Užterštų gruntų ir teritorijų nukenksminimas


Užteršto grunto valymas. Dirvozemio valymo budai. Uztersto dirvozemio valymo budai. Nafta užteršto grunto valymo aikštelės. Dirvozemio nukenksminimo būdai. Grunto valymas isvados. Mikroorganizmai vandenyje skaldo tersala. Dirvožemio valymas. Biologinis grunto valymo būdas. Trasu nukenksminimas.

Įvadas. Situacija lietuvoj. Valymo būdai. Biologiniai valymo būdai. Cheminis dirvožemio valymas. Fizikiniai užteršto grunto valymo metodai. Mechaniniai grunto valymo būdai. Išvados. Naudota literatūra.

Pagrindiniai gruntą teršiantys teršalai yra organinės medžiagos (nafta ir jos produktai, riebalai. ), metalai, buitinės atliekos. Buitinės atliekos bei riebalai, lyginant su nafta ir jos produktais, negausiai teršia gruntą. Be to, šie teršalai daugiausia patenka iš buitinių nutekamųjų vandenų, kurie dažniausiai valomi. Todėl Lietuvoje š lyginant su stambiomis vakarų europos ar amerikos šalimis, Lietuvoje gruntas naftos produktais nėra smarkiai teršiamas. Deja, mes turime gana didelį sovietų armijos palikimą. Buvusiose karinėse bazėse aptinkami labai užteršti grunto plotai. Toks gruntas turi būti valomas, kadangi jame esantys teršalai gali sklisti į aplinką garu užteršto grunto valymas skirstomas į ex situ (valymas iškasant ir išvežant gruntą į specialias valymo aikšteles) ir in situ (valymas vietoje, neišvežant) būdus. Vieno iš šių būdų pasirinkimą sąlygoja teršalų pobūdis, užteršimo laipsnis, taip pat priklauso nuo to, kurie dirvožemio ho aplinkosauginiu požiūriu tinkamiausias yra biologinis valymo būdas, be to, jis efektyviausias ir pigiausias. Biologiniai metodai yra glaudžiai susiję tarpusavyje, todėl juos sunku griežtai atskirti. Galima paminėti biodegradaciją, biovėdinimą, kompostavimą, landfarmingą, fitoatstatymą.

Biodegradacija - tai procesas, kada vietiniai ar papildomai įvesti mikroorganizmai skaldo (metabolizuoja) organinius teršalus. Aerobinėmis sąlygomis daugelį organinių teršalų įmanoma suardyti iki anglies dioksido ir vandenilio. Biodegradacijos metodu valant in-situ būdu į dirvožemį įvedami vamzdžiai, kuriais paduodamas azoto, fosforo trąšų tirpalas, oras, jei būtina - reguliuojamas dirvožemio rūgštingumas. Kartasi vietoj oro paduodamas vandenilio peroksido tirpalas.

Biovėdinimas - tai metodas tokiems teršalams ir tokiomis gamtinėmis sąlygomis, kada gyvajai gamtai trūksta tik deguonies. Į dirvožemį įvestais vamzdžiais paduodamas oras, kuris kartasi tarnauja kaip teršalų, iš dalies metabolizavusių, nešėjas per gruntą, kur juos toliau skaldo mikroorganizmai.

Kompostavimas - tai kontroliuojamas biologinis procesas, kada biodegraduojamos pavojingos medžiagos yra suardomos iki nepavojingų inertiškų metabolitų. Šiam metodui reikalinga aukštesnė temperatūra, paprastai (50 -55)oc. Ši temperatūra pasiekiama veikiant dirvožemio mikroorganizmams, skaidant organines medžiagas. Atsižvelgiant į grunto tipą kartais dedami įvairūs priedai - medžio pjuvenos, gyvulių mėšlas, augalinės atliekos.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2011 m.
  • 11 puslapių (1080 žodžiai)
  • Tamosiuzz
  • Užterštų gruntų ir teritorijų nukenksminimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Užterštų gruntų ir teritorijų nukenksminimas. (2011 m. Sausio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/uzterstu-gruntu-ir-teritoriju-nukenksminimas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 04:21
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo