UAB „Šilas“ mokamų mokesčių ir įmokų apskaita


Įvadas. Mokesčių ir įmokų esmė ir pripažinimas apskaitoje. Mokesčių ir įmokų esmė. Mokesčių ir įmokų pripažinimas apskaitoje. Uab „šilas“ mokamų mokesčių ir įmokų pirminė apskaita. Uab „šilas“ mokamų mokesčių ir įmokų sintetinė ir analitinė apskaita. Atsiskaitymų už pridėtinės vertės mokestį apskaitą. Atsiskaitymų už pelno mokestį apskaita. Atsiskaitymų už nekilnojamojo turto mokestį apskaita. Atsiskaitymų už žemės mokestį apskaita. Mokėtini gyventojų pajamų mokesčio apskaita. Mokėtinų socialinio draudimo, privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir įmokų Į garantinį fondą apskaita. Išvados. Literatūra.

Kiekviena valstybė, veikdama per parlamentą, vyriausybę, finansines ir apsaugos institucijas, atlieka daug įvairių funkcijų – apsaugos, vystymo (švietimo, kultūros, mokslo, meno), gamybinės ir komercinės veiklos palaikymo, administracines. Šių funkcijų užtikrinimui reikia didelių išteklių, kurių svarbiausias, nuo seniausių laikų žinomas šaltinis yra mokesčiai. Mokesčių pajamos sukaupiamos valstybės biudžete. Skirstydama iš mokesčių mokėtojų gautas pajamas valstybė gali vykdyti savo funkcijas, reguliuoti ekonomiką (keisdama vienus mokesčius į kitus, jų tarifus ar apskaičiavimo tvarką), išlyginti gyventojų pajamas perskirstydama surinktus mokesčius. Socialinių funkcijų vykdymui yra sudaromi socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo biudžetai, kurių pajamas sudaro apdraustųjų ir draudėjų įmokos. Įmonių ir gyventojų mokamų mokesčių visuma sudaro valstybės mokesčių sistemą.

Mokesčiai ir įmokos ne tik turėtų padėti subalansuoti valstybės, savivaldybių ir socialinių fondų biudžetus, bet ir numatyti, kad jų mokėtojams mokesčių našta nebūtų per sunki, kad ji nestabdytų ekonomikos vystymosi proceso, neverstų slėpti mokesčių. Todėl šiems klausimams savo pastarųjų metų mokslinius tyrimus yra paskyręs ne vienas ekonomistas (Abuselidze, 2013, Davulis, 2012; Güth ir Sausgruber, 2004; Mačiulis, 20131; Navikas, 2013; Novošinskienė, 2012; Šemetienė, 2007; ir kt.). Atskirų mokesčių tobulinimo ir jų apskaitos klausimai keliami I. Abraškevičės (2012), Banytės-Surplienės (2012), R.Buivydo ir kt. (2010), M.Grajausko (2013), J. Greimienės (2010), A. Janukonytės (2009), R.Juciūtės (2011), A. Juškausko (2006), G.Kalčinsko (2012), R. Kalčinskaitės-Klimaitienės (2010), Kviklio ir A. Miltenytės (2012), K.Leontjevos (2013, 2012), N. Mačiulio, (20132), G. Nausėdos (2013), V. Novikevičiaus ir D. Mingėlaitės (2012), A. Šidlausko (2012), V. Šulijos (2012, 2006), I.Švedarauskienės (2012), R. Zaikauskienės (2011), J. Zarankienės ir A. Ulinauskienės (2010) ir kitų ekonomistų darbuose. Tačiau iki šiol mokesčių įstatymuose nepakanka aiškumo ir palankumo jų mokėtojams. Įmonėms ypač nepalanki gan dažna jų mokamų mokesčių įstatymų kaita. Dėl šių priežasčių atsiranda klaidų apskaičiuojant ir apskaitoje registruojant mokesčius ir įmokas. Todėl mokesčių ir įmokų apskaitos tematika išlieka aktuali.

Tyrimo objektas – UAB „Šilas“ mokamų mokesčių ir įmokų apskaita.

