Uosio projektas dendrologija


Uosis Fraxinus. Paprastasis uosis Fraxinus excelsior. Paprastojo uosio įvairialapė forma. Paprastojo uosio geltonlapė forma. Paprastojo uosio vienalapė forma. Paprastojo uosio vienalapė svyruoklinė forma. Paprastojo uosio rutuliška forma. Paprastojo uosio svyruoklinė forma. Pensilvaninio uosio gelsvai taškuotoji forma. Pensilvaninio uosio margalapė forma. Amerikinis uosis Fraxinus americana. Pensilvaninis uosis Fraxinus pensylvanica. Juodasis uosis ( Fraxinus nigra Marsh. ). Mandžiūrinis uosis ( Fraxinus mandshurica Rupr. ). Maninis uosis Fraxinus ornus. Kininis uosis ( Fraxinus chinensis Roxb. ).


Medžiai- tai sumedėję augalai. Pasaulyje yra labai daug sumedėjusių augalų. Vien tik Lietuvoje yra apie 3,5 tūkstančių rūšių, porūšių, varietetų , formų , veislių sumedėjusių augalų. Pasaulyje jų yra daug daugiau. Medžiai yra sumedėję augalai turintys ilgą kamieną , išsišakojimus taip vadinamas šakas, užauginantys ir metantys lapus ir dažniausiai būna ilgaamžiai. Medžiai gali būti ir labai ploni nuo 0,1metro, gali būti 1 metro ir daugiau, aukštis jų taip pat įvairus, žemi gali būti iki 15 metrų ,aukšti gali būti net 25 metrai ir daugiau. Pasaulyje yra ir tokių medžių kurie pasiekia 100 metrų aukštį o kamienai gali būti iki keliolikos metrų skersmens .Kai kurie medžiai išgyvena ir iki 1000 metų , seniausias medis pasaulyje gyvuoja daugiau kaip 4700 metų.Lietuvoje tokių senų ir aukštų medžių nėra, tačiau Lietuva turtinga taip pat išskirtiniais ir ypatingais medžiais jų gentim, rūšim, porūšiais jų formom ir išskirtiniu grožiu. Vieni nuostabių genčių yra Uosis (Fraxinus L.) . Uosio genties rūšys augančios Lietuvoje : 1. Paprastasis uosis (Fraxinus excelsior)2. Amerikinis uosis (Fraxinus americana)3. Pensilvaninis uosis (Fraxinus pensylvanica)4. Maninis uosis (Fraxinus ornus L.)5. Kininis uosis (Fraxinus chinensis Roxb.)6. Juodasis uosis (Fraxinus nigra Marsh.)7. Mandžiūrinis uosis (Fraxinus mandshurica Rupr.)

Tad ir aptarkime šios genties rūšis augančias Lietuvoje. Kuom gi jos ypatingos, kur paplitusios kokie ypatumai šių augalų ir visa kita

Uosis – tai natūraliai augantis medis. Gentyje apie 65 rūšys , paplitusios Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lapai priešiniai, neporomis plunksniški, iki 50 cm ilgio. Žiedai dažniausiai dvilyčiai, sukrauti viršūninėse arba pažastinėse kuokštais po kelias susitelkusiose šluotelėse. Vainiklapiai 4 (2-6), dažnai vainikėlis suaugtinis arba jo visai nėra. Kuokeliai 2, piestelė 1, mezginė dvilizdė. Dažnai kuokeliai arba piestelė redukuota ir tada žiedai vienalyčiai, o medžiai vienanamiai arba dvinamiai. Vaisius- vienasėklis sparnavaisis.

Paplitimas- Europa. Gali užaugti iki 20-40 metrų aukščio ir iki 1,5 metro skersmens. Laja plačiai ovališka, retoka. Žievė pilka ar šviesiai pilkai ruda, jaunų medžių lygi, senų storoka, smulkiai išilgai ar įžambiai suaižėjusi.

  • Žemėtvarka Aprašymas
  • Microsoft Word 9155 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2155 žodžiai)
  • Kristina
  • Uosio projektas dendrologija
    10 - 9 balsai (-ų)
Uosio projektas dendrologija. (2016 m. Kovo 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/uosio-projektas-dendrologija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:32
×