Tragiški herojai literatūroje


Tragiški herojai literatūroje. Viljamas Šekspyras, Antanas Škėma.


Tragiškus ir dramatiškus įvykius, vykstančius žmonių gyvenime, dažniausiai rašytojai įamžina tragedijose, kuriose vaizduojamas tragiškojo herojaus tapimas aplinkybių įkaitu, jo išgyvenami nesutaikomi gyvenimo konfliktai, dažniausiai ir pražudantys herojų. Epinių kūrinių kūrėjai savo kūriniuose skirtingai vaizduoja tragiškus herojus, tačiau jie visi turi bendrą bruožą – tai neeilinės asmenybės, kurios stengiasi kovoti, priešintis neteisybei ir dažniausiai kūrinio pabaigoje tragiškai žūva. Tragiško likimo herojai vaizduojami Renesanso epochos dramaturgo Viljamo Šekspyro dramoje ,,Hamletas“ ir XX a. vidurio lietuvių rašytojo Antano Škėmos romane ,,Balta drobulė“. Kalbėdamas aptarsiu, kas šiuose kūriniuose lemia šių kūrinių herojų Hamleto ir Antano Garšvos tragizmą.

Renesanso epochos dramaturgo Viljamo Šekspyro dramoje ,,Hamletas“ tragiškas šio kūrinio herojus Hamletas atspindi žmogų, ieškantį humanistinių idealų – lygybės, teisingumo ir žmogiškumo. Tragedijos užuomazgos kūrinyje prasideda pilies sargybiniams pamačius šmėklą, kurios ,,povyza kaip mirusio karaliaus“ ir apie nakties regėjimus pranešus Hamletui. Tragiškumo momentas atsiranda, kai buvusio karaliaus šmėkla liepia sūnui Hamletui atkeršyti už savo mirtį broliui, princo dėdei, kuris ir ,,atėmė miegant gyvybę, karalienę ir karūną“. Šioje scenoje paaiškėja, kad tragedijoje didysis blogis – tai Hamleto dėdė Klaudijus, kuris kaltas dėl visų nelaimių. Jis nužudė karalių ir užėmė jo vietą, vedė jo motiną, apgaule pelnė pavaldinių palankumą ir dabar sėdi krauju suteptame soste ir šildosi svetimos garbės spinduliuose. Galima teigti, kad nurodyti įvykiai yra pagrindiniai subjektai, skatinantys tragedijos herojaus veiksmus. Siekdamas išsiaiškinti tiesą Hamletas, kaip tragiškas herojus, paprašo keliaujančių aktorių trupės suvaidinti ,,ką nors panašaus į tėvo nužudymą“, nes žino, ,,kad sceninės gudrybės kartais šitaip paveikia nusikaltusiųjų sielas, jog šie piktadarystes išpažįstą“.

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1482 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Deividas
  • Tragiški herojai literatūroje
    10 - 3 balsai (-ų)
Tragiški herojai literatūroje. (2020 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/tragiski-herojai-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 13 d. 16:48
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo