V. Mykolaitis - Putinas Altorių šešėly analizė


Aspektai. Argumentai. Citata / epizodai. Įžvalgos. Liudas Vasaris ir kunigų seminarija. Autoriteto problema. Dėmesys žmogaus prigimčiai. Bundantis menininko talentas. Idealų patikrinimas praktiniame darbe. Liudas Vasaris – poetas. Dvaro kultūra ir flirtas su. Moteriškumo apraiška – Auksė. Liucė. Vasario apsisprendimas.


Seminarijoje Liudas Vasaris ima jausti, kad jį traukia ne apaštalavimas, o kiti dalykai. Iki ašarų, iki sukrėtimo jis išgyvena gamtą ir pirmąją meilę. Iš šių patirčių gimsta pirmieji eilėraščiai.

Varioko pašalinimas iš seminarijos dėl to, kad šis per daug reikšmės teikia literatūrai, kritikai ir tautinėms ambicijoms, suformuoja pagrindinį klausimą: ar literato ir kunigo pašaukimai vienas kitą neigia?

Liudas Vasaris suvokia esąs poetu. Nori juo būti. Kurso draugai jį vertina. Vieni jį orientuoja būti religiniu, kiti – patriotiniu poetu.

Gyvai, realistiškai kuriami charakteriai: kunigas Platūnas – ūkininkas, kunigas Stripaitis – prekybininkas, Šlavantų tėvelis – idealus kunigas, klebonijos tarnaitė Julė – paskalų nešiotoja ir intrigantė.

Iš Vasario santykių su kunigais, iš jo samprotavimų ir apmąstymų romane matyti moralinis kunigijos dviveidiškumas, religinių dogmų priešingumas žmogaus prigimčiai.

Romane nemažai kritikos kunigams, tačiau kunigai kritikuojami ne kaip socialiniai tipai. Putinas parodė, kad visokių žmonių esama ir šitame luome, kad kunigas nėra išskirtinis, sudievintas, o žmogus kaip ir kiti, su savo problemomis ir silpnybėmis.

Dabartis patikrina jo susikurtus idealus – Liudui Vasariui niekaip nepavyksta būti geru kunigu. Nei seminarijoje, nei dabar jis neišgyvena kunigystės visa siela, o priima tik jos formą.

Jauną kunigą baronienė provokuoja temomis, apranga, elgesiu, skolinamų knygų turiniu. Provokuoja ne pasijuokti norėdama, o skatindama jį susivokti kaip asmenybę, netgi supasaulėti.

Baronienė yra Liudo Vasario mokytoja: ji plečia akiratį, ugdo jo savigarbą, optimizmą, Liudas Vasaris baronienės bibliotekoje skaito pasaulietinio turinio knygas, randa labai artimos savo išgyvenimas poezijos.

Jos skelbiama epikūriškoji filosofija (gyvenime reikia ieškoti tik malonumų) Vasariui atveria nežinomus akiračius, skatina dvasinius polėkius, nors jis, suvaržytas dvasininko elgesio normų, dar nedrįsta keisti savo gyvenimo.

Giluminio asmenybinio ryšio tarp baronienės ir Liudo Vasario nėra. Jų išsiskyrimą nulemia ne vidiniai sprendimai, o išorinės aplinkybės (I pasaulinis karas).

Auksė – jauna lietuvaitė, grįžusi su tėvu iš Amerikos, praktiška, paprasta. Išsilavinusi, muzikali ir laisva pasirinkti. Moderni, bet ne koketė; blaivaus proto, bet romantikė. Tačiau jos požiūris į Vasarį pragmatiškas – ji siekia šeimos.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2099 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Urtukaas
  • V. Mykolaitis - Putinas Altorių šešėly analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
V. Mykolaitis - Putinas Altorių šešėly analizė . (2017 m. Lapkričio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/v-mykolaitis-putinas-altoriu-sesely-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 18 d. 09:27
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo