Ūkio augalai ir kenkėjai


Įvadas. Ūkyje auginamų augalų technologijos. Sėjomainos. Kačinsko auginamų augalų ligos ir kenkėjai. Ligų apibūdinimas. Kviečiuose randamos ligos ir kenkėjai. Rudosios rūdys, geltonosios rūdys, juodosios rūdys. Miltligė. Kviečių dryžligė. Amarai. Miežiuose randamos ligos ir kenkėjai. Kūlės. Miežių tinkliškoji dryžligė. Švedinės muselės. Pilkasis puvinys. Rapsisnis žiedinukas. Augalų apsaugos sistemos. Išvados. Informacijos šaltiniai.


2002 metais lapkričio 12 dieną įsikūrė Rimanto Kačinsko gyvulininkystės ūkis, kuris įsikūręs Telsių rajono Žarėnų seniūnijos Kegų kaime. Šis ūkininkas užsiima pienininkystės šaka. Pagrindinis pajamų šaltinis yra pienas. Iki Žarėnų miestelio yra 7 km, o iki Telšių miesto 20 km.Ūkininks turi 50 ha,žemės 40 ha yra paskyres šienavimui,likusę žemę kitoms ūkio reikmems.Ūkininkas augina pašarines žoles ir javus.

Tikslas: išsiaiškinti ir išanalizuoti Kačinsko ūkyje auginamų augalų ligas ir kenkėjus, taikomas augalų apsaugos sistemas.

3. Tolygus sezoninių darbų pasiskirstymas per vegetacijos laikotarpį, siekiant išvengti daug darbų tuo pačiu metu;

4. Tinkamu pasėlių plotų santykiu tarp dirvos derlingumą išnaudojančių ir jį atkuriančių augalų palaikomas ir didinamas dirvos derlingumas

Augalų apsaugos nuo kenksmingųjų organizmų tikslas yra užtikrinti gausų ir geros kokybės javų derlių. Augalų atsparumas kenksmingiesiems organizmams priklauso nuo veislių parinkimo, tinkamo sėjos laiko ir sėjomainos, sveikos sėklos ir gero sėklos guolio paruošimo, ražienų užarimo. Produktai turi būti naudojami atsižvelgiant į kenksmingųjų organizmų rūšis, jų žalingumo ribas, tinkamas produktų normas. Ypač svarbu nuo kenksmingųjų organizmų parinkti tinkamus apsaugos produktus ir laiku juos naudoti atsižvelgiant į realią grėsmę.

Palaimų ūkyje pesticidų ir insekticidų naudoti negalima, nes ūkis yra ekologinis, todėl viskas atliekama agrotechniškai – labai gerai įdirbama žemė, prieš pat sėja yra važiuojama su skutiku jau per įdirbtą sėjai žemę, kad piktžolių sėklos dar kartą būtų sujudintos ir javai išdyktų greičiau už piktžoles. Žieminiai javai yra atakėjami lengvomis ekologiškomis akėčiois, kad būtų kuo mažiau piktžolių. Kartais tenka akėti net vasarinius pasėlius, nes būna per daug piktžolių, o ekologinio ūkininkavimo įstatymai neleidžia apleisti pasėlių, įstatymai tokie griežti, kad ekologinis pasėlis turi beveik taip pat atrodyti, kaip intensyviai ūkininkaujant.

2.2 Kviečiuose randamos ligos ir kenkėjai

Kviečiams žalingi ieviniai ir javiniai amarai [2.2.3.1. pav]. Javus reikia tikrinti ir jeigu kenkėjų gausa pasiekia žalingumo ribą – naudoti insekticidus. Kenksmingiausi ieviniai amarai yra iki augalų išplaukėjimo. Reikia purkšti insekticidais, jeigu augalų krūmijimosi tarpsniu (BBCH 21-29) yra apnikta 50 proc. augalų ir ant augalo yra 1–2 amarai, o bamblėjimo tarpsniu (BBCH 30-47) – 50 proc. apniktų stiebų ir daugiau kaip po 10 amarų ant stiebo.

Palankios plisti sąlygos. Pjūklelių išplitimas labai priklauso nuo meteorologinių sąlygų. Kenkėjas pažeidžia įvairius kryžmažiedžius augalus ir piktžoles, šiam kenkėjui jautrių augalų koncentracijos rajonuose sąlygos rapsiniam pjūkleliui išplisti yra geresnės.

Apskaitos. Šių kenkėjų gausumas nustatomas pasirodžius šių kenkėjų lervoms. Apžiūrėjus lauke penkiose vietose po 10 augalų suskaičiuojama kentkėjo lervos iš viso ir lervų skaičius, tenkantis vienam patikrintam augalui.

Žalingumo riba. Yra duomenų, kad 2 lervos/augalo, arba 200 lervų/ m2gali sumažinti rapsų derlių 60 %, todėl 1 lerva/augalo arba 100 lervų/m2 yra kritinė kenkėjų skaičiaus riba, kuomet reikia naudoti apsaugos priemones.

Apskaitos. Pilkasis puvinys žieminiuose rapsuose pasireiškia anksti pavasarį ir vegetacijos pabaigoje, vasariniuose - antroje vegetacijos puseje.

Pavasarį, prasidėjus žieminių rapsų vegetacijai, daroma apskaita – nustatimas žuvusių nuo pilkojo puvinio augalų procentas. Einant įstrižai lauko, 10 vietų iš eilės apžiūrima po 10 augalų ir nustatomi ligoti, pilkojo puvinio pažeisti augalai. Apskaičiuojamas pažeistų, tai yra žuvusių, augalų procentas.

  • Žemės ūkis Referatas
  • Microsoft Word 878 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3208 žodžiai)
  • Kolegija
  • Deimantė
  • Ūkio augalai ir kenkėjai
    10 - 8 balsai (-ų)
Ūkio augalai ir kenkėjai. (2016 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/ukio-augalai-ir-kenkejai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 02:14
×