Ūkio statistikos ir ekonometrijos kursinis darbas


Įvadas. Duomenys. Kursinio darbo kintamieji. Grafinė duomenų analizė. Bendra namų ūkio charakteristika. Histograma. Namų ūkio dydis. Namų ūkiai su skirtingu skaičiumi namų ūkyje. Namų ūkio grafinė analizė - Lorenco kreivė. Pajamų pasiskirstymo netolygumo matas (GINI koeficientas ). Skurdo rodiklių įvertinimas. Namų ūkio (su vaikais ir be jų) išlaidų skirtumo analizė. Namų ūkių santaupų/įsiskolinimo egzistavimo tyrimas. Namų ūkio koreliacinė analizė. Išlaidų tiesinės priklausomybės įvertinimas nuo svarbiausiojo veiksnio (pajamų). Vieno šeimos nario išlaidų priklausomybės nuo įvairių faktorių tyrimas. Išvados.


Taigi, kaip matome iš diagramų dažniausiai namų ūkiuose gyvena po 2 žmones ir daugiausiai yra namų ūkių be vaikų iki 18m.

Toliau nagrinėsime namų ūkio galvos įsimokslinimą ir jo socialinę-ekonominę grupę.

Kaip matome iš duomenų, dažniausiai namų ūkio galvos įsimokslinimas pasiekia tik bendrojo vidurinio lygį, tačiau, daugelyje namų ūkių ir aukštesnįjį išsilavinimą. Pagrindinio išsilavinimo namų ūkio galvos apima beveik visas socialines grupes, o aukstesniojo visas išskyrus samdomosius darbuotojus. Tai parodo, kad kuo geresnis išsilavinimas, tuo aukštesnes užimamos pareigos.

Iš diagramos matome, kad daugiausiai pajamas (38%) sudaro samdomas darbas ne žemės ūkio privačiame sektoriuje, o mažiausiai socialinės pašalpos ir stipendija.

Vieno namų ūkio mažiausias dydis yra 1 , didžiausias 5.

Variacija yra labai didelė, reiškia duomenų sklaida yra labai didelė.

Vidutiniai namų ūkių su skirtingų skaičių namų ūkyje yra 4 (t.y. be vaikų iki 18 m.).

Puse namų ūkių su skirtingų skaičių namų ūkyje yra mažesnis negu 4 (t.y. be vaikų iki 18 m.).

Išsibarstymas apie vidutinį skaičių namų ūkių su skirtingų skaičių namų ūkyje yra 1,338029365.

Didžiausias namų ūkio skaičius namų ūkių su skirtingų skaičių namų ūkyje ir mažiausias skiriasi 3.

Vieno namų ūkio su skirtingų skaičių namų ūkyje mažiausias dydis 1 (su vienu vaiku iki 18m.), didžiausias 4(be vaikų iki 18m.).

Iš viso namų ūkių su skirtingų skaičių namų ūkyje yra 32.

Kadangi yra stulpelių su 0, histograma pertvarkome. Sutvarkyta histograma atrodo taip:

Džini koeficientas – pajamų paskirstymo netolygumo matas. Kuo jis didesnis, tuo pajamų paskirstymas netolygesnis. Kai pajamos yra visiškai pilnai paskirstytos, Džini koeficientas = 0. Jei visos pajamos tektų vienam namų ūkio nariui, koeficientas būtų lygus 1.

Skurdo riba pasirenkama su 50 % nuo vidutinių pajamų vienam namų ūkio nariui. r =0.5* Vidutinės pajamos vienam namų ūkio nariui

Šis indeksas parodo, kad papildomai reikia 7,1 % lėšų, kad būtų panaikintas skurdas stebimuose namų ūkiuose.

Tam, kad patikrinti, ar skiriasi vieno šeimos vidutinės pajamos namų ūkyje su vaikais ir be jų, formuluojame hipotezę apie vidurkių lygybę ir alternatyva apie nelygybę.

Šios hipotezės stebimoji reikšmė lyginama su Fišerio kriterijaus kritine reikšme, jeigu stebimoji patenka į Fišerio kriterijaus kritinę reikšmė, tai hipotezę atmetame alternatyvos naudai. Fišerio kritinė sritis priklauso tokiam intervalui

Stebimoji kriterijaus reikšmė yra mažesnė už kritinę reikšmę (F

Kadangi stebimoji kriterijaus reikšmė yra mažesnė už kritinę reikšmė (t Stat < t Critical two-tail), todėl galioja hipotezė apie vidurkių lygybę kai dispersijos lygios. Vadinasi vidutinės pajamos namų ūkiuose su vaikais ir be vaikų statistikai reikšmingai nesiskiria.

Tam, kad patikrinti, ar egzistuoja santaupos/ įsiskolinimai namų ūkyje, formuluojame hipotezę apie vidurkių lygybę ir alternatyva apie nelygybę.

Kadangi stebimoji kriterijaus reikšmė yra didesnė už kritinę reikšmė (t Stat >t Critical two-tail), todėl galioja hipotezė apie vidurkių nelygybę. Tai reiškia, kad egzistuoja santaupos ar įsiskolinimai, tam, kad tai patikrinti suformuojam hipotezę:

Kadangi stebimoji kriterijaus reikšmė yra didesnė už kritinę reikšmė (t Stat >t Critical one-tail), todėl galioja hipotezė apie tai, kad pajamos vidutiniškai yra didesnės už išlaidas, reiškia kad namų ūkiuose egzistuoja santaupos.

Matome, kad labai didelė priklausomybė egzistuoja tarp pajamų ir išlaidų, silpna tarp išlaidų ir namų ūkio dydžio, labai silpna tarp pajamų ir namų ūkio dydžio.

Kaip matome iš grafiko, priklausomybe yra labai didelė, kas patvirtina anksčiau pateiktus duomenys. Dabar patikrinsime ar iš tikrųjų pajamos nusako išlaidas. Tam sudarome lentelę:

Kadangi kriterijaus statistika yra didesnė už kritinę reikšmę (T>t crit). Tai H0 atmetame, tada koreliacijos koeficientas r statistiškai reikšmingai skiriasi nuo nulio su . Reiškia pajamos iš tikrųjų nusako išlaidas ir atvirkščiai.

  • Microsoft Word 347 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 32 puslapiai (4360 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justinas
  • Ūkio statistikos ir ekonometrijos kursinis darbas
    10 - 3 balsai (-ų)
Ūkio statistikos ir ekonometrijos kursinis darbas. (2018 m. Sausio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/ukio-statistikos-ir-ekonometrijos-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 26 d. 10:05
×
98 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo