Ūminis cholecistitas


Ūminis cholecistitas. Išnagrinėti ūminio cholecistito etiologiją. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Apibrėžti, kas tai yra ūminis cholecistitas. Ligos apibūdinimas. Ūminis cholecistitas – tai bakterinis tulžies pūslės uždegimas. Etiologija. Skiriamos ūminį cholecistitą sukeliančios ir predisponuojančios priežastys. Predisponuojančios ūminio cholecistito priežastys Mechaniniai veiksniai tulžies akmenys. Mikrobai į tulžies. Patogenezė. Užburkus latakams ar įstrigus akmenukui. Patologinė anatomija. Tulžies pūslė padidėjusi, paraudusi, storomis sienomis, serozinis sluoksnis padengtas fibrinu. Klinika. Ligos klinika priklauso nuo morfologinių tulžies pūslės pokyčių. Ūminio cholecistito simptomai ir požymiai Skausmų plitimas į tarpumentę ar dešinę ranką. Diferencinė diagnozė. Galutinė diagnozė nustatoma atskiriant ūminį cholecistitą nuo ligų, pasireiškiančių panašiais požymiais. Inkstų ligoms dešiniojo inksto akmenligei, dešiniojo inksto pielonefritui. Diagnostika. Diagnostika pradedama nuo subjektyvaus ligonio tyrimo anamnezės. Laboratoriniai tyrimai Bendras kraujo tyrimas ( leukocitų skaičius, leukograma). Komplikacijos. Dėl progresuojančio tulžies pūslės sienos uždegimo 10 proc. Gydymas. Ūminio cholecistito gydymas gali būti konservatyvus ir chirurginis. Ligonis operuojamas, jeigu ūminio cholecistito reiškiniai per pirmąsias paras nuo hospitalizacijos pradžios. Prognozė. Proc. ligonių tenka operuoti. Po operacijos galimas visiškas pasveikimas. Slauga. Remisijos metu pacientai lieka darbingi ir jų nereikia hospitalizuoti. Tačiau tulžies pūslės uždegimui gydyti dažniausiai prireikia operacijos. Ligonio parengimas ir slaugymas prieš operaciją Jei yra cholecisititas su peritonitu. Ligonio slaugymas po operacijos Po 4 – 5 val. Darbingumas. Ligonis nedarbingas tik susirgęs ir ligai paūmėjus. Profilaktika. Ūminis cholecistitas yra glaudžiai susijęs su tulžies pūslės akmenlige. Reguliarus maitinimasis (4 – 6 kartus per dieną). Riebaus maisto, rūkytos, keptos mėsos , gazuotų gėrimų vengimas. Situacija. Pacientė 50 metų moteris, nutukusi, susirgo prieš 16 valandų. Situacijos nagrinėjimas. Atliekamas gyvybinių veiklų įvertinimas. Pagrindinės iškeltos problemos Karščiavimas. Sutrikęs miegas Bendras organizmo silpnumas Bendravimo stoka Aplinkos trūkumai Sumažėjęs užimtumas. Išvados. Buvo išnagrinėta ūminio cholecistito etiologija, patogenezė, klinika, diagnostika, gydymas bei slauga sergant šia liga.

Išnagrinėti ūminio cholecistito etiologiją, patogenezę, kliniką, diagnostiką, aptarti jo gydymą bei slaugą ir pateikti bei išnagrinėti su šia liga susijusią situaciją.

Apibrėžti, kas tai yra ūminis cholecistitas; Išnagrinėti ūminio cholecistito etiologiją, patogenezę; Išanalizuoti jo kliniką ir diagnostiką; Įvertinti ūminio cholecistito gydymą; Aptarti slaugą sergant ūminiu cholecistitu; Pateikti konkrečią situaciją, susijusią su šia liga.

Skiriamos ūminį cholecistitą sukeliančios ir predisponuojančios priežastys. Sukeliančios priežastys: Stazė tulžies pūslėje dėl sutrikusio tulžies nutekėjimo; Virulentiški mikrobai tulžyje; Tulžies pūslės išemija dėl kraujotakos sutrikimų.

Mikrobai į tulžies pūslę gali patekti įvairiais keliais: Ascendentiniu – iš dvylikapirštės žarnos pro bendrąjį tulžies ir pūslės latakus; Descendentiniu – iš intrahepatinių tulžies latakų; Hematogeniniu – atiteka su krauju iš infekcinių židinių; Limfogeniniu – atiteka su limfa iš organų, susijusių su tulžies pūsle ar latakais.

Užburkus latakams ar įstrigus akmenukui, ištempiama tulžies pūslė, sutrinka sienos kraujotaka, pasireiškia jos išemija, nekrozė. Įsiskverbus infekcijai, prasideda bakterinis uždegimas. Gali pasireikšti tulžies pūslės sienos flegmona ir gangrena, kurią dažnai lydi pūslės empiema ir pilvaplėvės uždegimas.

Ligos klinika priklauso nuo morfologinių tulžies pūslės pokyčių, tulžies latakų obturacijos pobūdžio, atsiradusių komplikacijų ir ligonio amžiaus. Liga dažnai prasideda atsirandančiais po riebaus, gausaus valgio labai stipriais skausmais dešinėje pašonėje, plintančiais į dešinę, dešinį petį ar už krūtinkaulio. Skausmas būna toks stiprus, kad ligonis negali giliai įkvėpti, neranda vietos, blaškosi. Nekomplikuotu atveju skauda 12 – 18 valandų.

  • MS PowerPoint 162 KB
  • 2016 m.
  • 33 puslapiai (1184 žodžiai)
  • Kolegija
  • Antoha69
  • Ūminis cholecistitas
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ūminis cholecistitas. (2015 m. Kovo 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/uminis-cholecistitas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 12:52
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo