Tuberkuliozė požymiai gydymas


Įvadas. Tuberkuliozė. Epidemiologija. Etiologija. Užsikrėtimas tuberkulioze. Požymiai. Diagnostika. Gydymas. Tuberkuliozė ir motinystė. Profilaktika. Išvados. Literatūra.

Tuberkuliozė dažniausiai (Lietuvoje 85-90 proc.) pažeidžia plaučius (Proškuvienė ir kt., 2001). Bet taip pat gali pažeisti ir kitus žmogaus organus ar audinius: smegenis, inkstus, kaulus, stuburą ir kt. Negydomas tuberkulioze sergantis žmogus gali mirti (Atmintinė apie ŽIV..., 2007). Todėl ypač svarbu kuo anksčiau išaiškinti sergančiuosius tuberkulioze ir suteikti visavertį gydymą jiems.

Tuberkuliozė yra lėtinė, infekcinė, granulominė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobaktreijos (TM) ir kuriai būdingas labai ryškus socialinis pobūdis. Pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžio tuberkulum - gumbelis, mazgelis. Tai rodo morfologinį ligos substratą. XIX amžiuje tuberkuliozės pavadinimą pradėjo vartoti prancūzas R. Laennecas ir vokietis J. Schonleinas. Džiova yra lietuviškas tuberkuliozės pavadinimas, atskleidžaintis ligos pobūdį. Džiovos pavadinimas kilęs nuo žodžių džiūti, sudžiūvęs, rodančių, kaip sergantieji šia liga atrodo, kol visiškai sunyksta (Miškinis, 1996).

Tuberkuliozė yra viena iš labiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje, kuria vidutiniškai užsikrečia 9 milijonai žmonių per metus. Nors tuberkuliozė yra išgydoma, daugiau nei 1 milijonas užsikrėtusių tuberkulioze kiekvienais metais miršta. Maždaug 12 milijonų žmonių 2010 metais gyveno sirgdami aktyvia tuberkuliozės forma. 2010 metais 59 proc. visų tuberkuliozės atvejų buvo užregistruota Azijoje, 26 proc. Afrikoje, 7 proc. Rytiniame Viduržemio jūros regione, 5 proc. Europoje ir 3 proc. Amerikoje (Kendall, 2012).

Tuberkuliozės rodikliai didžiausi yra šalyse, kurioms būdingas skurdas, didelis gyventojų skaičius ir sveikatos priežiūros programų trūkumas. Indija, Kinija, Indonezija, Pietų Afrika ir Nigerija - tai 5 šalys, kuriose tuberkuliozė labiausiai paplitusi. PSO nustatė 22 šalis, kurioms tenka 80 proc. visų tuberkuliozės atvejų pasaulyje (Adore, 2009).

Išsivysčiusiose ir atsilikusiose pasaulio šalyse tuberkuliozės plitimo priežastys yra šiek tiek skirtingos. Svarbiausios būtų šios:

a) ryškiai pablogėjusi socialinė ir ekonominė padėtis dėl staigaus ekonominės formacijos pasikeitimo ( Rytų ir Vidurio Europos bei buvusios Sovietų Sąjungos šalys);

b) nuolat blogėjanti ekonominė ir socialinė padėtis dėl sparčiai didėjančio gyventojų skaičiaus (beveik visos trečiojo pasaulio valstybės);

c) lokalūs karai, stichinės nelaimės, o kartu badas ir skurdas kai kuriose besivystančiose šalyse (Artimieji Rytai, Indokinija, Rytų ir Centrinė Afrika ir t.t.);

d) spartus sergančių ar infekuotų tuberkulioze emigrantų iš atsilikusių kraštų daugėjimas išsivysčiusiose Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse; nuo jų užsikrečia ir vietiniai gyventojai;

e) AIDS plitimas, ypač JAV, Vakarų Europoje ir kai kuriose Afrikos šalyse (Miškinis, 1996).

Tuberkuliozė rimta problema, ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Šios ligos plitimas skurdžiose ir besivystančiose šalyse verčia skirti ypatingą dėmesį tuberkuliozės sukėlėjui, priežastims, diagnostikai, gydymo galimybėms bei profilaktikai.

Tuberkuliozės mikobakterijos - tai 0,8-10 mkm ilgio ir 0,3-0,5 mkm pločio lenktos formos lazdelės, turinčios lipidinį apvalkalą, grūdėtą struktūrą. Sporų ir kapsulės nesudaro dėl lipidinio apvalkalo (ypač joje esančios mikolinės rūgšties) yra atspari rūgštims, šarmams, alkoholiui ir kt. išoriniams veiksniams. Dažant Ziehlio-Neelseno būdu, pasidaro raudonos ar rožinės spalvos. Lietuvoje dažniausiai tuberkulioze sergantiems ligoniams randamos M.tuberculosis (typus humanus) ir tik pavieniais atvejais, užsikrėtus nuo galvijų - M.bovis. Pastarųjų mikobakterijų dažniau randama ligoniams, auginantiems galvijus, taip pat ligoniams iš klajoklių kraštų (pavyzdžiui Kazachstane, Mongolijoje iki 15-25 proc. visų sergantiems džiova išskiriamų mikobakterijų sudaro M.bovis). M. africanum randamos kol kas tik tropikų Afrikoje, dažniausiai ligoniams, sergantiems periferinių limfmazgių tuberkulioze.

a) karščiui. 50oC temperatūroje jos išlieka gyvybingos iki 12 val. Baltyminė aplinkos terpė gerokai padidina atsparumą, pavyzdžiui, 55oC piene jos nežūva 4 val., 70 oC - 30 min., 95 oC - 5 min.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3581 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedrė
  • Tuberkuliozė požymiai gydymas
    10 - 8 balsai (-ų)
Tuberkuliozė požymiai gydymas. (2015 m. Spalio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/tuberkulioze-pozymiai-gydymas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 24 d. 23:05
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo