Užsienio investicijos ir jų nauda Lietuvai bei Rusijos valstybėms


Įvadas. Temos aktualumas. Darbo tikslas. Darbo objektas. Investicijų ekonominė samprata. Investicijų rūšys. Užsienio investicijos. Užsienio investicijų tipai. Pagrindiniai investavimą užsienio šalyse lemiantis veiksniai. Užsienio investicijų tikslas. Tiesioginės užsienio investicijos. Taigi tiesiogines užsienio investicijos sudaro. Tiesioginių užsienio investicijų formos. Tiesioginių užsienio investicijų įtaka šalies ūkiui. Tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje. Užsienio investicijos neleidžiamos į šias komercines – ūkines veiklas. Užsienio investuotojai turi teisę pasirinkti šiuos kapitalo investavimo būdus. Tui dinamika Lietuvoje. Tiesioginių užsienio investicijų skirstymas pagal ekonomines veiklas Lietuvoje. Tiesioginių užsienio investicijų skirstymas pagal šalis investuotojas Lietuvoje. Tui nauda. Nauda valstybei. Nauda darbuotojams. Nauda vietiniams tiekėjams. Nauda šalies ekonomikai. Tiesioginės užsienio investicijos rusijoje. Rusijos ekonomika. Tiesioginės užsienio investicijos pagal ekonomines veiklos rūšis metų pabaigoje Rusijoje. Tiesioginiai investuotojai metų pabaigoje Rusijoje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Nustatyti, kokie veiksniai skatina užsienio investicijas, o kurie riboja;

Kadangi investicijos turi svarbią reikšmę efektyviai plėtojant ekonomiką, tikslinga išskirti terminus „bendrosios investicijos“ ir „grynosios investicijos“

Literatūros šaltiniuose investicijų klasifikavimas pateikiamas gana įvairiai, atsižvelgiant į tam tikrus požymius, jų paskirtį arba naudojimo motyvus, investavimo būdus, investavimo objektus ir t.t. Atsižvelgiant į tarptautinę praktiką ir teisinę investavimo proceso reguliavimo bazę, investicijas būtų galima klasifikuoti pagal penkis svarbiausius požymius.

Tiesioginės užsienio investicijos yra tik sudedamoji užsienio investicijų dalis. Pačios TUI dar yra skirstomos į horizontaliąsias ir vertikaliąsias. Horizontaliosios TUI yra tokios, kai investuojama į firmą, kuri yra tokioje pačioje pramonės šakoje, o vertikaliosios – kai investuojama į firmą, kuri teikia žaliavas ar tarpininkauja.

Užsienio investicinė veikla gali būti vykdoma skirtingais būdais, todėl labai svarbu išskirti tų būdų privalumus ir trūkumus bei pasirinkti tinkamiausią. Anot V.Kvainauskaitės, yra išskiriamos trys tiesioginių užsienio investicijų formos:

Naujų įmonių statyba. Tokios investicijos dar literatūroje gali būti vadinamos kaip „plyno lauko investicijos“. Tai reiškia, kad visos operacijos yra pradedamos nuo pradžios, pradedant vietos statyboms įsigijimu ir baigiant personalo formavimu.

Užsienyje veikiančių įmonių pirkimas. Tai iš tikrųjų yra labai patraukli tiesioginių užsienio investicijų forma, nes investuotojas iš karto gauna pastatus, įrengimus, darbuotojus, visą verslą.

Nagrinėjant tiesiogines užsienio investicijas yra labai svarbu išskirti jų poveikį šalies ūkiui. Tiesioginės užsienio investicijos, kaip jau minėta, teigiamai veikia šalies ekonomiką, jos augimą, yra kuriamos naujos darbo vietos, įsisavinamos pažangios technologijos ir t.t., tačiau tai tik viena medalio pusė. Pažvelgus į tai kitu kampu, galima paminėti ir neigiamą TUI poveikį, pavyzdžiui, šalis tampa priklausoma įvairiais aspektais, bijoma užsieniečių dominavimo.

Vietinė valdžia tampa priklausoma nuo užsienio investuotojų, kurie ne visada dalijasi gauta nauda su priimančia valstybe

Šalis tampa priklausoma nuo užsienio investicijas suteikusio objekto technologiniu požiūriu, naudojamos vietinių žmonių idėjos, sukeliamas "protų nutekėjimas"

Dar vienas svarbus tiesioginių užsienio investicijų rodiklis yra tiesioginės užsienio investicijos tenkančios vienam gyventojui. Žvelgiant į istorinius statistinius duomenis, matyti, kad tiesioginių užsienio investicijų dalis vienam gyventojui po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje nuolat augo. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 1997 metais vienam Lietuvos gyventojui teko vos 338 eurai, o 2002 metais – net 1113 eurų. Tik 2008 metais tiesioginės užsienio investicijos vienam gyventojui, lyginant su 2007 metais, smuko 9,3 proc. dėl globalinės finansų krizės. 2009 metais vėl fiksuojamas tiesioginių užsienio investicijų vienam gyventojui kilimas. 2010 metais TUI dar labiau išaugo.

Ekspertai teigia, jog TUI padidėjimą lėmė tiesioginių užsienio investuotojų gautos paskolos. Vertinant tiesioginių užsienio investicijų vienam gyventojui rodiklį, būtina atkreipti dėmesį ir į gyventojų skaičiaus kitimą. Lietuvoje gyventojų migracijos reiškinys įstojus į ES ir atsivėrus naujoms darbo rinkoms pasireiškė gan stipriai, todėl nuo 2004 metų sparčiai išaugęs tiesioginių užsienio investicijų kiekis vienam gyventojui padidėjo ne tik dėl aktyvesnės užsienio investicinės veiklos, bet ir dėl emigracijos, t.y. gyventojų skaičiaus mažėjimo. Galima daryti išvadą, kad TUI vienam gyventojui rodiklis šiek tiek iškreipia realią situaciją, nes kinta ne tik TUI, bet ir gyventojų skaičius.

Tai pat dar vienas svarbus tiesioginių užsienio investicijų rodiklis yra TUI pagal ekonomines veiklos rūšis metų pabaigoje. Duomenis pagal ekonomines veiklos rūšis tokias kaip:

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2009 metais daugiausia investuota į didmeninę ir mažmeninę apdirbamąją gamybą 26,5 proc, nekilnojamojo turto, nuomos ir kitos verslo veiklos įmones 15,9 proc., finansinį tarpininkavimą – 14,6 proc., transportą, sandėliavimą ir ryšius 14 proc., didmeninę ir mažmeninę prekybą – 13,3 proc., elektros, dujų ir vandens tiekimą 7,9 proc. visų TUI. Pastaraisiais metais panašiai labiausiai padidėjo tiesioginės investicijos į apdirbamosios gamybos, elektros, dujų ir vandens tiekimą, nekilnojamojo turto, nuomos ir kitos verslo veiklos, transporto ir sandėliavimo veiklos įmones. Sumažėjo tiesioginių investicijų į finansinio tarpininkavimo, poilsio organizavimo, kultūrinės ir sportinės veiklos įmones.

Lyginant 2009 ir 2010 metus, galima teigti, jog pagrindinės investavimo kryptys pagal ekonominės veiklos rūšis lieka tos pačios. Praėjusiais metais daugiausia TUI ir vėl teko apdirbamajai gamybai (28,6 proc.), didmeninei ir mažmeninę prekybai; variklinių transporto priemonių ir motociklų remontui, informacijos ir ryšių veiklai, finansinei ir draudimo bei nekilnojamo turto operacijų veiklai

  • Microsoft Word 656 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (4644 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dain
  • Užsienio investicijos ir jų nauda Lietuvai bei Rusijos valstybėms
    10 - 7 balsai (-ų)
Užsienio investicijos ir jų nauda Lietuvai bei Rusijos valstybėms. (2015 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/uzsienio-investicijos-ir-ju-nauda-lietuvai-bei-rusijos-valstybems.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 00:33
×