Tuberkuliozė referatas (4)


Medicinos referatas. Įvadas. Tuberkuliozės užsikrėtimo priežastys ir požymiai. Tuberkuliozės formos. Odos tuberkuliozė. Ligos tyrimo metodai. Sergant tuberkulioze. Kaip elgtis sergant tuberkulioze. Sergamumas Lietuvoje. Tuberkuliozės profilaktika. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Odos tuberkuliozė – viena iš sunkiausiai diagnozuojamų ligų dermatologų praktikoje, sudaro < 1–2 proc. visų tuberkuliozės atvejų. Dažniausias ligos sukėlėjas – Mycobacterium tuberculosis (TM), rečiau – M. bovis, Bacillus Calmette-Guerin (BCG). Užsikrečiama tiesiogiai, autoinokuliacijos, limfogeniniu ir hematogeniniu būdais. Tai reta, klinikine įvairove pasižyminti odos liga, dažnai susijusi su kitomis tuberkuliozės formomis. Papulonekrotinė odos tuberkuliozės forma – pirminė odos tuberkuliozė, pasireiškianti išopėjančiomis papulėmis ar mazgeliais veido ir galūnių odoje. Būdinga regioninė limfadenopatija bei „obuolių košės“ fenomenas diaskopuojant. Opos gyja lėtai, iš jų gali išsivystyti kitos odos tuberkuliozės formos: skrofuloderma ar paprastoji vilkligė. Skrofulodermą dažniausiai sukelia tiesiogiai iš gilesnių audinių (pvz., infekuoto limfmazgio) į odą patekusios mikobakterijos. Kliniškai matomi kieti mazgai kaklo, kirkšnių, pažastų odoje, iš kurių vėliau atsiveria fistulės ar opos, būdinga gausi sekrecija. Gyja palikdami plačius įtrauktus randus.

Svarbiausi tyrimo metodai, kurie atliekami įtarus plaučių tuberkuliozę, yra krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas ir skreplių tyrimas. Plaučių rentgenogramose gali pasireikšti įvairiai – atskirais židiniais, infiltracija, skysčio susikaupimu pleuros ertmėje ir kt.

Žmogui, kuriam įtariama plaučių tuberkuliozė, būtina atlikti skreplių tyrimą TM nustatyti.

Kai kuriais atvejais būtina atlikti bronchoskopiją, kad galima būtų paimti bronchų aspiratą tyrimui dėl TM.

Tuberkulino mėginys gali būti atliekamas norint nustatyti, ar asmuo yra užsikrėtęs TM. Teigiamas mėginys gali rodyti ne tik aktyvią tuberkuliozę, bet ir imunologinę būklę po vakcinacijos, persirgtos ligos, infekuotumą (t.y latentinę tuberkuliozę). Mėginys gali būti klaidingai teigiamas dėl aplinkos mikobakterijų. Lietuvoje paprastai teigiamas tuberkulino mėginys tik parodo, kad asmuo infekuotas TM. Prisimintina, kad Lietuvoje daug žmonių užsikrėtę TM. Klaidingai neigiamas mėginys gali būti kūdikiui iki 0,5 metų, taip pat esant alergijai, neseniai ( iki 10 savaičių) užsikrėtusiam asmeniui, gydomiems imunitetą slopinančiomis priemonėmis, infekuotiems ŽIV. Apskritai neigiamas tuberkulino mėginys buna 10 – 20 proc. visų aktyvios tuberkuliozės atvejų.

Tuberkuliozė diagnozuojama radus TM, taip pat nustačius tuberkuliozei būdingų pokyčių plaučių ar pleuros biopsinėje medžiagoje.

  • Medicina Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Juste
  • 13 puslapių (2069 žodžiai)
  • Medicinos referatai
  • Microsoft Word 48 KB
  • Tuberkuliozė referatas (4)
    10 - 7 balsai (-ų)
Tuberkuliozė referatas (4). (2015 m. Gruodžio 15 d.). http://www.mokslobaze.lt/tuberkulioze-referatas-4.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 11:11