Universiteto organizacinės kultūros tipo nustatymo schema


Darbo vadovė  . Darbo tikslas. Darbo objektas. Darbo uždaviniai. Organizacijų kultūros samprata ir jos tipai. Persidengusios vertybės. Bendri susitarimai. Želvys 2003 Stoll ir Fink 1998 ‘ Reilly , Chatman ir Caldwell. Universitetų kultūros tipo nustatymo loginė seka. Pirmas žingsnis. Konteksto analizė. Antras žingsinis. Bndrieji susitarimai. Trečias žingsinis. Persidengusios vertybės. Ketvirtas žingsinis. Pastebima kultūra. Organizacinės kultūros tipo nustatymo schema. Literatūros sąrašas.


Organizacinė kultūra yra svarbus tyrinėjimų objektas. Tyrimais nustatyta, jog ji yra labai reikšminga, nors ir sunkiai nustatoma, organizacijos sudedamoji dalis. Ji teigiamai veikia darbuotojų darbo efektyvumą, padeda suburti žmones siekti įmonės tikslų, išskiria organizaciją iš kitų įmonių.

Ypatinga reikšmė ir vaidmuo yra suteikiamas aukštojo mokslo institucijoms, o ypač universitetams. Universitetai pasižymi savitais bruožais, kurie išskiria juos iš kitų organizacijų. Taip pat pasikeitę reikalavimai (perėjimas iš elitinio mokslo į masinį; globalizacijos įtakos veiksniai, rinkos ekonomika ir kt.) paspartina universitetų kaip edukacinių institucijų keitimąsi. Per visą universitetų istoriją susiklosčiusias tradicijas veikia naujos idėjos, kurios sukuria kiekvienam universitetui savitą vidinę aplinką – organizacinę universiteto kultūrą. Neabejotina, kad žinomiausi pasaulio universitetai pasižymi stipria organizacine kultūra, nes turi „balsą“ ne tik nacionalinių, bet ir globaliniu lygmeniu. Tačiau yra daugybė kitų universitetų, kurie neišsiskiria iš kitų aukštojo mokslo institucijų. Kyla klausimas, ar tam turi įtakos organizacinė kultūra? Jei taip, kokiais kriterijais remiantis ją galima išmatuoti bei nustatyti jos tipą, taip įvertinti jos poveikį?

Atsižvelgiant į aukščiau pateiktus klausimus ir siekiant į juos atsakyti arba bent jau apsvarstyti, išsikeltas šio darbo tikslas – apibūdinti organizacinę kultūros sampratą, išskirti ir nuosekliai (logine seka) pateikti kriterijus, pagal kuriuos būtų galima įvertinti universiteto organizacinę kultūrą (pavyzdžiui, ji silpna ar stipri, teigiama ar neigiama) bei nustatyti jos tipą.

Darbo objektas – universitetų organizacinės kultūros tipą leidžiantys įvertinti kriterijai (jų visuma).

Darbo uždaviniai:

Apibrėžti organizacinės kultūros sampratą, išskirti kriterijus, kurie leistų nustatyti universiteto organizacinės kultūros tipą ir išmatuoti jos stiprumą ir nurodyti kelis galimus organizacinės kultūros tipus.

Parengti universiteto organizacinės kultūros tipo nustatymo loginę schemą, aprašant konkrečius žingsnius nuo ko pradėti, kokius kriterijus ir kokiais būdais tirti.

Norint įvykdyti iškeltus uždavinius ir pasiekti darbo tikslą, atlikta mokslinė literatūros analizė. Jos metu išskirtos ir apibendrintos užsienio bei lietuvių autorių mintys. Daugiausiai šiame darbe bus remiamasi A. Poškienės, P. Juceviečienės, V. Targamadzės, R. Želvio, S. P. Shein, S. P. Robbins bei kitų autorių idėjomis. Pirmiausia apžvelgti organizacinės kultūros apibrėžimai, išskirtos pagrindinės charakteristikos ir pristatyta organizacijų tipų įvairovė, išskiriant kelis tipus. Vėliau, atsižvelgiant į universitetų organizacijos specifiškumą ir į anksčiau išskirtas organizacinės kultūros charakteristikas, pateikti nuoseklūs žingsniai, kaip išmatuoti universiteto kultūrą ir nustatyti jos tipą.

  • Vadyba Namų darbas
  • Microsoft Word 83 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2312 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agnė
  • Universiteto organizacinės kultūros tipo nustatymo schema
    10 - 2 balsai (-ų)
Universiteto organizacinės kultūros tipo nustatymo schema. (2016 m. Birželio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/universiteto-organizacines-kulturos-tipo-nustatymo-schema.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 09:10
×