Ūkininkavimo galimybės mažiau palankiose žemėse


Ūkininkavino galimybės mažiau palankiose žemėse. Darbo objektas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Ūkininkavimo galimybės mažiau palankiose žemėse mažiau palankios ūkininkauti teritorijos. Nederlingų žemių panaudojimas. Nederlingos žemės – biokurui tinkamiems augalams auginti. ES finansinė parama ūkininkaujantiems nepalankiose žemėse. Privalu deklaruoti žemės ūkio naudmenas. Smulkesniems ūkininkams – didesnės išmokos. Informacijos šaltinių sąrašas.


Lietuvoje egzistuoja skirtingos sąlygos žemės ūkio veiklai vystyti. Dar sovietmečiu žemė pagal našumą buvo suskirstyta į kelias kategorijas ir nuo jų priklausė žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos. Atgavus nepriklausomybę, visa tai buvo panaikinta ir nenašių žemių savininkai susidūrė su didelėmis problemomis, nes jie buvo priversti konkuruoti su geresnėmis sąlygomis ūkininkaujančiais, reikėjo keisti ūkininkavimo būdą, prisitaikyti prie naujų sąlygų.

Ūkininkatantys nenašiose žemėse atsidūrė labai sudėtingoje padėtyje, nes pajamos iš žemės ūkio veiklos buvo kelis kartus mažesnės lyginant su derlingomis teritorijomis. Todėl kai kuriuose Lietuvos regionuose žemės ūkio veikla tapo nepelninga, žemės ūkio naudmenos buvo apleistos, prasidėjo spartūs renatūralizacijos procesai. Įtakos turėjo ir spartus kaimo gyventojų mažėjimas, atsirado daugiau vyresnio amžiaus žmonių, mažėjo gimstamumas. Mažas gyventojų skaičius sukelia įvairių socialinių problemų, uždaromos mokyklos, medicinos ar kultūros įstaigos. Visa tai didina nedarbą ir socialinę atskirtį. Gyventojų skaičiaus mažėjimas, o ypač nepalanki amžiaus struktū- ra, daro įtaką ir darbo rinkai, trečdalis kaimo gyventojų yra pensinio amžiaus, o darbingi žmonės sudaro maždaug pusę. Nors absoliuti dauguma kaime gyvenančių šeimų yra susijusios su žemės ūkiu, tačiau tik daliai jų žemės ūkis užtikrina pagrindinę pajamų dalį. Nenašiose teritorijose yra daugiau nei vidutiniškai Lietuvoje dirbančių žemės ūkyje, daugiau smulkių ūkių, kaimo gyventojai priversti nors iš dalies patenkinti savo poreikius užsiimdami žemės ūkio veikla, nes kitų pragyvenimo šaltinių artimiausioje aplinkoje yra nedaug (nebent pensijos ir pašalpos). Susirasti darbą ne žemės ūkyje yra sudėtinga, nes dauguma kaime esančios darbo jėgos yra nekvalifikuota.

Prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo išskirtos mažiau palankios ūkininkauti teritorijos, kurių tinkamumas priklausė tiek nuo gamtinių, tiek nuo antropogeninių veiksnių, įtakos turėjo ir demografiniai faktoriai: gyventojų tankumas, prieaugis, darbingų žmonių kiekis ir kt.

  • Žemės ūkis Referatas
  • Microsoft Word 74 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1763 žodžiai)
  • Kolegija
  • Renata
  • Ūkininkavimo galimybės mažiau palankiose žemėse
    10 - 9 balsai (-ų)
Ūkininkavimo galimybės mažiau palankiose žemėse. (2016 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/ukininkavimo-galimybes-maziau-palankiose-zemese.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 20:59
×