Ugdymo filosofija konspektas


Ugdymo filosofija. Žmogaus ugdymas yra visuomeninis reiškinys. Žmogaus ugdymas kultūrinis reiškinys. Žmogaus ugdymas psichologinis reiškinys. Žmogus laikosi. Ugdymas yra pedagoginis reiškinys. Ugdymo institucijos. Filosofijos samprata ir jos paskirtis. Filosofinės minties raida ir jos ryšys su žmogaus ugdymu. Senovės indija ir kinija. Antika senovės graikija. Antika senovės roma. Viduramžiai. Xviiia. Švietimo epocha. Pasaulėžiūros tipai. Teorinė ir praktinė pasaulėžiūra. Pasaulėžiūros tipai pagal dvasios struktūrą. Pagrindinės ugdymo teorijos ir mokyklos. Ontologija arba būties teorija. Ugdymo aksiologija. Nosiologija arba ugdymo epistemologija.

Filosofija iš esmės susiformavo senovės Graikijoje. Graikams ji reiškė išminties meilę. Tą meilę jie suprato kaip mąstantį atvirumą pasauliui, kuri būdingas tik žmogui. Filosofija reiškė ne konkrečius atsakymus į klausimus, o nuolatinį mąstymą. Filosofijai svarbu mąstyti ir klausti. Filosofija yra susijusi su tam tikra žmogaus išmintimi, kurią sudaro žinojimas. Žinojimas gali būti 2 rūšių:

1.Mokslinis žinojimas. Jis yra siauras, specializuotas, nes jis remiasi vieno mokslo žiniomis.

2.Išmintingas žinojimas. Jis yra labai platus, visą apimantis. Jis susideda ne iš atskirų faktų, bet iš visumos, jis jungia, integruoja. Jis paremtas plačiomis žmogaus žiniomis ir pasaulėžiūra. S. Šalkauskis žmogaus išmintingą žinojimą apibūdino kaip pažiūrų platumą, žinių gilumą, kaip tinkama žmogaus dorovinį nustatymą. Todėl filosofija tampa mokslu, kurio tyrinėjimo objektas arba sritis yra visuma paremta išmintingu žinojimu.

Iš esmės filosofija yra pasaulėžiūros mokslas. Pasaulėžiūra gali būti – teorinė ir praktinė. Pasaulėžiūra atskleidžia pažinimo pagrindus, t.y. ar teisingai pažįstame pasaulį ir tik po to nurodo pasaulio pažinimą.

1.Pažinimo pagrindus, tyrinėja pažinimo filosofija. Ją sudaro – gneseologija arba pažinimo teorija ir logika, kuri tyrinėja pažinimo taisyklingumą.

2.Pasaulio pagrindus tyrinėja – teorinė filosofija arba istorinė metafizika. Ji skirstoma į

•Ontologiją, t.y. būties filosofiją.

•Gamtos filosofiją, kurią sudaro kosmologija ir biofilosofija.

•Antropologija, kuri tyrinėja žmonių kilmę ir rases.

•Teodicija, mokslas apie Dievo esybės buvimą, kiek tą esybę suvokia žmogaus protas.

  • Pedagogika Konspektas
  • Microsoft Word 61 KB
  • 2015 m.
  • 18 puslapių (5137 žodžiai)
  • Rita
  • Ugdymo filosofija konspektas
    10 - 6 balsai (-ų)
Ugdymo filosofija konspektas. (2015 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/ugdymo-filosofija-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 14:14
×