Tradiciniai veiklos modeliavimo metodai (IDEF, UEML)


Anotacija. Įvadas. Idef (integration definition language). Idef metodologija. Funkcijų modeliavimas, naudojant IDEF0 metodą. IDEF1 Informacijos modeliavimas (Information Modeling). IDEF1X Duomenų modeliavimas (Data Modeling). IDEF2 Modeliavimo metodas (Simulation Model Design). IDEF3 Procesų aprašymas (Process Description Capture). IDEF4 Objektiškai–orientuotas projektavimas (Object–Oriented Design). IDEF5 Ontologijos aprašymas (Ontology Description Capture). IDEF6 Projektavimo logikos aprašymas (Design Rationale Capture). Vartotojo sąsajos modeliavimas, naudojant IDEF8 metodą. IDEF9 Biznio apribojimų tyrimo metodas (A Method for Business Constrain Discovery). IDEF14 Tinklo projektavimas ( Network Design). Ueml (unified enterprise modeling language). Išvados. Literatūra.


Sparčiai augant kompiuterizuotų informacinių sistemų poreikiui nuolat didėja ir kompiuterizuoto IS projektavimo reikalavimai sistemoms, bei jų įvairovė. Nuolat kuriami ir tobulinami veiklos modeliavimo standartai ir metodai, tokie kaip UEML, IDEF, OMT, SADT, AIRIS ir kt. Darbe apžvelgiamos veiklos modeliavimo kalbos UEML, IDEF, apibrėžimas, modeliavimas ir analizė.

Šie metodai skirtingi įvairiai informacijai modeliuoti: objektiškai orientuotam projektavimui (IDEF4), simuliacijai (IDEF2), vartotojo sąsajos projektavimui (IDEF8), organizacijos modeliavimui (IDEF12), IS projektavimui, imitaciniui modeliavimui ir kiti.

IDEF0 tai metodas, sukurtas ar organizacijų sprendimų, veiksmų ir veiklų modeliavimui. Jis yra pagrįstas struktūrinės analizės ir projektavimo technika (SADT – structured Anglysis and Design Technique). IDEF0 apima tiek grafinio modeliavimo kalbos (sintaksės ir semantikos), tiek visapusišką modelių kūrimo metodologijos aprašymą. Kuriant naujas sistemas, šis būdas pirmiausiai gali būti panaudojamas nustatyti reikalavimus ir specifikuoti funkcijoms, o po to suprojektuoti įdiegimą, kuris atitinka reikalavimus ir vykdo nurodytas funkcijas.

Funkcija – veikla, procesas arba transformacija įvardinta veiksmažodžiu arba fraze su veiksmažodžiu, kuris apibrėžia, kas turi būti atlikta.

Įvesties rodyklė – rodyklių klasė išreiškianti IDEF0 įvestį, pvz., duomenys arba objektai kurie yra funkcijos transformuojami į išvestį. Įvesties rodyklės yra susietos su kairiąja IDEF0 stačiakampio puse.

Išvesties rodyklė – rodyklių klasė, kuri išreiškia IDEF0 išvestį, pvz., duomenys arba objektai, kurie yra funkcijos rezultatai. Išvesties rodyklės yra susietos su dešiniąja IDEF0 stačiakampio puse.

Mechanizmų rodyklė – rodyklių klasė, kuri išreiškia IDEF0 mechanizmą, pvz., funkcijos atlikimui naudojamos priemonės. Mechanizmo rodyklės susietos su IDEF0 stačiakampio apačia.

Valdymo rodyklė – rodyklių klasė, kuri išreiškia IDEF0 valdymą, pvz., sąlygas, reikalingas gauti teisingą išeigą. Duomenys ar objektai, modeliuojami kaip valdymas, gali būti transformuojami funkcijos sukuriant išvestį. Valdymo rodyklės yra susietos su IDEF0 stačiakampio viršumi.

Išsamus ir išraiškingas, galintis reikiamu detalumo lygiu grafiškai pateikti plataus spektro įvairių biznio, gamybos ir kitų tipų organizacijų procesus.

Tai aiški ir paprasta kalba, suteikianti griežtas ir tikslias išraiškas, bei naudojimo neprieštaringumą ir interpretavimą.

Hierarchinis detalizavimo išdėstymas ir modeliavimo kalbos paprastumas pagerina bendravimą tarp sistemų analitikų, kūrėjų ir vartotojų.

Ji gerai ištestuota ir patvirtinta, daug metų naudojant oro pajėgų ir kituose vyriausybės kūrimo projektuose.

Ji gali būti generuojama įvairių grafinių įrankių, daug komercinių produktų palaiko IDEF0 diagramų ir modelių analizę ir kūrimą.

IDEF0 metodologija turi tiek privalumų, tiek trūkumų.[4] Pagrindinis privalumas, ypač jeigu naudojama projektavimą palaikanti programa, yra tai, kad ji turi aiškias taisykles ir pateikia vienareikšmiškus procesų aprašus. Pagrindinis trūkumas yra tai, kad taisyklės kartais per daug diktuoja sąlygas (apriboja), ir gali būti labai sunku atlikti pakeitimus modeliuose, esant dideliam skaičiui hierarchijos lygių. Taip pat IDEF0 modeliai turi tendenciją greitai sudėtingėti sudarydami daugybę ryšių tarpusavyje.

Vienas šio metodo tikslų yra sudaryti struktūrizuotą ir paremtą griežtomis taisyklėmis procesą, turimai informacijai analizuoti. Žemiau esanti diagrama iliustruoja, kokiu būdu braižomi IDEF1 modeliai (3 pav).

Naudojant šį metodą, galima sukurti modelius, kurie suformuoja informacijos valdymo taisykles. Diagramų objektai jungiami loginiais ryšiais. Metodo grafiniuose modeliuose naudojamos taisyklės atvaizduoti ir išskirti realaus pasaulio objektus, fizinius bei abstrakčius ryšius šių objektų, turimą informaciją apie juos.

  • Informatika Projektas
  • Microsoft Word 1370 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3244 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rasa
  • Tradiciniai veiklos modeliavimo metodai (IDEF, UEML)
    10 - 4 balsai (-ų)
Tradiciniai veiklos modeliavimo metodai (IDEF, UEML). (2016 m. Vasario 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/tradiciniai-veiklos-modeliavimo-metodai-idef-ueml.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:36
×