Tribotechnika Tepalai


Įvadas. Biologinės alyvos. Mineralinės alyvos. Sintetinės alyvos. Tepimo savybės. Alyvų ir tepalų specifikacijos. Išvados. Literatūra.


Dilimo intensyvumas priklauso nuo detalių konstrukcijos, gamybos technologijos, eksploatacijos sąlygų ir tepalų savybių. Tepalų paskirtis – sumažinti detalių trintį ir išdilimą. Kadangi įvairių mechanizmų konstrukcija ir darbo sąlygos labai skiriasi, tai jiems tepti reikalingi skirtingų savybių tepalai, todėl tepalų asortimentas pagal sudėtį ir savybes būna labai įvairus. Pagal žaliavos rūšį tepalai skirstomi į: mineralinius, gaminamus iš naftos, organinius – iš augalinių arba gyvulinių riebalų, ir sintetinius – gaminamus cheminės sintezės būdu. Pagal konsistenciją tepalai būna dujiniai, skystieji, plastiniai ir kietieji. Mašinoms tepti dažniausiai naudojami skystieji ir plastiniai tepalai. Skystieji tepalai yra vadinami alyvomis. Plastiniai tepalai gaminami iš alyvų jas sutirštinant iki plastinės būklės specialiais tirštikiais.

Augalinės kilmės alyvos naudojamos ten, kur ypač dideli higieniniai reikalavimai (pvz. maisto pramonėje, chemijos pramonėje), jos gali būti maišomos su tradicinėmis mineralinėmis alyvomis.

Visų atsinaujinančių žaliavų alyvos vis plačiau naudojamos. Jų gamybą ir panaudojimą remia ES ir kitų industrinių valstybių energetinė politika.

Mineralinės alyvos gaminamos iš naftos. Didžiąją dalį naftos sudaro skysti sotieji amgliavandeniai, arba prafinai, cikliniai ir aromatiniai angliavandeniai, kuriuose būna ištirpusių dujinių ir kietųjuų angliavandenių. Pagal vyraujančius angliavandenius nafta skirstoma į parafininę, nafteninę parafininę, nafteninę aromatinę ir parafininę nafteninę aromatinę. Skirtumai tarp įvairių mineralinių alyvų, pagamintų iš įvairios naftos, priklauso nuo cheminės formos, sieros kiekio, klampos. Jos yra plačiai naudojamos visose ūkio šakose, kur yra vidutiniški temperatūriniai reikalavimai ( pavaros, guoliai, varikliai ir kt.).

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1107 žodžiai)
  • Vytautas
  • Tribotechnika Tepalai
    10 - 8 balsai (-ų)
Tribotechnika Tepalai. (2016 m. Balandžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/tribotechnika-tepalai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 21:23
×