TVF veikla


Įvadas. Tarptautinės finansinės institucijos. Tarptautinis valiutos fondas. Kas yra tvf? Įkūrimo istorija. Narystė. Tikslai ir vaidmuo. Struktūra. Naujausi faktai apie TVF. Tarptautinis valiutos fondas ir Lietuva. Išvados. Literatūros sąrašas. Internetiniai ištekliai.


 Žmonių santykiai yra pagrįsti pagalba vienas kitam, kitaip sakant – tarpininkavimu. Jei nejaučiama saugumo jausmo ir nėra tarpusavio ryšio, tuomet žmonės gali prarasti pasitikėjimą vienas kitu. Jei to nepastebėsime, kiekvieniems santykiams gresia krizė, todėl labai svarbu iš anksto pastebėti jų pablogėjimo pradžią.  Tokiu pačiu principu vyksta ir Tarptautinio valiutos fondo veikla (TVF), tik vietoj žmonių santykių yra šalių narių tarpusavio santykiai. Šiuolaikinė pasaulinė ekonomika yra neįsivaizduojama be tarptautinių finansų, kurie atlieka vis svarbesnį ir reikšmingesnį vaidmenį. Jie sąlygoja gamybos veiksnių mobilumą, užsienio prekybos sąlygas bei žinoma tarptautinius ekonominius santykius. Todėl tarptautiniai finansai yra glaudžiai susiję su įvairiomis tarptautinėmis finansinėmis institucijomis, kurios reguliuoja tarptautinių finansų ir valiutų rinkų veiklą. Mano nuomone, viena iš pačių svarbiausių ir didžiausių tarptautinių finansinių institucijų yra Tarptautinis valiutos fondas. Šis fondas tiria ir seka narių ekonominę padėtį, o toks nuolatinis stebėjimas padeda išvengti ekonominių krizių atsiradimą. Todėl Tarptautinio valiutos fondo narės pasikeisdamos objektyvia informacija gali išvengti nepageidaujamų situacijų tarptautinės prekybos ir valiutų rinkose.

kreditavimas bei investavimas globaliniu ir regioniniu mastu;

keitimasis informacija apie tam tikrų valstybių ir regionų ūkinę raidą bei kitus patyrimus;

Visas tarptautines finansines organizacijas galima suskirstyti pagal funkcionavimo vietą į globalines ir regionines. Šiame paveikslėlyje išskirta po tris galingiausias abiejų rūšių organizacijas.

Tarptautinis valiutos fondas – tai viena iš stambiausių tarptautinių institucijų, įkurta 1947 metais. Tai yra savanoriškais pagrindais sukurta ir kooperatyvi institucija, kuri dabar vienija net 188 valstybes. Iš visų  Jungtinių Tautų narių TVF narėmis nėra tik Šiaurės Korėja, Lichtenšteinas, Kuba, Andora, Nauru ir Monakas. Fondo pagrindinė būstinė yra Vašingtone (JAV), be to, yra ir skyrių šiuose miestuose: Ženevoje (Šveicarija), Paryžiuje (Prancūzijoje), Tokijuje (Japonija) ir prie Jungtinių Tautų Niujorke (JAV). Šios organizacijos nare gali tapti kiekviena valstybė, kuri savarankiškai veda užsienio politiką ir sugebėtų prisiimti TVF chartijos teises bei įsipareigojimus. Kiekviena šalis, įstojus taip pat turi susimokėti tam tikrą pinigų sumą – kvotą. Ši kvota priklauso nuo šalies turtingumo, kuo turtingesnė šalis tuo ir didesnė suma ir atvirkščiai. Šalis turi teisę šią savo kvotą naudoti. Taip pat reikėtų paminėti, jog iš šios organizacijos galima visiškai laisvai išstoti.

Organizacija gali gyvuoti tik nusistačiusi tam tikrus, pagal specifiką atitinkamus tikslus. Tarptautinis valiutos fondas taip pat turi išsikėlęs ir susikūręs sau tikslus, kurių laikosi, tačiau laikui bėgant jie šiek tiek pakito. Taigi, patys svarbiausi tikslai, kurie buvo aktualūs tada kai įsikūrė Tarptautinis valiutos fondas buvo tokie:

sudaryti palankias sąlygas tarptautinės prekybos plėtimuisi ir subalansuotam augimui;

Šiuo metu Tarptautinio valiutos fondo svarbiausi tikslai yra šie:

siekti ir užtikrinti ekonominį stabilumą bei padėti šalims apsisaugoti nuo krizių;

sukurti bendrus fondo valiutos rezervus, kuriais narės galėtų naudotis;

Siekdama šių visų išvardintų tikslų, TVF atlieka tris pagrindinius vaidmenis – priežiūrą, techninį aptarnavimą, ir kreditavimą. Šios funkcijos, taip pat, kaip ir tikslai laikui bėgant šiek tiek pasikeitė, tad funkcijos buvo išplėtotos siekiant patenkinti šalių-narių, kurios įtakoja pasaulio ekonomiką, reikalavimus.

TVF yra išvysčiusi ir aktyviai remia prekių standartus ir kodus ekonominės politikos veiklos srityje;

Kaip ir kiekviena organizacija TVF turi struktūrą, tai yra kitaip sakant vienų vadovų ar padalinių pavaldumas kitiems. Aukščiausias valdymo organas yra Valdytojų taryba, šalys narės deleguoja į ją po vieną valdytoją ir pavaduojantįjį asmenį. Valdytojais dažniausiai skiriami finansų ministrai arba centrinių bankų vadovai (kartais jų pakaitiniai). Valdytojų tarybą sudaro du komitetai: Laikinasis komitetas ir Vystymo komitetas. Pirmasis yra skirtas atsakyti į valiutinės sistemos funkcionavimo klausimus, o antrasis teikia informaciją apie specifinius besivystančių šalių poreikius. Valdytojų taryba (šie du komitetai) kartą ar du, per finansinius metus renkasi į posėdžius, kuriuose aptariami svarbiausių pasaulio ekonomikos ir Fondo politikos klausimai bei formaliai tvirtinami svarbiausi Tarptautinio valiutos fondo sprendimai. Valdybos sprendimai yra priimami konsensusu.

  • Microsoft Word 181 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3502 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • TVF veikla
    10 - 10 balsai (-ų)
TVF veikla. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/tvf-veikla.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 02 d. 21:47
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo