Ultragarso greičio ore nustatymas. Bangų interferencijos tyrimas



B) stebėti ug interferenciją ir iš intervečia s – atstumas, kurį per laiką t sklinda ug bangos. Atstumą s sudaro nuotolių s1 ir s2 suma. S1 – nuotolis nuo ug šaltinio iki atspindžio ekrano centro; s2 – nuotolis nuo ekrano centro iki ug jutiklio.
Ultragarso plitimo laiką matuojame dviejų kanalų osciloskopu, į kurio pirmajį kanalą ir į ug šsaltinį paduodamas signalas iš stiprintuvo. Šis signalas generuoja ug bangų paketą, o osciloskopo ekrane matome ug bangų sklidimo pradžios tašką Į antrąjį osciloskopo kanalą paduodamas iš ug jutiklio stiprintuvo sustiprintas signalas. Šiame kanale stebime impulsą laike t1, kai ug banga pasiekia ug jutiklį. Šių laikų išmatave atstuma s ir laiką t , apskaičiuojame ug plitimo greitį v. Keisdami ug jutiklio nuotuoli kas 10 – 15 cm, bandymą kartojames1 – nuotolis nuo ug šaltinio iki atspindžio ekrano centro; s2 – nuotolis nuo ekrano centro iki ug jutiklio. T0 – ug bangų sklidimo taškas; t1 – la ant bėgio tarp ug generatoriaus ir ug jutiklio pastatome stova su jame įrengtais plyšeliais. Šį stovą apdengiame ultragarsą sugeriančiuoju ekranu, generatorių perjumgiame iš impulsinio darbo režimo į nenutrūkstamąjį darbo režimą. Išjumgiame osciloskopo pimąjį kanalą stebime antrajame kanale.
Ultragarso jutiklį stumdome išilgai strypo, prie kurio jis yra pritvirtintas, į vieną ir į kitą pusę. Osciloskopo ekrane, priklausomai nuo jutiklio padėties, stebime signalo amplitudes padidejimą arba sumažėjimą. Nustatome jutiklio padieti x1(max), kurioje amplitudė yra didžiausia, o poto nustatome padietį, kurioje signalo amplitudė mažiausia x1(min). Stumdami jutiklį toliau, surandame amplitudes kur x2(max) ir x2(min). Šiai maksimumų ir minimumų padėtis nustatome stumdami jutiklį į vieną ir į kitą puses nuo nulinio maksimumo padėties. Skirtumai tarp gretimųmaksimumų arba minimu vykstant bangų interferencijai pro du plyšelius, tarp kurių atstumas d, inteferencinių juostų plotis x apskaičiuojamas pagal tokią formulę.
čia l – atstumas nuo plyšelių iki ug jutiklio. Ši formulė galioja, kai d < l. Iš formulės išreiškiame bangos ilgį.
Bungų ilgis tai mažiausias aststumas tarp gretimų bangos taškų, kurie svyruoja vienoda faze, arba atstumas, kurį banga nusklinda per išvados: atlikus visus veiksmus ir skaičiavimus gauname, kad v =. 88 (m/s), o f = 37986,67 (hz). Iš šitu skaičiu galiu teigti, kad tai žemo dažnio banga.
- Microsoft Word 127 KB
- 2011 m.
- 4 puslapiai (639 žodžiai)
- Wytas
-