Transcendentalinės idėjos


Transcendentalinės idėjos. Ankstesnės pakaitos apžvalga. Metafizika „Čionai įžengęs, viltį mesk į šalį. “ Dante, Pragaras. Metafizika. Kanto tikslas. Kritikos svarba. Metafizinių tyrimų tikslas. Transcendentalinė idėja. Transcendentalinių idėjų kilmė. Dėstymo tvarka. Bergždžių išvedžiojimų, arba dialektinių samprotavimų, rūšys ir jų rezultatai. Dialektika. Teorinis mokslas apie sielą. Teorinio mokslo apie sielą topika. „Sielos“ idėjos kritika. Grynojo proto paralogizmas. Kantas Visuotinėje gamtos istorijoje ir dangaus teorijoje (1755) iškėlė hipotezę. Kosmologinės idėjos. Astronomija kaip kosmologinės idėjos šaltinis. Grynojo proto antinomijos. Grynojo proto idealas. Grynojo proto idealas (Prolegomenai). Grynojo proto idealas (Grynojo proto kritika). Trys dievo buvimo įrodymo būdai. Įrodymų pavyzdžiai. Kaip šie būdai susiję.

Kaip apskritai galima metafizika? 4. Kaip galima metafizika kaip mokslas?

Metafizika „Čionai įžengęs, viltį mesk į šalį.“ Dante, Pragaras.

Kanto transcendentalinės filosofijos tikslas – pašalinti žinojimą, siekiant palikti vietos tikėjimui į dievą, laisvę ir sielos nemirtingumą. „...O metafizikos dogmatizmas, t. y. prietaras, esą joje galima tarpti be grynojo proto kritikos, yra tikrasis šaltinis visokio moralumui prieštaraujančio netikėjimo, kuris visada yra pats dogmatiškiausias. – Taigi, jei negali būti sunku būsimoms kartoms kaip priesaką palikti sisteminę metafiziką, sukurtą pagal grynojo proto kritiką, tai ši dovana nelaikytina mažareikšme...“ (Ten pat, p. 47).

DIALEKTIKA APSKRITAI – regimybės logika: „transcendentalinė regimybė visiškai nuveda mus už empirinio kategorijų taikymo ribų ir masina grynojo intelekto [srities] išlėtimo iliuzija“. (p. 264) TRANSCENDENTALINĖ DIALEKTIKA – mokslas, nustatantis pažinimo protu ribas ir saugantis nuo bergždžių samprotavimų, susijusių su grynojo proto idėjomis ir idealu. (p. 291).

„Nors šį mąstantį A š (sielą), kaip paskutinės instancijos mąstymo subjektą, kuris jau negali būti pateiktas kito daikto predikatu, ir pavadintume substancija, bet ši sąvoka lieka visiškai tuščia ir be jokių pasekmių, jeigu jos pagalba negalima įrodyti, kad pastovumas yra tai, kas substancijos sąvoką daro vaisingą patyrime. Bet pastovumo niekada negalima įrodyti iš substancijos kaip daikto paties savaime sąvokos, o galima įrodyti tik dėl patyrimo.“ (Kantas, Prolegomenai, Vilnius: Mintis, 1972, p. 126).

  • Filosofija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1327 KB
  • 2015 m.
  • 35 puslapiai (1745 žodžiai)
  • Audinga
  • Transcendentalinės idėjos
    10 - 7 balsai (-ų)
Transcendentalinės idėjos. (2015 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/transcendentalines-idejos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 02:47
×