Tyrimo tikslas – atskleisti mokesčių ir įmokų esmę, ištirti jų pripažinimo apskaitoje metodologinius ir teisinius aspektus, išnagrinėti UAB „Šilas“ mokamų mokesčių ir įmokų apskaitą.

Tyrimo metodai. Darbe panaudoti loginės analizės, palyginimo, indeksų, aprašomasis metodai.

Tyrimo laikotarpis 2009-2013 metai.

MOKESČIŲ IR ĮMOKŲ ESMĖ IR PRIPAŽINIMAS APSKAITOJE

Mokesčių mokėtojai dažniausiai įstatymais yra įpareigoti mokėti ne vieną, o keletą mokesčių, kuriuos reglamentuoja atskiri mokesčių įstatymai. Ekonomikos terminų ir sąvokų žodyne (1999) mokesčiai apibūdinami kaip įstatymų nustatyti individualių asmenų, įmonių ir kitų ūkio subjektų privalomieji mokėjimai. Kartu pabrėžiama, kad mokesčiai yra svarbus valstybės finansų politikos įrankis. Mokesčiais siekiama reguliuoti ekonominę veiklą, apsaugoti rinką, suvienodinti privačias ir socialines išmokas, kovoti su neigiamais išoriniais poveikiai ir kt.

Sąvoka „įmokos“ apskaitos, finansų ir kitoje ekonominėje literatūroje yra naudojama kaip savaime suprantamas dalykas ir jos apibrėžimas nepateikiamas. Ši sąvoka neapibrėžta ir ekonomikos terminų žodynuose bei enciklopedijose. Viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės 9-ajame standarte (2013) atsiranda terminas „socialinės įmokos“, tačiau tarp pateiktų standarte vartojamų sąvokų apibūdinimų, „socialinių įmokų“ sąvoka neapibūdinta. Socialinių įmokų sąvoka pateikta Socialinės apsaugos terminų žodyne (2000), kuriame teigiama, kad socialinės įmokos – tai atskaitymai į socialinės apsaugos fondus nuo darbo pajamų, norint įgyti teisę į išmokas. Darbo autorės nuomone, šis apibūdinimas neapima savarankiškai mokamų socialinių įmokų, kurios taip pat suteikia teisę į valstybės socialines išmokas.

Lietuvos gyventojų socialinės apsaugos finansavimo klausimus reglamentuoja Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įstatymas (1991) ir Sveikatos draudimo (SD) įstatymas (1996). Pirmajame yra apibrėžta VSD įmokų sąvoka, nurodant, kad tai yra apdraustųjų asmenų ir (arba) jų draudėjų įstatymo nustatyto dydžio įmokos. Antrajame panašiai apibūdinamos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. SD įstatyme konstatuojama, kad PSD įmokos – tai draudžiamųjų ir jų draudėjų mokamos šio įstatymo nustatytos įmokos. R. Vainienė (2008) pastebi, kad VSD įmoka labiau atitinka valstybinio mokesčio, o ne draudimo įmokos požymius: ji yra privaloma, mokama į valstybinį fondą, gaunamos išmokos nėra susijusios arba mažai susijusios su įmokų dydžiu. Tą patį būtų galima pasakyti ir apie PSD įmoką. Todėl natūraliai kyla klausimas, kuo „įmoka“ skiriasi nuo „mokesčio“. Dar labiau viskas tampa neaišku, kai Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) 2 straipsnio 23 dalyje nurodoma, kad mokesčio sąvoka apima ir šio įstatymo 13 straipsnyje nurodytas įmokas ir rinkliavas (pvz., įmokos į Garantinį fondą, valstybinio socialinio draudimo įmokos, sveikatos draudimo įmokos ir kt.).

  • Microsoft Word 74 KB
  • 2015 m.
  • 40 puslapių (12465 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dainora
  • UAB „Šilas“ mokamų mokesčių ir įmokų apskaita
    9.7 - 3 balsai (-ų)
UAB „Šilas“ mokamų mokesčių ir įmokų apskaita. (2015 m. Kovo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/uab-silas-mokamu-mokesciu-ir-imoku-apskaita.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 02:55
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo