Urbanizacijos poveikio analizė


Įvadas. Raktiniai žodžiai. Žemės ūkis Lietuvoje. Žemės ūkio ir kaimo plėtros politika. Netradicinio žemės ūkio apžvalga. Urbanizacijos samprata. Urbanizacijos procesai. Stumiamieji bei traukiamieji procesai. Augantys miestai. Miestų problemos. Vertybės miestuose ir kaimuose. Pasiskirstymas kaimuose ir miestuose, to priežastys. Skirtumai tarp miesto ir kaimo. Apklausa „Urbanizacija žemės ūkyje“. Išvados. Literatūra. Priedai. Priedas.


Žemės ūkis – viena iš didžiausių pramonės šakų pasaulyje. Žemės ūkis teikia maisto produktus, pašarus bei kitus produktus. Žemės ūkis ir kaimo plėtra Lietuvoje yra vienas iš svarbiausių ekonominių rodiklių. Kaimas visa labiau vertinamas kaip šalies infrastrukrūra, nuo kurios priklauso kaime bei mieste gyvenančių žmonių gyvenimo lygis. Žemės ūkis yra vienas iš reikšmingiausių Lietuvos ūkių sektorių iš kurio šiai dienai gauname didžiulę naudą. Žemės ūkis sukuria didžiulę naudą, kuria sėkmingai naudojamės jau daug tūkstančių metų.

Žemės ūkis daugeliui lietuvių jau nuo seniausių laikų yra ne tik pragyvenimo šaltinis, bet ir gyvenimo būdas. Žemė yra patikima vertybė, tačiau tik žmogaus bei valstybės tinkamai naudojama. Žemės valdymas, kuris visais laikais buvo svarbus, šiai dienai yra ne mažiau aktualus. Pasaulyje nuolat keičiasi žemės naudojimo tikslai bei jo pobūdis. Tai įtakoja socialiniai, ekonominiai ir politiniai santykiai. Visgi, poreikis juos spręsti bei ieškoti naudos savininkui ir visuomenei visuomet tik didėja, kadangi žemės išteklius ir plotas yra ribotas.

Kaimo plėtra bei žemės ūkis priklauso nuo pačių kaimo žmonių, vyriausybės, bei tarptautinių organizacijų teikiamos pagalbos. Šiuo metu labai populiarinama tarptautinių organizacijų pagalba. Tiems, kurie nori plėtoti žemės ūkį, padeda įvairios tarptautinės organizacijos. Kuo labiau šalyje vystoma žemdirbystė, tuo šalis tampa turtingesnė bei pajėgesnė aprūpinti savo šalies gyventojus maistu, bei suteikti jiems visapusišką gerovę.

Temos pasirinkimą nulėmė urbanizacijos aktualumas bei noras išsiaiškinti to priežastis, o taip pat ir Lietuvos gyventojų nuomonės.

Hipotezė – didėjantis urbanizacijos lygis Lietuvoje daro neigiamą poveikį žemės ūkiui

Lietuvos žemės ūkis yra be galo reikšmingas įvairiais požiūriais, kaip ekonominiu, etnokultūriniu, gamtosauginiu ar socialiniu. Kadangi žemės ūkis turi daug funkcijų- jis yra laikomas prioritetine ūkio šaka. Taip pat vis labiau yra pradedama vertinti kaimai. Taip yra dėl to, nes nuo kaimo priklauso ne tik ten, tačiau ir miestuose gyvenančių žmonių gyvenimo lygiai. Pagal statistiką, Lietuvos kaimuose gyvena apie 33 proc., o iš jų žemės ūkyje dirba 11 proc. dirbančių Lietuvos gyventojų. Taip pat šis sektorius atneša naudą- duoda ne mažai procentų eksporto pajamų šalyje.

Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemė sudaro apie 60 proc. Visos Lietuvos teritorijos. Vis dėl to, gamtiniai ištekliai sudaro sąlygas maisto pramonės vystymuisi. Daug ankščiau, gamybinė infrastruktūra buvo orientuota į masinę gamybą, todėl šiais laikais tai būtų sunku pritaikyti dabartiniams ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių poreikiams. Laikui bėgant, Lietuvoje žlugus kolūkių sistemai, ėmė populiarėti smulkūs ūkiai. Smulkiems ūkiams būdinga mažas investicinis pajėgumas, kuris ir skatino žmones pradėti ūkininkauti. Visgi, nestabili žemės ūkio politika, dėl kurios nuolat keitėsi teisinė ir ekonominė aplinka, neatkurtos žmonių nuosavybės į jiems priklausančias žemes, dar labiau kenkė jų ūkiui. Kuomet Lietuva tapo ES narė, atsivėrė dar daugiau naujų perspektyvų. ES egzistuoja ūkio sektorius, kuris pasaulinėje rinkoje užima lyderio poziciją.

  • Microsoft Word 455 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (4807 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rozine
  • Urbanizacijos poveikio analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Urbanizacijos poveikio analizė. (2018 m. Lapkričio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/urbanizacijos-poveikio-analize.html Peržiūrėta 2019 m. Spalio 22 d. 08:19
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema