Transformatoriaus projektavimas


Elektrotechnikos kursinis darbas. Transformatoriaus projektavimas.


Pagal aukštosios ir žemosios įtampos apvijų tarpusavio išdėstymą ir jų vyniojimo ant šerdies būdą apvijos skiriamos į koncentrines (cilindrines) ir diskines (žemosios ir aukštosios įtampos diskinės apvijos dedamos ant šerdies kaitaliojant) .

Koncentrinės apvijos yra cilindro formos. Jos ant šerdžių dedamos koncentriškai: arčiau šerdies – ŽĮ apvija, nes tarp jos ir šerdies reikia mažesnės izoliacijos, negu būtų tarp AĮ apvijos ir šerdies; po to dedamas izoliacijos sluoksnis iš kartono arba popieriaus ir AĮ apvija.

Diskinių apvijų disko formos ŽĮ ir AĮ ritės dedamos ant šerdies pakaitomis. Diskines apvijas sunkiau pagaminti, negu koncentrines, ir jos mechaniškai silpnesnės. Todėl transformatoriuose daugiausia naudojamos koncentrines apvijos.

Alyvinių transformatorių magnetolaidis ir apvijos panardinami į baką, pripildyta transformatorinės alyvos, kuri perima šilumą iš magnetolaidžio ir apvijų ir perduoda ją bako sienelėms bei radiatoriaus vamzdžiams. Iš pastarųjų šiluma pereina į išorinę aplinką. Be to, alyvos elektrinis atsparumas yra daug didesnis, negu oro, todėl alyvinių aukštosios įtampos transformatorių darbas yra patikimesnis, negu oro aušinamų.

Aušinimo paviršiui padidinti naudojami vamzdiniai bakai. Aušinimo intensyvumui padidinti, naudojami radiatoriniai, bakai su pučiamuoju radiatorių aušinimu. Alyvos tūriui kompensuoti, kintant temperatūrai, taip pat transformatoriaus alyvai apsaugoti, kad ji, liesdamasi su oru, nesioksiduotų ir negautų drėgmės, didesnės kaip 50 kVA galios ir aukštesnės kaip 6 kV įtampos transformatoriuose įtaisomas konservatorius. Tai – cilindrinis indas, pritvirtintas prie bako dangčio ir sujungtas su baku. Alyvos lygio svyravimai, kintant jos temperatūrai, vyksta ne bake, kuris visada pilnas alyvos, o konservatoriuje, kuris turi angą į atmosferą.

Dirbant transformatoriams, gali juose vykti reiškiniai, kurių metu smarkiai išsiskiria dujos, ir dėl to gali smarkiai padidėti slėgimas bako viduje. Todėl, kad bakai nesprogtų, 100 kVA ir didesns galios transformatorių bako dangtyje įmontuojamas išmetimo vamzdis. Apatinis jo galas jungiasi su baku, o viršutinis užsibaigia flanšu, kurio anga uždaryta stikliniu disku. Kai slėgimas pasidaro bakui pavojingas, stiklinis diskas sprogsta, ir dujos išsiveržia lauk.

Darbo tikslas: 250 kVA galios transformatoriaus projektavimas

Darbo uždaviniai:

1. Atlikti magnetolaidžio ir apvijų parametrų skaičiavimus;

2. Apskaičiuoti transformatoriaus charakteristikas;

3. Atlikti transformatoriaus šiluminius skaičiavimus;

Transformatoriaus projektavimas. (2015 m. Kovo 01 d.). http://www.mokslobaze.lt/transformatoriaus-projektavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 06:02