Tyrimo imties tūrio nustatymas


Socialiniai tyrimai. tyrimo imties tūrio nustatymas. Kas yra imties tūris? Kodėl kalbama tik apie minimalų atvejų skaičių? Pavyzdys. Koks imties dydis turėtų būti? Tyrimo imties skaičiavimo formulė. Reprezentatyvios imties atvejų skaičius su 5 proc. Tyrimo imties parinkimo būdai. Tikimybiniai tiriamųjų parinkimo būdai. Netikimybiniai tiriamųjų parinkimo būdai.

Tai minimalus tiriamų atvejų (respondentų, ekspertų, dokumentų ir pan.) skaičius, reikalingas tam, kad gauti patikimas tyrimo išvadas.

Visų pirma todėl, kad maksimalaus atvejų skaičiaus, t.y., visų atvejų ištirti praktiškai neįmanoma: nes tam tikrų požymių, kuriuos norime ištirti pasiskirstymas tiriamoje grupėje (populiacijoje arba generalinėje aibėje) paprastai yra labai didelis ir nežinomas; norint juos visus ištirti reikėtų labai daug laiko, lėšų, dėl ko toks tyrimas iš esmės yra neįmanomas.

Norint sužinoti viso Lietuvos gyventojų nuomonę apie klimato taršą, iš esmės reikėtų apklausti visus šalies gyventojus (t.y., apie 3 mln. 200 tūkst.). Tačiau praktiškai tai neįmanoma: dalis gyventojų negalės atsakyti į klausimus dėl amžiaus (pvz., kūdikiai ir vaikai), ligos (pvz., sunkias intelekto, psichikos ar fizines negalias turintys žmonės); dalis nenorės atsakinėti į klausimus; dalis bus kur nors išvykusi ir pan.

Reprezentatyvios imties atvejų skaičius su 5 proc. paklaida (Jadov, V. A., 1987, Kardelis K., 2002).

Yra dvi pagrindinės tiriamųjų grupių parinkimo būdų grupės: Tikimybiniai, kai kiekvieno tiriamos generalinės aibės elemento tikimybė pakliūti į imtį yra žinoma; Netikimybiniai, kai tiriamųjų pasiskirstymas grupėje nėra žinomas.

Paprastasis atsitiktinis – iš populiacijos sąrašo atsitiktinai parenkamas reikiamas tiriamosios grupės narių skaičius; Sisteminis (mechaninis) – iš populiacijos sąrašo tiriamieji atrenkami pagal tam tikrą sistemą, pvz., kas 10 asmenį;.

Sluoksniuotas (tipinis) – tiriamoji populiacija suskirstoma pagal tam tikrus požymius (pvz.

  • Teisė Skaidrės
  • MS PowerPoint 127 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (702 žodžiai)
  • Vitalijus
  • Tyrimo imties tūrio nustatymas
    10 - 4 balsai (-ų)
Tyrimo imties tūrio nustatymas. (2015 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/tyrimo-imties-turio-nustatymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 12:21
×