Ultragarso terapija ir jos naudojimas reabilitacijos procese


Įvadas. Ultragarso terapija. Ultragarso bangų savybės. Ultragarso terapijos veikimo mechanizmas. Taikymo metodikos. Fiziologinis ir terapinis poveikis. Nepageidaujamas ultragarso poveikis ir prevencijos būdai. Išvados. Naudota literatūra.

Darbo tikslas. Apžvelgti ultragarso terapiją ir jos naudojimą reabilitacijos procese.

Darbo uždaviniai.

Supažindinti su ultragarso terapija.

Išanalizuoti ultragarso veikimo principus.

Aptarti galimas ultragarso indikacijas bei kontraindikacijas.

Ultragarsas (UG)- tai didelio dažnio išilginės krypties mechaniniai virpesiai tamprioje terpėje, išgauna veikiant kristalus kintamąja elektros srove, todėl terpė tai suspaudžiama, tai išplečiama. Virpėjimo dažnis atitinka viršutinį akustinį diapazoną. Yra 3 akustiniai diapazonai: 1) iki 16 Hz- infragarsas, 2) nuo 16 iki 20000 Hz- garsas, 3) daugiau kaip 20 000 Hz- ultragarsas. Žemo dažnio- 20-40 kHz ultragarsas naudojamas chirurgijoje, vidutinio dažnio 0,8-3 MHz- fizioterapijoje ir aukšto dažnio- diagnostikai. Ultragarsas yra atvirkštinis pjezoelektrinis veikimas. Jo esmė pjezoelektrinio kristalo darbinių matmenš kitimas veikiant elektriniu lauku, tai sukuria kietajame kune ar skystyje ultragarsine bangą. Toks ultragarsinių bangų generatorius paprastai būna sudarytas iš:

medžiagos, pasižyminčiomis geromis pjezoelektrinėmis savybėmis, plokštelėmis;

Prie elektroidų prijungus kintamąją elektros įtampą, plokštelė pradeda virpėti ultragarso dažniu ( generuojamos uiltragarso bangos).

Absorbcija- tai yra ultragarso bangų mechaninės energijos virtimas šilumine. Tam tikrame audinyje tam tikro dažnio ultragarso bangų absorbuojamos energijos kiekis išreiškiamas obsorbcijos koeficientu, kuris priklauso nuo audinio rūšies ir ultragarso bangų dažnio. Kuo audinyje daugiau kolageno skaidulų ir kuo didesnis ultragarso dažnis, tuo didesnis absorbcijos koeficientas.

Refleksija- tai tiesioginio ultragarso bangų pluošto atsispindėjimas nuo paviršiaus kampu, lygiu ir priešingu tiesioginio pluošto kitimo kampui. Didžiausia refleksija pasižymi audinių paviršiai bei riba tarp minkštųjų audinių ir kaulo (refleksija 35 %). Oro- odos riba pasižymi 100 % atsispindėjimu, o šis specialaus gelio- odos riba pasižymi 0,1 % atsispindėjimu, todėl procedūros atliekamos naudojant specialų tepalą/gelį- terpę, kuri mažina atsispindėjimą.

Refrakcija- bangų krypties pasikeitimas pereinant į kitą terpę. Dėl refrakcijos ultragarso bangos į organizmą patenka sklisdamos vienu kampu, audiniuose sklinda jau kitu kampu ir jis kinta kaskart pereinant iš vieno audinio į kitą.

Išsekimas- ultragarso bangų intensyvumo mažėjimas skverbiantis gilyn į audinius. Išsekimui, arba silpnėjimui įtakos turi absorbcija, refleksija, refrakcija (absorbcijai įtakos turi apie 50 % ultragarso bangų pluošto intensyvumo sumažėjimas). Kuo daugiau audinyje kolageno skaidulų ir kuo didesnis yra ultragarso bangų dažnis, tuo greičiau išsenka ultragarso bangų pluošto intensyvumas.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 94 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2070 žodžiai)
  • Kolegija
  • Karolina
  • Ultragarso terapija ir jos naudojimas reabilitacijos procese
    10 - 4 balsai (-ų)
Ultragarso terapija ir jos naudojimas reabilitacijos procese. (2015 m. Lapkričio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/ultragarso-terapija-ir-jos-naudojimas-reabilitacijos-procese.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 05:12
×