Tranzistorinė logika


Įvadas. Loginiai elemtai. Loginių elementų klasifikacija. Dvipoliai tranzistoriai. Dvipolio tranzistoriaus jungimo būdai ir veiklos variantai. Dvipolio tranzistoriaus raktas. TRTL Tiesioginių ryšių tranzistorinė logika. RRTL – Rezistorinių ryšių tranzistorinė logika. DTL – Diodinė tranzistorinė logika. TTL – Tranzistorinė-tranzistorinė logika. Standartinis TTL loginis elementas (Dvitaktis išėjimo laipsnis ). Šotkio tranzistorinė-tranzistorinė logika. SETL – sujungtų emiterių tranzistorinė logika. MOPTL – mop tranzistorinė logika. KMOPTL – komplementinė mop tranzistorinė logika. Išvados. Šaltiniai.

Loginiu elementu vadinama elektroninė schema, realizuojanti logikos (Bulio) algebros funkcijas. Loginių funkcijų sistema, iš kurios galima gauti bet kurią loginę funkciją, vadinama pilnąja loginių funkcijų sistema arba faze. Tokiai sistemai sudaryti pakanka ir vienos (vadinamos universalia) ARBA-NE (Pirso) arba IR-NE (Šeferio) funkcijos. Tokios funkcijos ir naudojamos loginiams elementams sintezuoti. Dažniausiai pasitaikantys loginiai elementai bei jų grafiniai žymėjimai pateikti pirmame paveikslėlyje.

Loginių elementų grafiniam žymėjimui plačiai naudojamos dvi sistemos: TEK, tai rekomenduota tarptautinės elektrotechnikos komisijos; MILSPEC, tai vadinama amerikiečių sistema. Loginės funkcijos ir jų argumentai užkoduoti signalais, atitinkančiais du schemos parametrų būvius, dažniausiai atitinkančius žemą ir aukštą įtampos lygius arba mažą ir didelę sroves. Ši įtampa (srovė) vadinama loginiu signalu. Tai dvejetainės logikos elementai (gali būti mažoritarinės, slenkstinės ar blausiosios logikos)

Loginiai elementai klasifikuojami pagal valdančiuosius signalus, pagal loginio vieneto ir loginio nulio įtampas, pagal schemos elementus ir pagal loginio elemento schema.

Loginių elementų klasifikacija pagal valdančiuosius signalus klasifikuojami elementai skirstomi į du loginių elementų tipus – impulsinius ir potencialinius. Impulsinius elementus valdo trumpi įtampos arba srovės impulsai, potencialinius – žemi ir aukšti įtampų lygiai.

Dar viena klasifikacijos rūšis tai skirstymas pagal schemos elementus. Elementai skiriami į dvipolių ir vienpolių tranzistorių, tranzistorinės logikos (TL), diodinės tranzistorinės logikos (DTL) ir tranzistorių-tranzistorinės logikos (TTL) loginius elementus.

Dvipolis tranzistorius – tai puslaidininkinis prietaisas, kuriame puslaidininkio mono kristale sudarytos trys skirtingo laidumo tipo sritys, tarp kurių yra dvi sąveikaujančios pn sandūros. Dvipolio tranzistoriaus sluoksniai: E – emiteris (angl. – emitter. didžiausia priemaišų koncentracija) C – kolektorius (angl. – collector. vidutinė priemaišų koncentracija) B – bazė (angl. – base. mažiausia priemaišų koncentracija) Pagal sluoksnių laidumo pobūdį dvipoliai tranzistoriai būna: npn (srovė teka iš kolektoriaus į emiteri) ir pnp (srovė teka iš emiterio į kolektorių) tipo, antrame paveikslėlyje matome šių tranzistorių pavyzdžius.

Dvipoliai tranzistoriai dažniausiai naudojami operaciniuose stiprintuvuose ir kitose įvairiose loginėse schemose. Tranzistorių paskirtis keisti arba stiprinti signalą, signalo stiprinimui jie pritaikomi operaciniuose stiprintuvuose, o signalo keitimui srovės lygintuvuose Šie tranzistoriai taip pat naudojami lygintuvuose pasitelkus diodų pagalba, pridėjus juos prie grįžtamojo laido (vienpusio lygintuvo atveju) taip šis lygintuvas išėjime duoda tik teigiama signalą. Ir taip pat plačiai naudojami dvipusiuose lygintuvuose kurie papildomų dviejų diodų pagalba teigiama signalą konvertuoją į neigiamą ir taip išėjime rodomas tik neigiamas signalas.

Tranzistorinė-tranzistorinė logika plačiai naudojama ir yra populiari Sistema dar iki šiol loginėse schemose, kompiuteriuose ir mikroprocesoriuose.

Dėl šių trūkumų sujungtų emiterių tranzistorinė logika mažai naudojama palyginus su kitomis naujesnėmis tranzistorinės logikos atmainomis ir tranzistorinės-tranzistorinės logikos atmainomis nors ir ši loginė schema yra sparčiausia

  • Elektrotechnika Referatas
  • Microsoft Word 469 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (2724 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dalius
  • Tranzistorinė logika
    10 - 5 balsai (-ų)
Tranzistorinė logika. (2015 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/tranzistorine-logika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 08:38
×