūra.


Šeimos tema visad yra aktuali ir reikalaujanti papildomo dėmesio. Svarstant šią temą galbūt ir juntamas tam tikras vidinis suvokimas, kas yra ir kokia turėtų būti šeima, bet tuo pat metu skiriamos tarsi dvi viena kitai priešinamos sąvokos: tradicinė ir šiuolaikinė šeima. Tradicinei šeimai suteikiamas tam tikras negatyvumo aspektas, kuriame išryškinamas patriarchato vaidmuo, moters nelygiateisiškumas ir t. t., šiam požiūriui priešpriešinama „šiuolaikinė“ šeima. Tad savo darbe ir sieksiu išsiaiškinti kas tai yra šeima, kokiomis savybėmis bei vertybėmis pasižymi, na ir kuo gi skiriasi tradicinė šeima nuo šiuolaikinės šeimos.

- gimstamumo kritimas ir jo „senėjimas“;

Išlaikyti žmuogui pusiausvyrą šeimoje – būtinas vidinis nusistatymas, protinga ramybė ir pastovumas, o tai daug priklauso nuo žmogaus išsilavinimo, išsiauklėjimo, nuo visų šeimos narių supratimo ir sutarimo: vyro ir žmonos, o ypač tėvų ir vaikų, kurių padėtis šeimoje ir amžius yra skirtingi. Šeimos nariai yra visi lygiateisiai, todėl vienybės problemos šeimoje sprendimas priklauso nuo bendro tikslo nusistatymo šeimoje.

Šiuolaikinės moterys dirba įvairiausius darbus, kurie formuoja visai kitus būdo bruožus kaip valdingumą, garbės ir pripažinimo troškimą ir nenorą apsiriboti vien šeimos židinio sergėtojos vaidmeniu kaip anksčiau. Tokia padėtis ne tik sulygina abiejų sutuoktinių teises ir vaidmenis, bet ir formuoja socialinį – psichologinį lyčių supanašėjimą.

Šeimos funkcionavimas visuomenėje garantuojamas yra tada, kai sutuoktiniai atlieka šeimoje skirtingus vaidmenis: vienas – instrumentinį, kitas – ekspresyvų.

Instrumentinis vaidmuo apima vadovavimą ir atsokomybę ir sprendimų darymą ir yra tradiciškai atliekamas sutuoktinio, kuris materialiai aprūpina šeimą, t.y. vyro ir tėvo. Žmonai ir motinai tenka ekspresyvus vaidmuo šeimoje. Ji tvarko namus, rūpinasi vaikais ir stengiasi, kad būtų patenkinti emociniai šeimos narių poreikiai.

Galima būtų padaryti tokią išvadą, jog anksčiau, tradicinėje visuomenėje šeimos buvo stabilesnės. Tai daugiau lėmė išorinės sąlygos: bendras šeimos darbas, religiniai bei socialiniai draudimai skirtis, kitų alternatyvų nebuvimas ir t.t.. Šiandienos šeimų sėkmę lemia vidiniai veiksniai: santuokos kokybė, jų turinys, sutuoktinių asmeninės savybės, individualybių suderinamumas.

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2056 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neda
  • Tradicinė ir šiuolaikinė šeima
    10 - 7 balsai (-ų)
Tradicinė ir šiuolaikinė šeima. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/tradicine-ir-siuolaikine-seima.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 01:47
×