Vadaovavimo stilių požymių analizė


Įvadas. Darbo problema. Darbo uždaviniai. Vadovavimo samprata. Vadovavimo stiliai. Autokratinis vadovavimo stilius. Demokratinis vadovavimo stilius. Liberalus vadovavimo stilius. Biurokratinis vadovavimo stilius. Išvados. Literatūra.

Vadovas autokratas – vadovas, kurio vadovavimo stilių formuoja jo išdidumas bei valdžios troškimas.

Įvairių literatūros šaltinių autorių teigimu, vadovai autokratai nepakenčia prieštaravimų ir kritikos, nors patys ir mėgsta kritikuoti. Jei pasitaiko taip, kad reikia sutikti su pavaldinių nuomone, tai laiko kėsinimusi į jo kaip vadovo autoritetą. Pranašumą autokratai stengiasi parodyti visa savo esybe, bendraudami su pavaldiniais retai kada nusišypso, dažnai būna paniurę, susirūpinę, elgesio manieros išrodo didžiulį užimtumą ir atsakomybę. Galima išskirti griežtą autokratą ir minkštą autokratą (paternalistą). Griežtas autokratas reikalauja darbuotojus besąlygiškai jam paklusti, o minkštas autokratas reikalauja su juo sutikti, nes „viršininkas žino geriausiai“. Autokratinio valdymo stiliaus atmaina - paternalistinis vadovavimas. Tai toks vadovavimo stilius, kai vadovas turi geranoriškus tikslus, siekia pakelti dirbančiųjų gerbūvį, išsaugoti darbo vietas ir panašiai. Tokie žmonės vadyboje yra vadinami geranoriškais autokratais:

Demokratiški vadovai, skirtingai nuo autokratų, žmones valdo be grubaus spaudimo, remdamiesi jų sugebėjimais ir gerbdami savo pavaldinius. Tokie vadovai linkę daugumą klausimų spręsti kolegialiai, pasvarstant ir pasitariant. Vadovai demokratai asmeniškai sprendžia tik ypatingai sudėtingus klausimus, visa kita palikdami nuspręsti kolektyvui.

Demokratinis vadovavimo stilius teikia darbuotojams galimybę tiksliau suvokti darbo ar sprendžiamo klausimo esmę, pilnai panaudoti savo intelektualinį ir profesinį potencialą, sudaro sąlygas tobulėti.

Liberalus vadovas pasižymi minimaliu kišimusi į pavaldinių veiklą. Liberalaus stiliaus vadovas nedemonstruoja savo kaip vadovo padėties, tarsi nėra įsitikinęs savo kaip vadovo užimama padėtimi ir kompetencija.

Šio vadovavimo stiliaus vadovai mėgina išvengti kai kurių autoritariniam vadovavimo stiliui būdingų bruožų. Žodinis vadovo nurodymas ar įsakymas pakeičiamas įstatymais, rašytiniais įsakymais, reglamentais, standartais. Taip bandoma sumažinti sistemos pasipriešinimą, nes įstatymui paklūstama nesvarstant. Taip sumažinus sistemos pasipriešinimą, kartu sumažėja ir valdomos sistemos lankstumas.

Biurokratinio tipo vadovai dažnai yra neigiamai vertinami valdymo procesuose, nes mažai orientuoti tiek į žmogų, tiek į gamybą. Dėl mažos orientacijos į žmones vadovas biurokratas nesugebės tinkamai organizuoti grupės ir tinkamai jai vadovauti, o tai darbuotojai įvertins neigiamai. Galima daryti prielaidą, kad darbuotojai, nuolat stebėdami savo vadovą, matydami jo elgesį per laiką stengiasi prie jo prisitaikyti. Jeigu toks vadovas yra mažai orientuotas į gamybos tikslus, tai ir darbuotojai tuo labiau nebus tuo suinteresuoti. Vis tik biurokratinio vadovavimo stiliaus vadovų dabartiniame laikmetyje sutinkama mažai. Toks vadovas sunkiai gali išsilaikyti vadovo pozicijoje ir optimaliai bei tinkamai vesti organizaciją į užsibrėžtą tikslą.

Šiame darbe išsiaiškinome vadovavimo sąvoką, kokie yra vadovavimo stiliai, apibrėžti vadovavimo stilių privalumai ir trūkumai, identifikuoti svarbiausi veiksniai, darantys įtaką optimalaus vadovavimo stiliaus pasirinkimui bei atskleista vadovavimo stilių įtaka darbuotojų motyvacijai, jų pasitenkinimui darbu, vadovo ir pavaldinių santykiams.

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 56 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2662 žodžiai)
  • Universitetas
  • Emilija
  • Vadaovavimo stilių požymių analizė
    10 - 8 balsai (-ų)
Vadaovavimo stilių požymių analizė. (2015 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/vadaovavimo-stiliu-pozymiu-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 03:55
×