Užkrečiamųjų ligų kodai ir pavadinimai


Užkrečiamųjų ligų kodai ir pavadinimai. Ligos , būdingos daugeliui gyvulių rūšių. Avių ir ožkų ligos. Skeltalūpių triušių ligos. Kitų gyvūnų rūšių ligos. Daugeliui gyvūnų rūšių būdingos ligos. Šunų ir kačių ligos. Skerdimo produktų sanitarinis vertinimas ir sanitarinės priemonės. Įplautimas , arba įnoses. Arklių infekcinė anemija. Ešerichiozė ( kolibakteriozė ). Piktybinė galvijų sloga. Snukio ir nagų liga. Galvijų infekcinis rinotracheitas. Klasikinis kiaulių maras.


Veterinarijos specialistas, darantis mėsos veterinarinę – sanitarinę ekspertizę, iš skerdienoje ir organuose matomų patologinių anatominių pakitimų turi greitai ir tiksliai nustatyti, kokia liga gyvulys sirgo, ir nuspręsti, ką daryti su skerdiena ir kitais skerdimo produktais. Todėl jam reikia gerai žinoti, kokie patologiniai anatominiai pakitimai aptinkami įvairiomis ligomis sergančių gyvulių skerdienoje ir vidaus organuose. Be to, patologiniai anatominiai pakitimai ne visada yra būdingi tai ligai arba gyvulys gali būti paskerstas pradinėje ligos stadijoje, kol šie pakitimai dar neryškūs. Kai iš matomų pakitimų negalima tiksliai nustatyti, kokia liga gyvulys sirgo, ir nuspręsti, ką daryti su mėsa, reikia paimti mėsos ir organų pavyzdžius ir nusiųsti į laboratoriją tyrimams.

Skerdimo produktų sanitarinis vertinimas daromas pagal veterinarinės – sanitarinės ekspertizės taisykles.

A sąrašo užkrečiamosios ligos – tai labai pavojingos, greitai plintančios užkrečiamosios ligos, sudarančios rimtų pasekmių socialinei – ekonominei ir sveikatos apsaugos sritims bei tarptautinei prekybai naminiais gyvuliais ir jų produktais.

B sąrašo užkrečiamosios ligos – tai ligos, reikšmingos socialinei – ekonominei ir sveikatos apsaugos sritims šalių viduje ir tarptautinei prekybai naminiais gyvuliais bei jų produktais.

1) B151 – Avių bruceliozė 2) B152 – Ožkų ir avių bruceliozė

3) B153 – Ožkų infekcinis artritas4) B154 – Kontaginė agalaktija

5) B155 – Kontaginė ožkų plauropnaumonija6) B156 - Enzootinis abortas

7) B157 – Plaučių adenomatozė 8) B158 – Nairobio avių liga

1) B201 – Kontaginis arklių metritas 2) B202 – Kergimo liga

C sąrašo užkrečiamosios ligos – tai ligos turinčios svarbią vietinę reikšmę socialinei – ekonominei ir sanitarinei sritims.

Patologoanatominiai pakitimai. Sepsine juodligės forma sirgusių gyvulių pakitimai būna gana ryškus. Gyvulio skerdinys gali būti išsiputęs, kraujas tirštas, mažai sukrešėjęs ar visiškai nesukrešėjęs, juosvai raudonos spalvos. Skerdienos raumenys būna nesustingę ar silpnai sustingę. Blužnis labai padidėjusi, bukais kraštais, tamsiai raudonos spalvos. Limfmazgiai, ypač tie, į kuriuos limfa suteka iš pakitusių audinių ir organų, padidėję, sultingi, juose yra kraujosruvų, o kai kurie – plytos raudonumo, trapūs, jų pjūvio paviršius sausas. Gleivinėje, seroziniuose dangaluose, organų parenchimoje, raumenyse, gausu kraujosruvų. Parenchiminiai organai distrofiški.

Skerdimo produktų sanitarinis vertinimas ir sanitarinės priemonės. Skerdyklos veterinarijos gydytojas, įtaręs, kad paskerstas gyvulys sirgo juodlige, tuoj pat sustabdo darbą ir imasi visų veterinarijos įstatymuose numatytų priemonių. Juodligės diagnozę, nustatytą remiantis anamneze, patologoanatominiai pakitimai, reikia patvirtinti bakterioskopijos ir bakteriologinio tyrimo duomenimis. Tyrimui iš įtartinos skerdienos paimami gabaliukai pakitusių (edemiškų) audinių, pakitę limfmazgiai arba (jeigu limfmazgiai nepakitę) limfmazgiai, į kuriuos suteka limfa iš įtartino židinio, eksudatas, dalis blužnies. Kiaulėms dar tiriamas pažandinis limfmazgis. Kol bus atlikti mėginiai, įtartina juodlige sergančio gyvulio skerdiena ir vidaus organai bei skerdiena, galėjusi užsiteršti juodligės bacilomis, laikoma izoliuotai. Sveikų gyvulių skerdiena, kartu nebuvusi su įtariamo sergant juodlige guvulio skerdiena, iš skerdimo cecho perkeliama į šaldytuvą ir realizuojama neribojant.

Apie diagnozuota juodligę nedelsiant pranešama rajono, iš kur kilęs gyvulys, bei rajono, kuriame yra mėsos įmonė, veterinarijos ir higienos centro tarnyboms, taip pat šalies veterinarijos tarnybai.

Įplautimas – tai lėtinė infekcinė vienkanopių (arklių, asilų, mulų), taip pat porakanopių (kupranugarių, elnių) liga, pasireiškianti mazgelių ir opų susidarymu. Šia liga serga ir žmonės.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (4693 žodžiai)
  • Kolegija
  • Kristina
  • Užkrečiamųjų ligų kodai ir pavadinimai
    10 - 3 balsai (-ų)
Užkrečiamųjų ligų kodai ir pavadinimai . (2017 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/uzkreciamuju-ligu-kodai-ir-pavadinimai.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 15:18
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo