Turto draudimo Lietuvoje analizė


Įvadas. Draudimo esmė ir samprata. Draudimo funkcijos. Draudimo rinka. Rizika. 011 – 2014 metų turto draudimo rinkos analizė. Pasirašytos draudimo sutartys. Draudimo įmokos. Ne gyvybės draudimo išmokos. Išvados. Šaltiniai.

Draudimas yra rizikos valdymo priemonė, kuri padeda apsisaugoti nuo galimų finansinių nuostolių rizikos ir galimų neigiamų padarinių, kurie atsiranda dėl draudiminio įvykio. Lietuvoje draudimo rinka tik plečiasi, todėl kiekvienam žmogui yra svarbu suprasti, kas yra draudimas, kokios jo pagrindinės funkcijos ir rūšys, kaip juo galima pasinaudoti ir kokią naudą jis suteikia. Taip pat žinoti ir suprasti pagrindines draudimo sąvokas ir išmokti analizuoti draudimo rinką, bei pasirinkti jam geriausią draudimo įstaigą. Mokėti įvertinti savo riziką ir ją tinkamai valdyti yra svarbu ne tik verslininkui ar didelio turto valdytojui, bet ir eiliniam Lietuvos piliečiui, nes pasinaudojus draudimo paslauga galima jaustis saugiau ir užtikrinčiau ne tik savo finansinėje veikloje, bet ir su asmeniniame gyvenime.

Išanalizavus pateiktus duomenis nustatėme, kad ne gyvybės draudimo rinka Lietuvoje plečiasi, o ypač turto draudimo rinka. Tyrimo rezultatai gali būti pritaikomi kuriant geresnes draudimo sąlygas klientams ir patiems klientams norint suprasti, kodėl yra svarbu naudotis draudimo įmonių teikiamomis paslaugomis.

LR Draudimo įstatymas .Atkūrus nepriklausomybę iš esmės galiojo trys skirtingos šio įstatymo redakcijos; 19990, 1996 ir 2003 metų (ši redakcija su nežymiais pakeitimais galioja iki šiol);

Poįstatyminiai aktai ( LR Vyriausybės nutarimai; LR Draudimo Priežiūros Komisijos nutarimai ir pan.);

Kiti norminiai aktai gali būti kodeksai (pvz. LR Transporto Kodeksas), įstatymai (pvz. LR Statybos įst.), ministrų įsakymai ir pan.

(pagal Aleksandra Lezgovko , 2010m.)

Žmonių gerovės palaikymo - Draudimas, padengdamas bet kokius su draudiminiu įvykiu susijusius nuostolius, suteikia draudėjui tam tikrą saugumo ir ramybės jausmą. Tai ypač svarbu fiziniams asmenims, kurie apsidraudę savo nekilnojamąjį turtą, automobilius ir pan. Todėl socialiniu požiūriu draudimas gali būti vertinamas kaip žmonių gerovės palaikymo bei turtinių skirtumų tarp atskirų gyventojų sluoksnių mažinimo priemonė.

Ūkio vystymosi ir klestėjimo - Draudimas taip pat skatina verslo vystymąsi. Apsidraudusios firmos gali investuoti daugiau savo lėšų į verslą ir jo plėtrą. Jei nebūtų draudimo, firmos didelę dalį savo pinigų turėtų laikyti atskirame fonde, skirtame galimiems nuostoliams padengti. Draudimas ekonominiu požiūriu yra būtina ūkio vystymosi bei klestėjimo sąlyga. Jei nebūtų draudiminės apsaugos, būtų atsisakyta dalies rentabilių projektų, nebūtų suteikta dalies kreditų ir pervežta krovinių. Priešingu atveju netikrumo jausmo sąlygotas ūkio subjektų elgesys stabdytų šalies ekonomikos vystymąsi.

Kapitalo ir pajamų išsaugojimo - Draudimas apsaugo verslą nuo įvairių rizikos rūšių. Draudimas suteikia įmonei galimybę vykdyti nenuostolingą, nepertraukiamą ir subalansuotą ūkinę veiklą. Draudiminio įvykio atveju nuostolius (visiškai ar iš dalies) iki sutartų draudimo sumų atlygina draudimo įmonė. Draudimas leidžia verslininkams dalį savo rizikos perkelti kitiems – draudikams. Makroekonominiu požiūriu draudimas atlieka kapitalo kaupimo bei pajamų išsaugojimo funkciją. Pvz.: per gaisrą apdegusi gamykla ilgą laiką negalėtų veikti, jei neturėtų pakankamai pinigų remontui. Draudimo pagalba patirti nuostoliai padengiami draudimo išmokomis ir įmonė gali greitai atkurti savo gamybines funkcijas. Taip išsaugodama darbo vietas, o pajamų išsaugojimas yra darbo vietų išsaugojimo pasekmė.

Finansų ir kredito rinkos suaktyvinimo - Daugeliu atveju draudimo sutarties egzistavimas palengvina kreditų gavimą. Komerciniai bankai pasirenka finansuoti tuos ūkio objektus, kurie yra apsidraudę nuo įprastos verslo rizikos. O tai prisideda prie abiejų rinkų suaktyvinimo. Dar vienas svarbus faktas: atsižvelgdamas į gerą draudimo apsaugą, kreditorius paprastai suteikia kreditą su mažesnėmis palūkanų normomis, nes dalį rizikos padengia draudimas.

Prevencinių priemonių pritaikymo skatinimo - Saugumas arba ramybė tapo svarbiu draudimo aspektu. Kai kurios draudimo rūšys yra privalomos įstatymiškai, kitos – būtinos pasirašant tam tikrus kontraktus. Kai draudimas privalomas (pvz., transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės draudimas) – draudėjais yra tie, kurie nusprendė turėti saugumą arba ramybę draudiminio įvykio atveju. Kai draudimas būtinas pasirašant sutartį – kita sandorio pusė nori būti ramūs, kad tie, su kuriais jie turi reikalų yra apsidraudę ir saugūs. Pvz., gaunant kreditą yra privalomas gyvybės ir nekilnojamo turto (užstato) draudimas.

Draudimo tarpininkai – draudimo paslaugų pardavėjai ir draudėjo bei draudiko atstovai. (Aleksandra Lezgovko, 2010, 241 psl)

Žalų reguliuotojai (kitaip vadinamai: žalų advokatais, nuostolių komisarais, loss assesoriais, loss adjusteriais ir pan.) – įmonės ir fiziniai asmenys – verslininkai, tarpininkaujantys draudėjo ir draudiko tarpusavio santykiuose administruojant (reguliuojant) įvykusias žalas.

  • Draudimas Analizė
  • Microsoft Word 104 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (5125 žodžiai)
  • Evelina
  • Turto draudimo Lietuvoje analizė
    10 - 4 balsai (-ų)
Turto draudimo Lietuvoje analizė. (2015 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/turto-draudimo-lietuvoje-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 04:45
×